Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Toplumsal Konular > Din

Din Dini tartışmalar ve teoriler

Seçenekler Arama Stil
Alt 10.11.2017, 07:51   #11
Yazar
Raya Haq
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 12
İtibar Puanı: 10
Raya Haq iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 13
30 Mesajına 32 Kere Teşekkür Edlidi

(Görülen Ziyaretci mesajı 1 to 1 of 1

Garipmusasultan
Dün 10:00
Garipmusasultan
Ulan ermeni uşağı haddini bil! Gelmiş burada Alevilerin peygamberine ehlibeyte tüm değerlerimize saygısızlık yapıyorsun. senin ermeni bir alçak olduğunu inkarcı şeytan olduğunu anlamadık mı sanıyorsun? defol git ortodoks kilisesinde ayin yap haysiyetsiz herif sen ne yaptığını sanıyorsun? Peygamberimize ve ehlibeyte ve İslama saygısızlık yaptırmayız cesaretin varsa yüzümüze karşı bu yazıları yaz bakalım başına neler geliyor ödlek! Hz. Muhammed'e ve Ehlibeytine karşı iftira atmayı bırak ve hakaretlerine son ver gelmiş Alevi forumunda bu alçaklıkları yapıyorsun kimsin lan sen? haysiyetsiz inkarcı alçak.)

Yukardaki alinti Agzi bozuk ahlak yoksunu OZEL mesajda bana gonderen Garipmusasultan`a ayittir...

Kendisini INSANLIK ADINA KINIYORUM

Sayin Garipmusasultan.

Gerek cevap ve gerek bana ozel mesajla yazidiginiz yazi ve yorumlara baktigimizda!!!
Sen ve senin gibiler Alevi Yasam Feslefesine sahip olmayi bir yana birakin.. yanindan bile gecemezsiniz..
KOTU SOZ SAHIBININDIR....

Alevilik Insanligin Dogusundan gelen bir yasam felsefesidir...
Eline, Beline ve Diline sahip olan bir durusa sahiptir..

Alevi yasam felsefesi ARAP Islami ve onun mezsebi ile yakindan uzaktan ilgisi yoktur.
Var diyen ve bu konuda bilgi sahibi olmiyanlar 1400 yildan beri Alevilik uzerinde surdurulen cirkin Asimile politikalarin sonucudur....

Allahu Ekber Naralari Atarak, 33 Cani Madimakta hunarca katleden Siz ve sizin gibi yobazlar degilmidir?

Kardesimdir dedigi ve Kizi Fatimayi vermesinin ALEVI YASAM FELSEFESINE tamamen ters dusmezmi...
Alevi yasam felsefesinde varmidir IKRARIN KIZI ILE EVLENMEK?
Alevi Yasam Felsefesinin kutsali olan Hizir Oli, Hizir Eli dir... Arap Ali Islamin kilici ve onun Kelle avcisidir....

Hepisi de aynen senin gibi Irkci, Milliyetci, Gerici, Barbar, Yobaz, Vahzi ve Kan Emici birer insanlik dusmanlaridir.....

Sonuc olararak ben kisi ve kisilere hakaret ve kufur etmiyorum, Rivayetler, Ayetler, Vahiler, Sureler vs vs islamin vahsiligini bizzat onlarin kendi yasattiklari ile ornekler vererek mahkum ediyorum...

Onlarin inanci, kitabi, allahi ve takipcileri aynen senin gibi agzindan salyalar akarak igrenc kufurlerle saldirmaktan baska bir sey yapmiyorsunuz.....

Sen ve Senin gibiler Hizir Pasa ve onun gibi yol duskunleri ve Yolda olmayip, Yolda oldugunu gosterip ALEVI YASAM FELSEFESINE yonelik butun cirkinlikleri yapiyorsunuz....

Vahsi ve Yobaz islam tarafindan butun ALEVI forumlari kapatildi, kimisi sen ve senin gibi islam yobazlarin ellerine bilincli olarak birakildi....
Ardi arkasi kesilmiyen pislik ve igrencliklerine devam etmektedirler .

Sozum ona bir kaci da sizin gibi yobazlara alet olup... Duzenin canakciligini yapmaktadirlar...

ISLAM DENEN SUC MAKINASI,
COCUK TECAVUZCUSU,
KELLE AVCISI,
INSAN BOGAZLIYAN,
INSAN KANI ILE BESLENEN,
INSANLARI TOPLU HALDE CAYIR CAYIR YAKAN.
DIRI DIRI INSAN DERISI YUZEN.
ANA RAHMINDE BEBEKLERI KATLEDEN.
COCUKLARI AGACLARA CAKAN. VS VS VS VS VS

Sayamiyacagimiz yiginla vahsiliklerini, ALEVI YASAM FELSEFESININ hangi makaminda gosterebilirsiniz....

ISLAM DENEN SUC MAKINASI...
ALEVI YASAM FESLEFESININ YANINDA DUNKU COCUKTUR.... AYNI ZAMANDA INSANLIGINDA AYIBIDIR....
ALEVI YASAM FELSEFESI, INSANLIGIN DOGUSUNDAN BERI VAR OLAN BIR YASAM BICIMIDIR.....

Konu Raya Haq tarafından (10.11.2017 Saat 07:55 ) değiştirilmiştir.
Raya Haq Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 13.11.2017, 06:13   #12
Yazar
Garipmusasultan
Forumu İyi Bilen

Garipmusasultan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 43
İtibar Puanı: 50
Garipmusasultan yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 583
261 Mesajına 527 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Raya Haq Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Garipmusasultan
Garipmusasultan
Ulan ermeni uşağı haddini bil! Gelmiş burada Alevilerin peygamberine ehlibeyte tüm değerlerimize saygısızlık yapıyorsun. senin ermeni bir alçak olduğunu inkarcı şeytan olduğunu anlamadık mı sanıyorsun? defol git ortodoks kilisesinde ayin yap haysiyetsiz herif sen ne yaptığını sanıyorsun? Peygamberimize ve ehlibeyte ve İslama saygısızlık yaptırmayız cesaretin varsa yüzümüze karşı bu yazıları yaz bakalım başına neler geliyor ödlek! Hz. Muhammed'e ve Ehlibeytine karşı iftira atmayı bırak ve hakaretlerine son ver gelmiş Alevi forumunda bu alçaklıkları yapıyorsun kimsin lan sen? haysiyetsiz inkarcı alçak.)

Yukardaki alinti Agzi bozuk ahlak yoksunu OZEL mesajda bana gonderen Garipmusasultan`a ayittir...

Sayin Garipmusasultan.

Gerek cevap ve gerek bana ozel mesajla yazidiginiz yazi ve yorumlara baktigimizda!!!
Sen ve senin gibiler Alevi Yasam Feslefesine sahip olmayi bir yana birakin.. yanindan bile gecemezsiniz..

Alevi yasam felsefesi ARAP Islami ve onun mezsebi ile yakindan uzaktan ilgisi yoktur.
Var diyen ve bu konuda bilgi sahibi olmiyanlar 1400 yildan beri Alevilik uzerinde surdurulen cirkin Asimile politikalarin sonucudur....

Allahu Ekber Naralari Atarak, 33 Cani Madimakta hunarca katleden Siz ve sizin gibi yobazlar degilmidir?

Kardesimdir dedigi ve Kizi Fatimayi vermesinin ALEVI YASAM FELSEFESINE tamamen ters dusmezmi...
Alevi Yasam Felsefesinin kutsali olan Hizir Oli, Hizir Eli dir... Arap Ali Islamin kilici ve onun Kelle avcisidir....

Hepisi de aynen senin gibi Irkci, Milliyetci, Gerici, Barbar, Yobaz, Vahzi ve Kan Emici birer insanlik dusmanlaridir.....

Sonuc olararak ben kisi ve kisilere hakaret ve kufur etmiyorum, Rivayetler, Ayetler, Vahiler, Sureler vs vs islamin vahsiligini bizzat onlarin kendi yasattiklari ile ornekler vererek mahkum ediyorum...

Onlarin inanci, kitabi, allahi ve takipcileri aynen senin gibi agzindan salyalar akarak igrenc kufurlerle saldirmaktan baska bir sey yapmiyorsunuz.....

Sen ve Senin gibiler Hizir Pasa ve onun gibi yol duskunleri ve Yolda olmayip, Yolda oldugunu gosterip ALEVI YASAM FELSEFESINE yonelik butun cirkinlikleri yapiyorsunuz....

Vahsi ve Yobaz islam tarafindan butun ALEVI forumlari kapatildi, kimisi sen ve senin gibi islam yobazlarin ellerine bilincli olarak birakildi....

Sozum ona bir kaci da sizin gibi yobazlara alet olup... Duzenin canakciligini yapmaktadirlar...

COCUK TECAVUZCUSU,
KELLE AVCISI,
INSAN BOGAZLIYAN,
INSAN KANI ILE BESLENEN,

Sayamiyacagimiz yiginla vahsiliklerini, ALEVI YASAM FELSEFESININ hangi makaminda gosterebilirsiniz....

ALEVI YASAM FESLEFESININ YANINDA DUNKU COCUKTUR.... AYNI ZAMANDA INSANLIGINDA AYIBIDIR....
ALEVI YASAM FELSEFESI, INSANLIGIN DOGUSUNDAN BERI VAR OLAN BIR YASAM BICIMIDIR.....
Alevi inancına ve Alevilerin kutsallarına iftira atarsan, hakaret edersen, saygısızlık yaparsan nasıl saygı göreceksin? Ermeni bir inkarcı da olsan sana sabır gösterip sana inancımızı anlatırdım fakat sen çok seviyesizce namussuzca onursuzca konu başlıkları açıyor ve iftiralar atıyorsun. Alevi erenlerine düşmansın inancımıza saldırıyorsun. Alevi olsaydın seni hakka davet ederdim fakat sen inkarcı bir ermeni ve bölücü terör örgütü sempatizanısın bu sebeple senin gibilere doğruyu anlatmakla uğraşmam senin gibilerin hak ettiği aşağılanmaktır lanetlenmektir kovulmaktır. seni Alevilerden uzak durman konusunda uyarıyorum defol git ortodoks kilisesine yallah!

___________________İMZA___________________
“Allah’ın dini kişilerle tanınmaz; hakkın nişaneleriyle tanınır. Öyleyse hakkı tanı, hakka uyanları tanırsın.”

İmam Ali Aleyhisselam

YA ALLAH YA MUHAMMED YA ALİ
Garipmusasultan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 13.11.2017, 06:16   #13
Yazar
Garipmusasultan
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Alıntı:

Garipmusasultan
Garipmusasultan

Sayin Garipmusasultan.

COCUK TECAVUZCUSU,
KELLE AVCISI,
INSAN BOGAZLIYAN,
INSAN KANI ILE BESLENEN,

Bir daha Alevilere, Aleviliğe ve Alevilerin büyüklerine iftira atar ve hakaret edersen daha ağır sözler işitirsin. haddini bil ermeni mahlukatı!

“Allah’ın dini kişilerle tanınmaz; hakkın nişaneleriyle tanınır. Öyleyse hakkı tanı, hakka uyanları tanırsın.”

İmam Ali Aleyhisselam

Alt 14.11.2017, 05:59   #14
Yazar
Raya Haq
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Ermeni ve butun halklar senin inandigin vahsi din olan insan kani ile beslenen ISLAM dan cok daha onurlu ve sereflidir...

En azinda senin gibi Irkcilik, Milliyetcilik ve Kurtculuk (Kopekcilik) yapmiyorlar...
Kopek ve Kurt a inanan sensin, Baskasina hakaret edersin..
Diline sahip degilsin riyakarlik ve iki yuzluluk yaparak ALEVIYIM DERSIN....

Sen Alevi olamazsin..
Olsan olsan Sivasin Yobazlarindan olup hem YAKANLARDAN HEMDE ASANLARDAN OLURSUNUZ......

BU FORUMDA GOREVLI VE YONETICI YOKMU?

Alt 25.11.2017, 12:58   #15
Yazar
Garipmusasultan
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Alıntı:
Ermeni ve butun halklar senin inandigin vahsi din olan insan kani ile beslenen ISLAM dan cok daha onurlu ve sereflidir...

En azinda senin gibi Irkcilik, Milliyetcilik ve Kurtculuk (Kopekcilik) yapmiyorlar...
Kopek ve Kurt a inanan sensin, Baskasina hakaret edersin..
Diline sahip degilsin riyakarlik ve iki yuzluluk yaparak ALEVIYIM DERSIN....

Sen Alevi olamazsin..
Olsan olsan Sivasin Yobazlarindan olup hem YAKANLARDAN HEMDE ASANLARDAN OLURSUNUZ......

BU FORUMDA GOREVLI VE YONETICI YOKMU?
Alevi sayfasına gelmiş ermenilik savunması yapıyorsun gelmiş Alevi inancına Alevilik değerlerine saygısızlık yapıyorsun hem de hakaret ediyorsun haddini bil ermeni! defol git ermenistandan havla Türk topraklarında bu kadar havlaman haddini aştığını gösteriyor. Biz Alevilerin peygamberine imamlarına dinine bir daha saygısızlık yaparsan savcılığa veririm seni.

İmam Ali Aleyhisselam

Alt 25.11.2017, 17:14   #16
Yazar
Raya Haq
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Senin Fasist Duzenin FASIST SAVCISI BENI YARGILAMAYA GUCU GITMEZ.....

Beni ancak ve ancak HALK YARIGILIYABILIR...

IHBARCI MUHBIR seni....

Bizde Ihbarciligin ve Muhbirciligin anlamini bilirsin....

Alt 20.01.2018, 09:50   #17
Yazar
Garipmusasultan
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Alıntı:
Senin Fasist Duzenin FASIST SAVCISI BENI YARGILAMAYA GUCU GITMEZ.....

Beni ancak ve ancak HALK YARIGILIYABILIR...

IHBARCI MUHBIR seni....

Bizde Ihbarciligin ve Muhbirciligin anlamini bilirsin....
Muhbirlik senin gibi ermenilerin işidir siz ermenilerin nasıl kahpelik yaptıklarını muhbirlik yaptıklarını tarih çok yazmıştır. Sen terör sempatizanı olmayı aşmış terörist olmuşsun. Benim senin hakkındaki şikayetim yüce Allah'adır Cenab-ı Allah senin gibi münafıkların şerrinden biz Alevileri ve Türk milletini korusun. Senin gibi ermeni bölücülerinin amacı Türkleri birbirine düşürmektir. Siz lanetli kripto ermenilerin bir kısmı sünnilerin adına konuşuyor bir kısmı Alevilerin adına konuşuyor bir kısmınız kürtlerin adına konuşuyor bu şekilde ortalık karıştırmaya çalışıyorsunuz. Fakat toplum olarak uyandık artık sizin gibi alçakların hemen kripto ermeni olduğunu anlıyoruz. sen dahi ermeni olduğunu kabul ettin peki senin ne işin var İslam ile? ne işin var Alevilikle? defol git ortodoks kilisesinde ayin yap inkarcı gafil... Alevilerin forumuna gelip Aleviliğin tüm değerlerini inancını inkar eden bir inkarcısın buna rağmen gelip bir de Alevileri Alevilikten dışlamaya çalışıyorsun sen kendini ne zannediyorsun? buraları dingonun ahırı mı sandın? Sen kudursanda ne kadar havlarsan havla bu kervan hak yolda yürümeye YA ALLAH YA MUHAMMED YA ALİ demeye devam edecek. zaten artık kripto ermeni kafirlerini tek tek köy köy ifşa edip artık sizleri ortodoks kilisesine yallah diyerek kovma zamanı geldi. defolun ermenistana yallah...

İmam Ali Aleyhisselam

Alt 26.01.2018, 19:39   #18
Yazar
Raya Haq
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

(Garipmusasultan Irkci itinden alinti)
Muhbirlik senin gibi ermenilerin işidir siz ermenilerin nasıl kahpelik yaptıklarını muhbirlik yaptıklarını tarih çok yazmıştır.

DEMISSIN!!!!!!!
BARBAR OSMANLI VE ONUN DEVAMI OLAN FASIST T.C. ERMENILERIN TIRNAGI ETMEZ... BUTUN OYUNLARI, HILELERI, YALANLARI, SAHTEKARLIKLARI DUZENBAZLIKLARI, KATLIAMLARI, SOYKIRIMLARI, CINAYETLERI, GOZ ALTINDA KAYIPLARI, ISKENCLERI VE INSANLIGIN KABUL ETMEDIGI ONURSUZLUGU VE SEREFSIZLIGI YAPAN.. T.C. VE OSMANLIDIR......

Sen terör sempatizanı olmayı aşmış terörist olmuşsun.

DEMISSIN!!!
TEROR VE TERORISTIN ANLAMINI BILSEN GAM YEMEM, SAYET BILIYORSAN, ASIL TEROR ESTIREN VE TERORIST OLAN BASTA ABD VE ONU KARAKOLLARI, ITLERI, KOPEKLERI VE YANDASLARI OLAN T.C. GIBILERDIR.....

Benim senin hakkındaki şikayetim yüce Allah'adır Cenab-ı Allah senin gibi münafıkların şerrinden biz Alevileri ve Türk milletini korusun.

SEN VE SENIN GIBILERIN INANDIGI OLMIYAN VE HAYALI CENABI ALLAHINIZA LAHNET OLSUN, DIGER TARAFTA PEZEVENKLIK VE ISKENCECILIK YAPAN ALLAHINIZ SIZINLE BIRLIKTE LAGIM CUKURUNDA BOGUYORUZ, KARANLIKLARI AYDINLIGA CIKARIYORUZ...
ALEVILERI AGZINA ALMA, CARPILIRSIN.... ALEVILIK NERDE SENIN GIBI FASIST, IRKCI, MILLIYETCI VE GERICILERIN DURDUGU YER NEREDE... ALEVI OLMANIN MUMKUNU YOK, ALEVI KILIGINA GIRMIS, AGZI BOZUK KUFURBAZ DILINE SAHIP OLMIYAN ISLAM ULEMASISIN, AYNI ZAMANDAINSANLIK DUSMANI MHP LI IRKCI ULUYAN KOPEKSIN......

Senin gibi ermeni bölücülerinin amacı Türkleri birbirine düşürmektir. Siz lanetli kripto ermenilerin bir kısmı sünnilerin adına konuşuyor bir kısmı Alevilerin adına konuşuyor bir kısmınız kürtlerin adına konuşuyor bu şekilde ortalık karıştırmaya çalışıyorsunuz. Fakat toplum olarak uyandık artık sizin gibi alçakların hemen kripto ermeni olduğunu anlıyoruz.

BU YUKARIDA SAYDIKLARIN VE DAHA COGU SENIN FASIST DUZENIN VE ONUN SAVUNUCULARIN ISIDIR... DERSIM, SIVAS, MARAS, CORUM VE ERZINCAN KATLIAMLARI SIZ ONURSUZLARI SAVUNMASIZ INSANLARIN UZERINE SURDURUP KATLEDEN FASIST DEVLETIN VE ONUN KOPEKLERI OLAN SIZLERIN ONURSUZLUGUDUR... TIPKI FORUMDA RIYAKARLIK YAPARAK ALEVI KILIGINA GIRMENIZ GIBI.....
BEN SENIN YALANLARINLA HILELERINLE BAS EDEMEDIM, BU BANA DERT OLDU, SENIN ONUNDE DIZ COKUP TESLIM OLMUYORUM YA, BU DA SANA DERT OLSUN...

sen dahi ermeni olduğunu kabul ettin peki senin ne işin var İslam ile? ne işin var Alevilikle?

FASIST IRKCI, MILLIYETCI VE GERICI YOBAZ GURUHU, BEN YER YUZUNDE BUTUN TOPLULUKLARI BIR GOZLE GOREN VE BIR GOZLE BAKAN, BUTUN INSANLIGIN KARDES OLDUGUNA INANAN BIR DURUSA SAHIBIM, IRK, MILLET, DIN, MEZSEP VE RENK AYIRIMI YAPMADAN BUTUN INSANLARA BIR NAZARLA BAKAN BIR DURUSA SAHIBIM.... BU KIZILBAS DURUSUDUR.... SENIN GIBI MASKE TAKMIS ALCAKLAR ISE, HALKLARIN VE INSANLIGIN DUSMANLIGINI YAPARAK ONURSUZLUK YAPMAKTADIRLAR... VAHSI KOPEK GIBI KUDURMUSCASINA INSANLARA VE INSANLIGA SALDIRIRSINIZ...... CUNKU SOYUNUZUN KOPEK SOYU OLDUGUNU SAVUNUYORSUNUZ....

defol git ortodoks kilisesinde ayin yap inkarcı gafil... Alevilerin forumuna gelip Aleviliğin tüm değerlerini inancını inkar eden bir inkarcısın buna rağmen gelip bir de Alevileri Alevilikten dışlamaya çalışıyorsun sen kendini ne zannediyorsun?

ALEVI YASAM FELSEFESININ OZUNU KAVRIYABILSEN, SENIN YERININ BURASI OLMADIGINI ANLIYACAKSIN... ULUYAN KOPEKLERIN YANINDA NEFES ALIRSIN, BOZKURT ISARETINI YAPARAK... FASIST IRKCI KIMLIGINI SAVUNURSUN....

buraları dingonun ahırı mı sandın? Sen kudursanda ne kadar havlarsan havla bu kervan hak yolda yürümeye YA ALLAH YA MUHAMMED YA ALİ demeye devam edecek.

IT GIBI HAVLIYAN VE HIRLIYAN SEN OLDUGUNA GORE BANA BOYLESI BIR KELIME KULLANMAN EBES OLMUS.... SENIN INANDIGIN, ALLAH`A, CINSI SAPIK VE UCKUR DUSKUNU MUHAMMEDI`NE VE ARAP ALINE LAHNET OLSUN....

zaten artık kripto ermeni kafirlerini tek tek köy köy ifşa edip artık sizleri ortodoks kilisesine yallah diyerek kovma zamanı geldi. defolun ermenistana yallah...

HOSSSTTTTT KOPEK...

Konu Raya Haq tarafından (04.08.2018 Saat 16:51 ) değiştirilmiştir.
Alt 04.08.2018, 06:17   #19
Yazar
Raya Haq
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Ebu Said el Hudri’nin anlatmasıyla “tutsaklar arasında Arab’ın en nefis kadınları” bulunuyordu. (Bkz.

Müslim, e’s-Sahih, Kitabu’n-Nikah/125, hadis noç1438) Ve o baskını gerçekleştirmiş olan

Müslümanların ağızlarının suyu akıyordu, güzel kadınları görürken. Hemen yatmak istiyorlardı.

Yatmak istedikleri kadınlar, birer “cariye” durumuna gelmiş değiller miydi? Öyleyse Müslümanlara

“helal”diler. Gerçi Muhammed’in, “Tanrı’ya ve ahiret gününe inanan bir kimse için, kendi suyuyla

(menisiyle) başkasının tarlasını (başkasının cinsel ilişki kurduğu kadını) sulaması helal olmaz” dediği de

aktarılıyor. Ve bu arada, “Tanrı’ya ve ahiret gününe inanan bir kimseye, başkasının menisinden

temizlenmedikçe (istibra, fıkıhçılara göre bir ay içinde olur) hiçbir tutsak kadınla cinsel ilişki kurmak

helal olmaz” diye de eklendiği belirtiliyor. (25) Ama çelişki yalnızca bu konuda değil ki…

Ebu Said el Hudri anlatıyor:

- “Peygamber’le birlikte Benu Mustalık Gazası’na çıktık. Ve Arap tutsaklarından tutsaklar elde ettik.

O sırada kadınlar iştahımızı çekti. Bekarlık çok güç gelmişti bize o günlerde. Ve azil yapmak istedik.

İstiyorduk azil yapmayı. Ancak, “Peygamber aramızdayken ona sormadan nasıl azil yapacağız?” dedik

ve gidip Peygamber’e sorduk. Peygamber de azil yapmamakta sizin için bir sakınca yoktur.

(Yapabilirsiniz de, yapmayabilirsiniz de.) Ama bilin ki, kıyamet gününe değin meydana gelecek bir

yavru, ne olursa olsun meydana gelir.” (26)

Kimileri, “azl”in ne demek olduğunu bilmedikleri için bu hadisin anlamını tam olarak

anlamamışlardır.

“Azl” (azil), cinsel ilişki sırasında, erkeğin, meniyi, kadının cinsel organına boşaltmadan çekmesidir.

Yani, meniyi kadınlık organının dışına boşaltmak.

Hadiste anlatılanın özeti şu:

Müslümanlar, ellerindeki “tutsak kadınlar”la cinsel ilişkide bulunmak istiyorlardı. Ama bir sorunları

vardı: Ya çocukları olursa? İlişki kuracakları bu kadınlardan çocuk olsun istemiyorlardı. Tecrid

“mütercim”i Kamil Miras, bu istememeyi şöyle açıklıyor:

“Bu suretle (yani meniyi dışa boşaltmak biçiminde) esir kadınlara yaklaşmak istemeleri (şu

yüzdendir): Yüklü (gebe) veya evlat anası kadınlar satılamazdı. Halbuki gazilerin paraya ihtiyaçları

bulunduğundan satmak istiyorlardı.” (27)

Kısacası: Tutsak kadınların ırzına geçebilirlerdi “gaziler”. Ama bu işi yaptıktan sonra da “çocuk

sorunu”yla karşılaşmak istemiyorlardı. Çünkü gerektiğinde bu tutsak kadınları satabilirlerdi. Buna bir

engel çıkmamalıydı. “Azl”i bunun için istemiş ve Peygamber’e danışmışlardı. Peygamber de temelde

bu kadınların ırzlarına geçilmesinde bir sakınca görmüyordu, buna izin veriyordu. “Azl”e gelince,

bunda da bir sakınca bulunmadığını dolaylı olarak belirtiyordu.

Turan Dursun - Din Bu

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil