Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > İnsan/Yaşam > Internet > Web Tasarım

Web Tasarım Web ve Wap tasarım konusunda bilgiler, belgeler, paylaşımlar, ipuçları.

Seçenekler Arama Stil
Alt 30.04.2008, 11:39   #1
Yazar
Ceyhun
Yollarda

Ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Tournaments Won: 1

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 1607
Ceyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 2.035
2.262 Mesajına 7.329 Kere Teşekkür Edlidi

Standart Pagerank Dalgası

Web tasarımı dünyasında yaşanan bir başka çılgınlık ise "pagerank" dediğimiz hadise. Bir önceki konuda anlattığım gibi, çok fazla webmaster sitelerine girmiyorum. Ama dün girdim. Şöyle başlıklara rastladım: "Pr5 siteden link satışı: 100 YTL", "Pr4 siteden 75 YTL'ye kelepir link".

Arkadaşlar, cebinizdeki paraları bu işlere yatırmayın, paranız çok değilse. Önce bunu söyleyelim. Sonra Pagerank nedir, ona bakalım.

Pagerank, Google arama motorunun sitelere verdiği bir puan aslında. Endüstrisi oluşan şey, bu kıytırık puandan başka bir şey değil. Bu alınıp satılıyor resmen. Peki nedir bu puan? Google internet dünyasındaki tüm sayfaları 1 kabul ediyor. Yani evrensel kümemiz 1 sayısı. Sonra sayfalara bu puanı dağıtmaya başlıyor. Birbirlerinden aldıkları linkleri inceleyip "Senin puanın 0.000000032, seninki 0.0000000023" gibi paylaştırıyor. Sonra da bunu bir algoritmayla 10 üzerinden haline sokup 1'den 10'a kadar puanlar veriyor sitelere.

Pagerank Nasıl Hesaplanır?
Coca Cola'nın özütünün bilinmediği gibi, Google'ın bu hesaplamasının tam algoritması da bilinmiyor. Çeşitli dedikodular mevcut.

Örneğin şöyle bir formül var internette:
Pagerankiniz=(Size link veren sayfanın pageranki/sayfadaki link sayısı * kırılma oranı)*n

Yani bir internet sayfanızda size bir link var diyelim. O sayfanın puanı 3. Sayfadaki toplam link sayısı da 2. Kırılma oranını tam bilmiyoruz ama internette 0.85 yazılıyor. Biz de örnek olarak bunu kabul edelim. Şimdi o sayfanın sizin PR'nize katkısını hesaplayalım. (3/2)*0.85=1.275

Evet bu formülü bir "Webmaster sitesinde" okudum. Bayağı da bir teşekkür almış. Açıkcası, söylediğim gibi, bu SEO işinden pek anlamadığım için konuya bir şey de yazmadım. Ama yukarıdaki formül doğru olsaydı; 5-6 tane PR'si 3 olan siteden link alınca, bizim Pagerank seviyesinin 10'u falan geçmesi gerekiyordu.

Kendisine "webmasterım" diyen bir adam bu formülü yazıyor. 10-15 tane daha kendisine "webmasterım" diyen adam da buna teşekkür ediyor. Buna göre hareket ediyor. Ben bir "webmaster" değilim. Bir masaüstü yazılımcısıyım. Web işiyle de "ek iş" olarak ilgileniyorum. Çok da iddialı değilim. Ama yukarıdaki formülün "matematik ötesi" olduğunu anlamak için, lise düzeyi matematik bilmek biraz da saksıyı çalıştırmak yeter de artar bile.

Evet Pagerank önemlidir. İyi birşeydir. Google için belli bir değeri vardır. Ama bu alınıp satılacak kadar büyük bir değer değil. Şöyle düşünün. İki sitenin her şeyi aynı. Ama her şeyi. A'dan Z'ye... Ama birinin PR'si diğerinden yüksek. İşte ancak o zaman, Google bu siteyi diğerinden üstte çıkarabilir. Yani arama motorlarının sıralamasına katkısı oldukça düşük.

Ben bu konuda iddialıyım.

Aleviweb'in, açıldıktan 3 ay sonra Pagerank'i 4 oldu. Bu Türkiye için oldukça iyi bir puan. O günlerde 100-150 ziyaretçi geliyordu Google'dan siteye. "Alevi" kelimesinde 1. sayfadaydık. Pagerank yüksek gelmişti, çünkü siteyi yeni açtığımız için çok yere link koymuştuk.

Sonra bu işin SEO kısmıyla ilgilenmediğimiz için link değişimi falan yapmadık. Site tanıtıldıktan sonra da, sağa sola link vermeyi durdurduk. Reklam yapılmıştı. Site tanıtılmıştı. Beklendiği gibi, mevcut linkler azalınca, Google da 5-6 ay sonra Pagerank'ı 3'e düşürdü. Bu yılın başında da 2'ye kadar düştü. Ama bu süre zarfında, Google'dan AW'ye gelen ziyaretçi sayısı hiç düşüş göstermedi. Tam tersine, içerik arttıkça, gelen ziyaretçi sayısı da doğru orantılı olarak artışı sürdürdü. Bir kaç gün önce baktım, AW'nin puanı yükselmiş. Yeniden 3 olmuş. Ama Google'dan gelen ziyaretçi sayısında blok bir yükseliş yok. Olmayacak da. Beklemiyorum böyle bir şey. Şuan günde 8-9 bin arası ziyaretçi gönderiyor Google. 3 ay önce puan 2 iken de aynı sayıda ziyaretçiyi gönderiyordu. Belki PR 10 olsa, bin kişi daha fazla gönderir. O kadar katkısı vardır sanıyorum. Ama puandaki 1-2 puanlık oynamaların etkisi %1-2'den daha fazla değil. Tecrübeyle sabit. Ve PR 4 iken de, 3 iken de, 2 iken de ana kelimemiz olan "Alevi" kelimesinde hep aynı yerlerdeydik. Bazen 3 sıra iniyor 10. sıraya geriliyorduk; bazen 3. sıra ilerliyor 5. sıraya çıkıyorduk. Ama 2 yıldır yerimiz hep aynı. 5-10 arası. İnsan sormadan edemiyor; "Bu pagerank bu kadar değerliydi de, biz neden bir kelimde hep aynı yerde kaldık. 2 iken de aynı yerdeydik. 4 iken de aynı yerdeydik." demeden edemiyor; bu "kelepir link" alıp satanlara.

Evet, kaliteli ve PR'si yüksek sitelerden link almak iyidir. Pagerank'e katkısı olur. Ötesinde link aldığınız sayfadaki kelimelerde aranırken bulunmasına da katkısı olur. Ama bunu abartmamak gerekiyor. Link almanın asıl faydası, içeriğinizin üzerinden yapılan değerlendirmedir.

Şöyle bir örnek vereyim.

Bugün PR'si 8 olan cnn.com'dan alacağınız herhangi bir link sizin PR'nizi 0'dan 5-6'ya çıkartabilir. Yani cnn.com size <a href="http://www.aleviweb.com">x</a> diye link verse, yani x ile ilişkilendirilmiş bir link, puanınız coşar. Bu Aleviweb'i "Alevi" kelimesinde aranınca 1. sırada çıkartamaz ama. Belki "x" kelimesiyle arandığınızda 100.sayfadan 1. sayfaya çıkartabilir. O kadar güçlü bir etki yapar yani. Ama PR'nizi 5-6'ya da çıkartsa sizi "Alevi" aramasında 1. sayfada 7-8 sıra yükseltip 1. sıraya getiremez. Belki 2-3 sıra yükseltir, bu kadar büyük bir PR. Ama burada bahsedilen de Pagerank değeri 8 olan, cnn.com O kadar katkı yapsın tabi ki. Ama cnn.com size şöyle bir link verseydi; <a href="http://www.aleviweb.com">Alevi</a>, Alevi kelimesinde 100. sırada bile olsanız anında 1. sıraya çıkabilirdiniz.

Örnekte anlatmak istediğim şu. Pagerank'in önemi; verilen linkler için. Alınan linkler için değil. Size link veren sitenin içeriği, size link veriş biçimi çok daha önemli. İşte size tam istediğiniz içerikte, tam istediğiniz linki bir site verirse; o zaman o sitenin Pagerank değeri hayati önem taşıyor. Yani biz bugün gidip 150 YTL versek. PR'si 5 olan bir çiçekçi sitesine Aleviweb.com için link satın alsak, Pagerank'imiz ne kadar yükselir bilmem. Belki 1 puan. Ama Alevi kelimesinde 1 sıra belki yükselir, belki yükselemeyiz. Ama PR'si 3 olan ve Alevilik'le ilgili, "Alevi" yazınca Aleviweb'in üstünde yeralan bir siteden aldığınız bir link, sizi otomatik olarak 3-4 sıra birden yükseltir. Onun için Pagerank olayını abartmamak gerekiyor. Pagerank'ini yükseltip yükseltip, millete link satanlardan da uzak durmak gerekiyor.

___________________İMZA___________________

Suya düşen bir karanfilse yüreğin
bırak kendini ırmağın türküsüne gülüm
vursun seni o taştan bu taşa
o çağlayandan bu çağlayana...

Konu Ceyhun tarafından (30.04.2008 Saat 11:43 ) değiştirilmiştir.
Ceyhun Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil