Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Toplumsal Konular > Eğitim - Öğretim

Eğitim - Öğretim Okulumuz, sınavlarımız, eğitim sistemimiz... Eğitim ve öğretim konuları forumu.

Seçenekler Arama Stil
Alt 26.10.2008, 23:55   #1
Yazar
sevecenbaba2005
BARIŞ İÇİN SAVAŞANLAR!...

sevecenbaba2005 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: AMASYA
Fikirler Tecrübe Puanı: 92
İtibar Puanı: 959
sevecenbaba2005 parlak bir geçmişe sahipsevecenbaba2005 parlak bir geçmişe sahipsevecenbaba2005 parlak bir geçmişe sahipsevecenbaba2005 parlak bir geçmişe sahipsevecenbaba2005 parlak bir geçmişe sahipsevecenbaba2005 parlak bir geçmişe sahipsevecenbaba2005 parlak bir geçmişe sahipsevecenbaba2005 parlak bir geçmişe sahip

Ettiği Teşekkür: 3.450
1.115 Mesajına 2.082 Kere Teşekkür Edlidi

Kalp Hava Harp Okulu Komutanlığı!... (Çelik Kanatlı Kartallar!...)

HAVA HARP OKULU KOMUTANLIĞI’NIN VİZYONU

Profesyonel askerliğin ve 21 nci yüzyılda hava ve uzay gücünün gerektirdiği davranış, bilgi ve beceri ile donanmış, çağdaş hava subayı yetiştirme ve lisansüstü eğitim alanlarındaki eğitim — öğretim kapasitesi ile bölgesinde ve dünyada önde gelen çağdaşlarıyla yarışan bir Hava Harp Okulu olmaktır.

HAVA HARP OKULU KOMUTANLIĞI’NIN MİSYONU

Bilgisi ve becerisiyle çağıyla yarışan çağdaş hava subaylarını; Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu ve Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Yönetmeliği'ne göre, asker kişilerde bulunması gereken niteliklere sahip, Görevini; Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Anayasamızın temelini teşkil eden Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda çağdaş ve bilimsel yaklaşımla kavrama ve çözme yeteneğine ulaşmış Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyaç hissettiği alanlarda (elektronik, bilgisayar, endüstri, havacılık ve uzay) yüksek lisans eğitimi yapmış, Askerliğin gerektirdiği komutanlık, yöneticilik ve liderlik becerileri ile öğretme ve eğitme yeteneğini kazanmış, Ahlaken, fikren ve bedenen gelişmiş bir kişiliğe ve üstün karakter özelliklerine sahip, Sosyal ve bilimsel anlayışı gelişmiş, gerekli askeri ve genel kültüre sahip, Mesleğin güç koşullannın gerektirdiği fiziki yetenekler ile mesleki değerler bilincini kazanmış, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacına göre belirlenen bilim dallarında lisans eğitim ve öğretimi almış, mezuniyet sonrası temel mesleki eğitim öğretimini izleyebilecek ve ileri safhalardaki görevleri yapmasına ilişkin yönelişi kazanmış olarak yetiştirmek, Bu hedeflere askeri, akademik, duyuşsal alan ve savaş beden eğitimi alanlarında eğitim — öğretim faaliyetleri ile ulaşmak, Eğitim için gerekli altyapı, tesis ve destek faaliyetlerini çağdaş seviyeye yükseltmek ve muhafaza etmektir.

HAVA HARP OKULU KOMUTANI

HAVA PİLOT TÜMGENERAL SİNAN ŞANLI ( 12.08.2008- )

HAVA PİLOT TÜMGENERAL SİNAN ŞANLI'NIN ÖZGEÇMİŞİ

HAVA PİLOT TÜMGENERAL SİNAN ŞANLI 10 EYLÜL 1958 TARİHİNDE TOKAT’IN TURHAL İLÇESİNDE DOĞMUŞTUR. İLKOKUL, ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENİMİNİ TURHAL’DA TAMAMLAYARAK 1975 YILINDA GİRDİĞI HAVA HARP OKULU'NDAN 30 AĞUSTOS 1979 TARİHİNDE TEĞMEN RÜTBESİYLE MEZUN OLMUŞTUR.

1979-1980 YILLARI ARASINDA 2 NCI ANA JET ÜS UÇUŞ EĞİTİM MERKEZİ K.LIĞINDA VE 1980-1981 TARİHLERI ARASINDA 3 NCÜ ANA JET ÜS K.LIĞINDA UÇUŞ EĞİTİMİNİ TAMAMLADIKTAN SONRA 1 NCİ ANA JET ÜS K.LIĞINA KOL UÇUCUSU OLARAK ATANMIŞTIR. 1985-1989 TARİHLERI ARASINDA 7 NCİ ANA JET ÜS K.LIĞINDA, 1989-1990 TARİHLERİNDE DE 4 NCÜ ANA JET ÜS K.LIĞINDA KOL UÇUCUSU GÖREVLERİNİ YAPMIŞTIR.

1990 YILINDA GİRDİĞİ HAVA HARP AKADEMİSİNDEN AĞUSTOS 1992 TARİHİNDE MEZUN OLAN TÜMG. SİNAN ŞANLI AYNI YIL ATANDIĞI 6 NCI ANA JET ÜS K.LIĞINDA SIRASIYLA, 161 NCİ FİLO HAREKAT SUBAYLIĞI VE 161 NCİ FILO K.LIĞI GÖREVLERİNDE BULUNMUŞTUR.

1998-1999 TARİHLERİNDE HV.K.K.LIĞI PLAN HAREKAT DAİRE BAŞKANLIĞINDA MİLLİ HAREKAT PLAN SUBAYI, 1999-2001 TARİHLERİNDE PLAN ŞUBE MÜDÜRÜ OLARAK GÖREV YAPMIŞTIR.

AĞUSTOS 2001 – EYLÜL 2003 TARİHLERİ ARASINDA HAVA HARP OKULU KOMUTANLIĞINDA ÖĞRENCİ ALAY K.LIĞI GÖREVİNDE BULUNMUŞ OLUP, 04 EYLÜL 2003 TARİHİNDE ATANDIĞI 8 NCI ANA JET ÜS HAREKAT K.LIĞI GÖREVİNİ İFA EDERKEN 30 AĞUSTOS 2004 TARİHİNDE TUĞGENERALLİĞE TERFİ EDEREK HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI EĞİTİM DAİRE BAŞKANLIĞI GÖREVİNE ATANMIŞTIR. 2005-2007 TARİHLERİ ARASINDA 5 NCİ ANA JET ÜS KOMUTANLIĞI GÖREVİNDE BULUNMUŞTUR.

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞININ 04 AĞUSTOS 2007 TARİHLİ EMRİ İLE HAVA HARP AKADEMİSİ KOMUTANLIĞI GÖREVİNE ATANMIŞTIR. 2007-2008 YILLARI ARASINDA GÖREV YAPTIKTAN SONRA 04 AĞUSTOS 2008 TARİHİNDE HAVA HARP OKULU KOMUTANI OLARAK ATANMIŞTIR.

KOMUTAN ÖNSÖZÜ

Hava Harp Okulunda pilot adayı muvazzaf subay olacak Hava Harbiyeli genç kartalları;

- Asker kişilerde bulunması gereken temel değerlere sahip,

- Atatürk ilke ve İnkılapları doğrultusunda çağdaş ve bilimsel yaklaşımla, kavrama ve çözme yeteneğine ulaşmış,

- Komutanlık ve liderlik becerileri ile öğretme ve eğitme yeteneği kazanmış,

- Ahlaken, fikren ve bedenen gelişmiş bir kişiliğe ve üstün karakter özelliklerine sahip,

- Sosyal ve Bilimsel anlayışı gelişmiş, gerekli askeri ve genel kültüre sahip,

- Mesleğin gerektirdiği fiziki yetenekler ile mesleki değerler bilincini kazanmış,

- Lisans seviyesi eğitim ve öğretimi almış profesyonel subaylar olarak yetiştirmekteyiz.

Hava Harp Okulundan ayrıca yetişmiş personelin eğitim düzeyini çağın gereklerine uygun seviyeye getirmek maksadıyla master ve doktora seviyesinde lisansüstü eğitimi de vermekteyiz.

Harbiyeliler Hava Harp Okulundaki 4 yıllık eğitim-öğretim süresince Subay Gelişim Sistemi içinde yükselme ortamı bulacaklardır.

Subay Gelişim Sistemi; Akademik Eğitim, Askeri/ Liderlik Eğitimi, Savaş Beden Eğitimi ve Subay Temel Değerler Eğitimi üzerine bina edilmiştir. Subay Gelişim Sisteminin özünü, sağlam karakterli havacı subay yetiştirilmesi teşkil etmektedir. Sağlam karakterli bir subayın yetişmesi sahip olunan temel değerlerin ve bu değerlerin özümsenmesi ile mümkündür. Bu bakımdan temel değerler konusunu subay gelişim sistemimizin asli unsuru olarak değerlendirmekteyiz.

Temel Değerlerimiz

Hava Harbiyeliler geleceğimizin liderleri ve komutanlarıdır ve onlar birbirlerini tamamlayan temel değerler serisinde kişilik geliştirmektedirler. Asker Yemini, Harbiyeli Şeref Yasası ve Hava Harbiyeli Temel Değerler’inden oluşan temel değerler serisinin başındaki Askerin Yemini ile Hava Harbiyeliler;

- Millete ve cumhuriyete doğruluk ve muhabbetle hizmet

- Kanun, nizam ve amirlere mutlak itaat

- Vatan, cumhuriyet ve vazife uğrunda icabında hayatını seve seve feda edebilmeyi, namus ve şeref borcu haline getirmektedirler. Hava Harbiyeli genç kartalların temel değerler sisteminin ikinci basamağını Hava Harp Okulu Şeref Yasası oluşturmaktadır. “Doğruluk, Mertlik ve Şerefle, Vatan, Cumhuriyet, Askerlik ve Havacılık İçin Çalışma”yı yasa edinmiş Hava Harbiyeliler bu temel değeri eğitimleri süresince içselleştirmektedirler. Burada vurgulanan “Doğruluk, Mertlik ve Şeref” bir birey olarak her Hava Harbiyeli genç kartalın karakterini ve duruşunu, toplumun her kesiminde saygı uyandıran erdemini ortaya koymaktadır. “Vatan, Cumhuriyet, Askerlik ve Havacılık İçin Çalışma” profesyonel askerlik ve liderlik süresince izlenecek erdemli davranışın hedefini ortaya koymaktadır. Temel Değerler Sistemi’nin üçüncü basamağını, kaynağını İç Hizmet Yönetmeliğinin askerde bulunması gereken niteliklerinden olan Hava Harbiyeli Temel Değerler Sistemi oluşturmaktadır. Söz konusu değerler özetle; Atatürkçülük ve Vatan Sevgisi, Dürüstlük, Özveri, Özgüven, Mükemmeliyetçilik, İtaat/Disiplin ve Görev Bilinci, Aidiyet Duygusu, Cesaret ve Atılganlık, Azim, Uyum Yeteneği ve Havacılık Sevgisi’dir. Tüm bu temel değerleri özümseyen Hava Harbiyeliler; Hava Kuvvetlerince kendilerinden beklenen, Davranışta Dürüstlük, Vazifede Öncelik ve Eylemde Mükemmellik niteliklerini tam olarak karşılamaya hazır olarak mezun olmaktadırlar.

Havacılık

Hava Harbiyeli genç kartalların birer çağdaş hava subayı olma yolunda benzerlerinden farklı olan en önemli ayırt edici değeri Havacılık’tır. Havacılık, temelde uçuculuğu öngörmekle birlikte sadece bundan ibaret değildir.

Havacılık; uçanı ve uçuranı ile birlikte geniş ufuklara, göklere ve uzaya uzanan bir vizyondur, yaşam biçimidir, ayrıcalıktır, çağdaşlaşmanın ölçütü olacak kadar ilericiliktir. Hava Subay adayları duyuşsal alançalışması halinde havacılığın olmazsa olmazları konusunda bilinçlendirilmekte ve özünde adanmışlık, ilkesellik, çıkar gözetmeme ve arkadaşlık unsurlarının ağır bastığı bir atmosferi soluyarak “havacı” kişiliğe sahip olmaktadırlar. Onbinlerce gönüllü arasından titizlikle yapılan öğrenci seçimi havacı kişiliğin geliştirilmesi için atılan ilk somut adımdır.

Askeri ve Liderlik Eğitim Sistemi

Profesyonel askerlik ve havacılık hayatının başlangıcını oluşturan askeri eğitimle önce itaat etmeyi ve disiplini yürekten bilen iyi bir asker olmayı sonra da bu kalbi itaati sağlayan ve profesyonel yönetimi bilen liderler yetiştirilmesi hedeflenir. Askeri eğitimin kapsamı çok geniştir ve itaatten liderliğe uzanan, sürekli yükselme eğilimi gösterir. Temel askerlik eğitimi ile başlayan süreç, eğitim-öğretim yılı içinde ileri askeri ve liderlik eğitimleri ile pekiştirilmektedir. Hava Harbiyelilerin askeri eğitimi yaz dönemi uygulamalı kamp eğitimi ile mükemmelleşmekte, askeri olgunluk ve liderlik vasıfları geliştirilmektedir.

Öğretim yılı içinde askeri kültür, bireysel gelişim, temel değerler konularında zengin bir akademik programla desteklenen askerlik ve liderlik eğitimi, yıl içi ve kamp dönemi uçuş faaliyetleri ile havacılık boyutuna da yükseltilmektedir. Her Hava Harbiyeli başlangıçta üst sınıfları model alır ve itaati öğrenirken, giderek kendisi model olur, lider olur ve örnek bir subay olur.

Savaş Beden Eğitimi

Subay gelişim sistemimizin fiziki tamamlayıcısıdır. Her Harbiyelinin bedenen havacılığın güç koşullarına uygun gelişme göstermesi ana hedeftir. Bu konuda tanımlanmış yeteneklere ulaşamayanların sınıf geçmesi mümkün değildir. Ayrıca söz konusu asgari yeteneklere ulaşılması yeterli değildir. Tüm Hava Harbiyelilerin takım oyunlarında yer alması ve tim ruhuna dayalı sportif alanlarda da yetenek kazanması için imkan sağlanmaktadır. Bu broşürün beden eğitimi bölümünde göreceğiniz detayda ve çeşitlilikte yapılan sportif faaliyetler ve beden eğitimiyle pilot adayı genç kartallar; karada, havada ve denizde gerekli savaş beden yetenekleri ile donatılmaktadır.

Akademik Eğitim Sistemi

Subay gelişim sisteminin akademik eğitim halkası, bilgi ve beceri yönünden çağı ile yarışır genç havacı subay yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda havacılık, elektronik, bilgisayar ve endüstri mühendisliği dallarında lisans eğitimi verilmekte ve genç hava Harbiyeliler Hava Harp Okulu’ndan subay diploması yanında, mühendislik diploması da almaktadır. Hava Harp Okulu akademik eğitim programının detayını bu dokümanın ileri sayfalarında bulacaksınız.

Akademik eğitim programı çağdaş dünyanın ileri saflarında yer almanın tüm asgari gereklerini karşılamaya yönelik olup, bu örneklerde olduğu gibi sürekli güncellenmektedir. Hava Harp Okulu öğretim kadrosu, branşlarında master ve doktora yapmış, öğretim tecrübesi yüksek havacı subaylardan oluşmaktadır. Ayrıca İstanbul’un seçkin üniversiteleriyle çok kaliteli bir işbirliği sürdürülmektedir. Bu kapsamda üniversitelerimizden önemli sayıda profesör veya doçent okulumuzun öğretiminde aktif görev yapmakta, okulumuzun öğretim kadrosu da aynı zamanda üniversitelerde ders vermektedirler. Genç Kartallar her yıl düzenlenen bilim şenliği ve benzeri faaliyetlerle akademik eğitiminizin kalitesini, projelere dayalı olarak arttırma şansını bulacaksınız. Ayrıca gelişmeye açık eğitim yardımcısı ve laboratuar ortamı desteğinde, öğretmen-öğrenci ve Hava Harp Okulu-Üniversite işbirliği ortamında Hava Kuvvetlerimizin bugünü ve geleceğine ilişkin konularda analiz yapma, tez, etüt ve proje geliştirme fırsatları bulacaksınız.

Sonuç olarak; Hava Harp Okulu yükselmek isteyen bayan ve erkek tüm gençlerin en doğru adresidir. Yetenekleri ile dünyaca tanınmış Türk Pilotları, Hava Kuvvetlerinin seçkin lider ve Komutanları bu kartallar yuvasında yetişmişlerdir, yetişmeye devam edeceklerdir.

TESİSLER TESİSLER

Hava Harp Okulu

YEŞİLYURT'TA BULUNAN HAVA HARP OKULU TESİSLERİ

Komutanlık Karargahı

Dekanlık

Anfi

Dershane Koridoru

Hava Harp Okulu Nizamiyesi

Okul Genel Görünümü

Öğrenci Yemekhanesi

Öğrenci Yatakhanesi

Alay Karargahı

Öğrenci Gazinosu

Akademik Eğitim Tesisleri

50 Yataklı İaşe'li Revir

Sinema Salonu

Misafirhane

Spor Salonu

Olimpik Yüzme Havuzu

* * *

Alıntıdır.

Kaynak : Hv.Hrp.Ok.K.lığı

Konu sevecenbaba2005 tarafından (27.10.2008 Saat 13:58 ) değiştirilmiştir.
sevecenbaba2005 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
sevecenbaba2005 Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 27.10.2008, 00:37   #2
Yazar
sevecenbaba2005
BARIŞ İÇİN SAVAŞANLAR!...

sevecenbaba2005 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 92
İtibar Puanı: 959
sevecenbaba2005 parlak bir geçmişe sahipsevecenbaba2005 parlak bir geçmişe sahipsevecenbaba2005 parlak bir geçmişe sahipsevecenbaba2005 parlak bir geçmişe sahipsevecenbaba2005 parlak bir geçmişe sahipsevecenbaba2005 parlak bir geçmişe sahipsevecenbaba2005 parlak bir geçmişe sahipsevecenbaba2005 parlak bir geçmişe sahip

Ettiği Teşekkür: 3.450
1.115 Mesajına 2.082 Kere Teşekkür Edlidi
Kalp Yeşilköy'de Bulunan Hava Harp Okulu Tesisleri!...

YEŞİLKÖY'DE BULUNAN HAVA HARP OKULU TESİSLERİ

Destek Grup Komutanlığı

Lojmanlar

Havacılık Müzesi

SOSYAL FAALİYETLER

Öğrencilerin ülke ve dünyadaki siyasi ekonomik askeri ve bilimsel gelişmeleri yakından izlemeleri çok yönlü kültürel birikim kazanmaları görgü ve bilgilerini arttırmaları, yüksek moral ve motivasyona sahip olmaları amacıyla çeşitli sosyal ve kültürel faaliyetler yürütülmektedir.

* Konferans, sempozyum ve seminer

* Komutan yemekleri

* Sinema

* Tiyatro

* Konser ve gösteriler

* Bilimsel ve kültürel gezi ve incelemeler

* Filo çayları

* Özel gün kutlamaları

* Misafir öğrencilerin bayram ve özel gün kutlamaları

* Şehir içi kültür gezileri

* Genç Kartallar şöleni

Sosyal Kollar ile ilgili video görüntüsü için tıklayınız...

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

* * *

Alıntıdır.

Kaynak : Hv.Hrp.Ok.K.lığı

___________________İMZA___________________

Sayfamı Ziyaret Eden Konuklarım!... Hoşgeldiniz!... Merhaba!...

Sabır, saygı, sevgi, ille de hoşgörü ve forum kuralları çerçevesinde tartışma ve paylaşıma katılırım. Bu nedenle karşımdaki kişi veya kişilerden de aynı hususlara uymalarını beklerim.

Milletin, vatanın bütünlüğü, cumhuriyet, bayrak, sancak, Mustafa Kemal Atatürk'ü, Atatürk'ün ilke ve devrimlerin, savaşlarda kaybettiğimiz ve kazandığımız değerlerin ölünceye kadar daima bekçisi ve koruyucusuyum.

Yaşamak insanın en büyük doğal hakkıdır. Bu hakkı yok etme çabasında olan (başta PKK. / KADEK Terör örgütü olmak üzere; dünyadaki bütün terör örgütlerini, yandaşlarını, yataklık yapanları, gizli veya alenen destek verenleri, eğiten, yetiştiren ve kullananları, sömürgeci, yayılmacı ve emperyalist) güçleri şiddetle, nefretle kınıyorum.

İmzam = KAD (Hakkında Gerek Duyduğum Açıklamalarım!..)

sevecenbaba2005 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
sevecenbaba2005 Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 27.10.2008, 20:19   #3
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

haziran_AW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Space Invaders Champion! Pacman Champion! Breakout Champion! Castle Defend Champion! Balloon Bomber Champion!
Tournaments Won: 1

Fikirler Tecrübe Puanı: 94
İtibar Puanı: 1415
haziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı var
haziran_AW - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 3.577
1.695 Mesajına 3.780 Kere Teşekkür Edlidi

hava kuvvetlerimizle ve genç harbiyeli pilotlarımızla gurur duyuyoruz.dünyanın sayılı pilotları arasında yerini almış kahraman pilotlarımız bu güne kadar aldıkları her görevi başarıyla yerine getirmiş,dosta güven düşmana korku salmıştır.ordumuzun bölgede ki caydırıcı güç olmasının en büyük teminatlarından biri de hava kuvvetlerimizdir.allah daima yanlarında olsun.onlar allaha, gökler savaşan şahinlerimize emanet.

___________________İMZA___________________
zaman her zaman haklı çıkarmıştır beni.dile kolay 10 yıl oldu bu imzayı atalı.

yılandan korkmam yalandan korktuğum kadar(korkmadım)

nokta kadar menfaat için,virgül gibi eğilme(eğilmedim)

http://hizliresim.com/Po3PZ6][img]http://i.hizliresim.com/Po3PZ6.png

haziran_AW Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
haziran_AW Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil