Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Toplumsal Konular > Eğitim - Öğretim

Eğitim - Öğretim Okulumuz, sınavlarımız, eğitim sistemimiz... Eğitim ve öğretim konuları forumu.

Seçenekler Arama Stil
Alt 05.12.2008, 17:26   #1
Yazar
Ercan Cengiz
Forum Katılımcısı

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 39
İtibar Puanı: 35
Ercan Cengiz iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 191
74 Mesajına 172 Kere Teşekkür Edlidi

Post Nazım Hikmet Marksist Bilimler Akademisi açılıyor

Nazım Hikmet Marksist Bilimler Akademisi açılıyor

İSTANBUL / Nazım Hikmet Marksist Bilimler Akademisi, 20 Aralık günü İstanbul’da açılıyor. Akademi Yönetim Kurulu, yüreği sosyalizmle atan herkesi açılış etkinliğine davet etti.

Nazım Hikmet Marksist Bilimler Akademisi 20 Aralık'ta açılıyor. Akademi’nin Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, bu topraklarda sosyalist düşüncenin sembol isimlerinden Nazım Hikmet’in anısına ithaf edilen Marksist Bilimler Akademisi’nin 20 Aralık’ta açılışını yapacaklarını belirtti. Yönetim Kurulu açıklamasında şu ifadeye yer verdi: “Akademimiz, Marksizmi dünya görüşü olarak referans almakta ve eğitimin yönü ve içeriğine de buradan bakmayı uygun bulmaktadır. Akademimiz burjuva gerici şoven eğitim sistemine cepheden karşı duruşun adresi olacaktır. Bu Akademi, sosyalizm amacı doğrultusunda yeni kuşakları eğitmeyi, bilimle hayatı buluşturmayı, bilimle toplumsal mücadeleleri buluşturmayı, sosyalist bir aydınlanma ocağı olmayı, eğitim alanında sosyalist bir mevzi olmayı hedeflemektedir.”

HAYAT VE HAYAL BİLGİSİ DERSLERİ DENEYİMİNE DAYANIYOR

Nazım Hikmet Marksist Bilimler Akademisi, önceki yıllarda BEKSAV bünyesinde gerçekleşen “Hayat ve Hayal Bilgisi Dersleri” deneyimine dayanıyor.

20 Aralık günü saat 15.00’de başlayacak olan açılış etkinliğinde araştırmacı yazar Haluk Gerger “Emperyalizmin krizi, Marksizmin Güncelliği” başlıklı bir konuşma yapacak. Etkinlikte Akademi’nin hocaları ve öğrencilerinin yanı sıra, emekten ve özgürlükten yana kurum ve kuruluş temsilcileri, sendikacılar, parti ve siyasal akım temsilcileri, aydınlar yer alacak.

Tarih, felsefe, politik ekonomi, kadın, siyasal bilimler gibi kürsülerin kurulacağı Akademi’de şu ana kadar netleşen dersler ve eğitimcilerden bazıları şu şekilde:

ABD, Ortadoğu, Türkiye (Haluk Gerger), Objelerle İnsanlık Tarihi (Alaaddin Şenel), Milliyetler ve Halklar (Ragıp Zarakolu), Osmanlı Tarihi (Taner Timur), Resmi İdeoloji ve Kemalizm (Osman Özarslan), Felsefe Tarihi (Bayram Kaya), Aydınlanma Felsefesi (Betül Çotuksöken), Türk Düşünce Tarihi (Bayram Kaya), Hukuk (Ercan Kanar), Türkiye’de Siyasi Partiler, Siyasi Akımlar (Selim Sezer), Politik Ekonomi (İbrahim Okçuoğlu), Emperyalist Küreselleşme (Alp Altınörs), Kadın Sorunu ve Sosyalizm (Mukaddes Erdoğdu Çelik), Kadın mücadele deneyimleri atölyesi, Kadın ve Hukuk (Sezin Uçar).

Ayrıca Akademi bünyesinde kurulacak Dil Atölyesi'nde İngilizce ve Arapça dersleri verilecek.

Nazım Hikmet Marksist Bilimler Akademisi adresi: Dümen Sokak Günaydın Apt. (İTÜ Kampüsü karşısı, Akbank arkası) No: 5/3 Giriş kat Gümüşsuyu Taksim.

Ercan Cengiz Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Ercan Cengiz Kullanıcısına bu mesajı için 9 üye teşekkür etti:
Alt 08.01.2009, 22:42   #2
Yazar
bivalli
Yeni Üye

Bilgiler

Memleket: ERZURUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 10
bivalli iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 45
0 Mesajına 0 Kere Teşekkür Edlidi
Standart akademi

katılım koşulları hakkındabilği verebilirmisiniz selamlar.

bivalli Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 09.01.2009, 08:35   #3
Yazar
Ceyhun
Yollarda

Ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Tournaments Won: 1

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 1607
Ceyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 2.035
2.262 Mesajına 7.329 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
bivalli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
katılım koşulları hakkındabilği verebilirmisiniz selamlar.
Sitemizin söz konusu akademiyle direkt bir ilişkisi bulunmuyor. Fakat bildiğim kadarıyla bu akademi çalışması BEKSAV bünyesinde yürütülüyor. Katılım ve kayıtla ilgili konularda aşağıdaki linkte bilgi buldum. Umarım işinize yarar:
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

___________________İMZA___________________

Suya düşen bir karanfilse yüreğin
bırak kendini ırmağın türküsüne gülüm
vursun seni o taştan bu taşa
o çağlayandan bu çağlayana...
Ceyhun Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil