Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > İnsan/Yaşam > Internet > Web Tasarım

Web Tasarım Web ve Wap tasarım konusunda bilgiler, belgeler, paylaşımlar, ipuçları.

Seçenekler Arama Stil
Alt 30.04.2008, 10:12   #1
Yazar
hakikat
Forumla Bütünleşmiş

hakikat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: KÜTAHYA
Fikirler Tecrübe Puanı: 84
İtibar Puanı: 1418
hakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 2.337
1.297 Mesajına 3.190 Kere Teşekkür Edlidi

Burada bir şey sormak istiyorum. Gördüğüm kadarıyla Alevionlie ASP ile kodlanmış durumda. Fakat bilindiği üzere arama motorları özellikle .html uzantılı sayfaları daha iyi indexleyebiliyor. Bu yüzden sayfanızda kullandığınız yöntemde ASP kodlanmış olan sayfalarınız bilgiyi veritabanından çektiğinde direk olarak .html sayfada mı yayınlanıyor yoksa joomla vs. CMS sistemlerinde olduğu gibi sayfaları .html'e çeviren bir sistem mi kullandınız?

Eğer meslek sırrı değilse tabi?

hakikat Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 30.04.2008, 11:02   #2
Yazar
Ceyhun
Yollarda

Ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Tournaments Won: 1

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 1607
Ceyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 2.035
2.262 Mesajına 7.329 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
hakikat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Burada bir şey sormak istiyorum. Gördüğüm kadarıyla Alevionlie ASP ile kodlanmış durumda. Fakat bilindiği üzere arama motorları özellikle .html uzantılı sayfaları daha iyi indexleyebiliyor. Bu yüzden sayfanızda kullandığınız yöntemde ASP kodlanmış olan sayfalarınız bilgiyi veritabanından çektiğinde direk olarak .html sayfada mı yayınlanıyor yoksa joomla vs. CMS sistemlerinde olduğu gibi sayfaları .html'e çeviren bir sistem mi kullandınız?

Eğer meslek sırrı değilse tabi?
Hayır. Meslek sırrı değil

Ben konuyu geniş açıklayayım ki; diğer üyelerimize de faydalı olsun. Size "acemi" muamelesi yaptığımı çıkartmayın bu açıklamadan. Amaç bütün weble ilgilenen arkadaşlara faydalı olması. Alevionline'ın güvenliğini riske sokmayacak kadar, geniş biçimde açıklamaya çalışayım.

Bahsedilen şey sanırım SEF dediğimiz olay. Bilmeyen arkadaşlara açıklayayım (bilgiçlik algılamayın, sizin bildiğinizi sanıyorum zaten). SEF, Search Engine Friendly anlamına geliyor. Linklerinizi arama motorlarının daha çok seveceği anlamına da gelebilecek Arama Motoru Dostu linkler anlamına geliyor.

Manası şu. Bizim bir haberimiz var. Başlığı: Aleviweb Dostluk Pikniği diyelim. Linki de [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] olsun. Bu linke SEF sistemini uygularsak [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] haline getirebiliriz. Bunun faydası, Hakikat'in de belirttiği gibi, Google'ın HTML dosyalarını asp dosyalara tercih etmesidir. Bu kandırmacaya SEF diyoruz.

Joomla veya diğer PHP sitelerde olup ASP'de olmamasının nedeni, Apache sunucu kullanıp kullanmamakla ilgili. Joomla siteler PHP olduğu için, genelde Apache sunucularda bulunuyorlar. Apache sunucularda da .htaccess dosyasında küçük bir oynama ile sunucu otomatik yönlendirmeler yapıyor ve göstereceği sayfayı tercih edebiliyor. Yine Hakikat'in de belirttiği gibi IIS sunucular bu işi yapamıyor. Dolayısıyla ASP sitelerde SEF sistemini uygulamak sıkıntılı oluyor.

Acemi arkadaşlar için açıklamadan sonra, asıl konuya gelirsek; biz bunu ASP'de 404 hatasından faydalanarak yaptık. Yani yeni bir HTML dosyası üreterek değil. Böyle bir şey yapsaydık binlerce haberden sonra sitede çok fazla dosya oluşurdu sanırım Ayrıca yönetimi de çok zor olurdu. Bir de yazma izinlerinden dolayı güvenlik açıkları olabilirdi.

PHP'deki kadar basit değil. Öncelikle algoritmanızı kendiniz oluşturmanız ve iyi bir ASP bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Ardından hostinglerdeki "ÖZEL HATA SAYFALARI" desteğini bilirsiniz. Kullanıcıya klasik "sayfa bulunamadı" hatası yerine, daha janjanlı hata mesajları göstermek için kullanılan bir sistem. Biz bu destekten 404, yani sayfa bulunamadı hatalarını xxx.asp diye bir dosyaya yönlendirdik. Ama "Sayfa bulunamadı" hatası göstermedik kullanıcıya.

Örneğin şu link: [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Bu linki yazdığınızda sitede ne haberler klasörü var. Ne Türkiye.1 klasörü, ne de devamı isminde bir dosya. Yok oğlu yok yani IIS sunucu bunu bulamıyor. Bizim xxx.asp dosyasına gidiyor, özel hata mesajı gösteriyorum sanarak.

Bizim xxx.asp'ye gelince, biz bulunamayan sayfanın adresini alıyoruz; analiz ediyoruz. Ona özel hata sayfası göstermiş gibi, haberimizi gösteriyoruz Buradaki sır da, tabi ki linkin sonundaki 4219.html kısmı. Biz linki doğrulamak ve çift linkleri engellemek için linkin geri kalan kısımlarını da analiz ettik ve doğrulamaya çalıştık. Ama püf noktası 4219.html kısmında yatıyor. Oradan html'yi siliyoruz, xxx.asp içinde. Gidiyoruz 4219 numaralı haberi buluyoruz ve o haberi kullanıcıya hata sayfasıymış gibi gösteriyoruz.

Biraz kandırmaca var tabi ortada. Bu yöntemi önce başka sitelerde denedim. Baktım, Google bunu hata sayfası kabul etmiyor ve normal bir sayfa muamelesi yapıyor, Alevionline'a da uyguladım.

Ama söylediğim gibi, Joomla'daki gibi bir düğmeye basıp "SEF sistemine geç" şeklinde değil ne yazık ki. Daha zahmetli bir iş. xxx.asp sitesinde bulunamayan adresi almak, analiz etmek ve gereğini yapacak scriptleri yazmak gerekiyor. Bir de sitenin her yerinde mutlak yol kullanmak gerekiyor. Yani hiçbir yere "logo.jpg" diye link veremiyorsunuz. Özel hata gösterimi yaparken [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] dosyasını arıyor çünkü. Her kullandığınız yerde [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] diye linklemeniz gerekiyor. O açıdan PHP sitelerdeki normal .htaccess'li SEF yönteminden oldukça zahmetli. Ama sonuç göründüğü kadarıyla aynı Açıkcası bunu da tam bilmiyorum. Uyguladığımız en büyük site Alevionline oldu. Ve şuan sonuç oldukça iç açıcı. Devamı ne olur bilinmez Google mevzuyu çakarsa, yamultma ihtimali de var. Gerçi başka ASP sitelerde de html linkleri görüyorum bu aralar. Demek ki yaygınlaşan bir yöntem olmaya başlamış.

Bu yöntemi ilk olarak, geçen yılın başında yeni sunucuya taşındığımızda kullanmıştım. [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] bu linke bakarsanız değişik bir sayfa açıldığını göreceksiniz. Geçen yıl, Aleviweb'de SEF kullanıyorduk. Bütün Google indeksimiz de buna göre kuruluydu. Ama IIS sunucuya geçince Aleviweb'in SEF eklentisi çalışmadı. Bütün linkler "Sayfa bulunamadı" olarak gözüküyordu. İlk önce o hatayı değiştirip "Link sistemiz değişti. Ana sayfaya gidin." demek için kullandım bu sayfayı. Daha sonra kullanıcının aradığı adresi alıp onu yönlendirmeyi düşündüm. Görülen hata sayfasının altındaki Click for searching with Joomla (our cms) tuşu böyle doğdu. Yazdığı adrese göre kullanıcıyı sitenin aramasına yönlendiriyordum. Ardından da iş bu yeni SEF'e kadar vardı Ama dediğim gibi, benim buluşum değil sanırım. Başka kullanan ASP siteler de gördüm. Sanıyorum onlar da aynı yöntemi kullanmıştır. Emin değilim ama.

___________________İMZA___________________

Suya düşen bir karanfilse yüreğin
bırak kendini ırmağın türküsüne gülüm
vursun seni o taştan bu taşa
o çağlayandan bu çağlayana...

Konu Ceyhun tarafından (30.04.2008 Saat 11:14 ) değiştirilmiştir.
Ceyhun Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Ceyhun Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 30.04.2008, 11:13   #3
Yazar
hakikat
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

hakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı var

Alıntı:
Bu linki yazdığınızda sitede ne haberler klasörü var. Ne Türkiye.1 klasörü, ne de devamı isminde bir dosya. Yok oğlu yok yani IIS sunucu bunu bulamıyor. Bizim xxx.asp dosyasına gidiyor, özel hata mesajı gösteriyorum sanarak.
Muhteşem parlak bir fikir olmuş. Tebrik ederim.

Madem ortada yönlendirme var benimde aklıma bu yöntem "javascript" kullanılarak da yapılamaz mı gibi bir şey getiriyor. Yani bu yönlendirmeyi ISS değilde kendimizin yazdığı bir javascript kodu ile yapabilir miyiz? Sanırım bunu üzerinde biraz düşünürsek sizin bu parlak fikiri geliştirebiliriz.

Alıntı:
Google mevzuyu çakarsa, yamultma ihtimali de var. Gerçi başka ASP sitelerde de html linkleri görüyorum bu aralar. Demek ki yaygınlaşan bir yöntem olmaya başlamış.
Görünüşte "hile" gibi duruyor ama sonuçta ortada google'a zarar veren bir durum yok. Sanırım sorun çıkartmaz.

Çıkartırsa zaten dünyanın en büyük arama motorunun listesinden silinmek gibi bir şey söz konusu. Aman tahtaya vuralım.

Tekrar tebrik ederim gerçekten çok parlak bir fikir olmuş.

hakikat Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 30.04.2008, 11:16   #4
Yazar
Ceyhun
Yollarda

Bilgiler

Ceyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Yeni konu haline getirildi.

Alt 30.04.2008, 12:53   #5
Yazar
Ceyhun
Yollarda

Bilgiler

Alıntı:
hakikat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Madem ortada yönlendirme var benimde aklıma bu yöntem "javascript" kullanılarak da yapılamaz mı gibi bir şey getiriyor. Yani bu yönlendirmeyi ISS değilde kendimizin yazdığı bir javascript kodu ile yapabilir miyiz? Sanırım bunu üzerinde biraz düşünürsek sizin bu parlak fikiri geliştirebiliriz.
O da bir fikir tabi. Yalnız [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] adresini js kullanarak tekrar [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] adresine yönlendirirsek; kullanıcının adres kısmında [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] adresi gözükecektir. Ve sanıyorum, Google da son yönlendiği adres olarak bu adresle sayfayı indeksleyecektir.

Ki zaten bizde [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] diye bir adres de yok Hem Google'ın bir içeriği iki adreste indekslememesi, hem de güvenlik nedeniyle bu dosyalar kendiliğinden çalışamaz hale getirildi. Yani xxx.asp dosyası bunları işlemezse çalışamıyorlar.

Alıntı:
Çıkartırsa zaten dünyanın en büyük arama motorunun listesinden silinmek gibi bir şey söz konusu. Aman tahtaya vuralım.
Evet. Felaket olur. Sitenin yokolması anlamına gelir. Ki böyle bir gelişme olursa zaten sitenin yaşama şansı kalmıyor. Bir önceki konuda "SEO için kasıp banlanmayın" diye arkadaşları uyarırken; ayrı bir fantazi tabi. "Dediğimi yap, yaptığımı yapma" derler

Alıntı:
Tekrar tebrik ederim gerçekten çok parlak bir fikir olmuş.
Güzel fikirleri zorluklar doğuruyor. Bunun ortaya çıkışı, söylediğim gibi Apache'den IIS'e geçmemizdi. AW'nin bütün linkleri "http://www.aleviweb.com/Web_Tasarım/ASP_Sitelerde_ve IIS_Sunucularda_SEF_Kullanımı.html şeklindeydi. Bunun Vbulletin için eklentisi var. IIS'e geçince o çalışmadı. Binlerce Google indeksi üvey kaldı. Harıl harıl çözüm ararken, bu gibi güzel fikirler ortaya çıkabiliyor Gerçi bir süre sonra yeniden Apache'ye geçtik. Windows'ta PHP kullanımı oldukça sıkıntılı. Tekrar SEF'i de devreye sokmadım. Forumlar için uygun olduğunu düşünmüyorum. Konu taşıyacağız, başlığını değiştireceğiz; linki değişecek diye oynayamıyoruz. Oynasak; sayfa bulunamadı oluyor, Google bu tür şeylere kızıyor. Kaş yapayım derken göz çıkıyor. Forumda SEF'ten vazgeçtik o yüzden.

Ama bilmiyorum. Tek başına SEF'in katkısıyla AO'nun hitleri 3-4 katına çıkmasa da büyük katkısı olduğunu sanıyorum. Sonuçta AO'nun yeni sisteminde, meta taglarda, kodlamalarda çok özenli davranıldı. Tecrübeler gözönüne alınarak, hem arama motorlarının seveceği, hem de görüntü olarak düzgün bir site yapmaya çalıştık zaten. Metalarıyla, arama bölümleriyle vs de oynandı. Halen de oynanmaya devam ediliyor. Tek başına SEF değişikliği olmadığı için katkısının derecesinden emin değilim. Ama ortadaki gerçek; hitlerin çok çok yükseldiği. Sonuçta, mantık olarak, "Alevi" yazınca, ilk sıralardaki sitelerin tamamı adresinde "Alevi" bulunan siteler oluyorsa; haber başlığının haber adresi haline gelmesinin de büyük katkı yapacağı düşünülebilir.

Alevionline'ın tek eksiği HTML Validated olmaması. Halen W3C 144 tane hata buluyor. Gerçi AW'de 274 hata var. Milliyet.com.tr'de bile yüzlerce hata bulunuyor. Bu da aslında bizlerin siteleri tarayıcılara uygun yapmamızdan kaynaklı. Siteyi yaparken, darboğazlarla karşılaşıyoruz. Bunlara karşı çeşitli yöntemler geliştiriyoruz. Yöntemlerimizi de IE ve Firefox ile test ediyoruz. Sonuç pozitifse "Tamam" deyip devam ediyoruz. Standartlardan çok, sonucu düşünüyoruz. W3C ise çok çok hassas. En ufak fazladan bir karakteri bile "error" deyip çıkıyor işin içinden. Vbulletin'de bile bir sürü hatalar var. Fırsat bulduğumda w3schools.com'u ayrıntılı inceleyip resmen "HTML Validated" siteler haline getirmeye çalışacağım siteleri. Çünkü gördüğüm kadarıyla; ASP ve PHP sitelerde w3schools.com tarafından 0 hata bulunan site oldukça az.

Konu Ceyhun tarafından (30.04.2008 Saat 12:58 ) değiştirilmiştir.
Ceyhun Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 30.04.2008, 13:12   #6
Yazar
hakikat
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Zaten W3C standartına uygun bir site yapacağım dersek sanırım onun içinde yeni bir parlak fikir bulmak gerek. Bende hata bulmadığı bir site bilmiyorum. 100 - 200 arası hata bulursa "tamam olmuş" diyorum.

Dediğin gibi aslında yapılan hiç bir tasarım tam anlamıyla standartlara uymuyor. Kullandığın layerlardan css kodlarına ve hatta PS de yapmış olduğun resmin arkasını temizlemene rağmen farklı monitörlerde sanki o temizlenen arkası temizlenmemiş gibi iğrenç bir görüntü ortaya çıkıyor.

Mesela AW'nin üst kısmına yapmış olduğunuz " Anasayfa , Hakkımızda, Linkler, For English " menülerinin arkasındaki resim okuldaki monitörlerde çıkmıyor ve sadece o beyaz yazıları görebiliyorum. LogoAlt.gif resmini berbat ediyor.

Bazen düşünüyorumda insanlara artık zorla Firefox, Explorer ve LCD monitör kullandırmak gerek. Yoksa tasarımcıların ve programcıların işi fena halde zora giriyor.

hakikat Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 30.04.2008, 13:16   #7
Yazar
Ceyhun
Yollarda

Bilgiler

Alıntı:
Mesela AW'nin üst kısmına yapmış olduğunuz " Anasayfa , Hakkımızda, Linkler, For English " menülerinin arkasındaki resim okuldaki monitörlerde çıkmıyor ve sadece o beyaz yazıları görebiliyorum. LogoAlt.gif resmini berbat ediyor.
Onlar olmadı zaten. Kaldırmayı düşünüyorum. Sorun yok

Ceyhun Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil