Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > İnsan/Yaşam > Bilgisayar

Bilgisayar Bilgisayarla ilgili konular. İşletim sistemleri, donanım, yazılım, programlama vs

Seçenekler Arama Stil
Alt 06.03.2009, 19:06   #1
Yazar
kızılbaş62
Forumu İyi Bilen

kızılbaş62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 38
İtibar Puanı: 70
kızılbaş62 yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 32
79 Mesajına 112 Kere Teşekkür Edlidi

Standart Windows(herkes baksin)

WİNDOWS
Bilgisayarda birden fazla program bulunabilir.Bu programları organize edecek,kaydettikleri bilgileri düzene sokacak ve programların birbirleriyle sorunsuz çalışmalarını sağlayacak bir düzene ihtiyaç vardır.Bu düzeni yapan programlara işletim sistemi denir.İlk çıkan işletim sistemi DOS’tur.DOS’tan sonra geliştirilen Windows şuan en çok kullanılan işletim sistemidir.

GÖREV ÇUBUĞU : Programları çalıştırmayı ve çalışan programlar arasında geçişi sağlayan masaüstünün en altında bulunan çubuktur.4 kısımdan oluşur.2.kısım media player,internet Explorer,masaüstünü göster ve outlok expres programlarını oluşturan simgelerden oluşur. 2. kısmı aktif veya pasif yapabilirsiniz. Görev çubuğunu boş bir yerinde farenin sağ tuşuna basın. Araç Çubukları – Hızlı Başlat seçeneğini işaretleyin veya işareti kaldırın.

SES AYAR SİMGESİ : Eğer ses ayar simgesini görev çubuğunda göremiyorsanız Başlat – Denetim Masası menülerinden Sesler ve çoklu ortam simgesini çift tıklayarak ses ayarlarını yapabileceğiniz pencere açılır.Pencerenin altındaki Görev çubuğuna ses ayar simgesi yerleştir seçeneğini işaretleyin.

TARİHİ VE SAATİ AYARLAMA : Görev çubuğunda bulunan saati gösteren simgeyi Çift tıkladığınızda tarihi ve saati ayarlayabileceğiniz pencere açılır.Eğer saat simgesini göremiyorsanız görev çubuğunu sağ tuşla tıklayın açılan menüden özellikleri seçin.Saati göster seçeneğini işaretleyin.

BAŞLAT DÜĞMESİ
ÇALIŞTIR : İsmini bildiğiniz bir dosyayı çalıştırmak için kullanılır.Başlat menüsünde bulunmayan programları çalıştırmak için bu menü ile açılan pencere kullanılır.
Ör; hesap makinesi programını bilgisayarda CALC.EXE olarak kaydedilmiştir.Açılan pencereye calc yazarak açılır.Eğer dosyanın adını bilmiyorsanız gözat düğmesinden bulabilirsiniz.
Ör; bir disket var elinizde ve bu diskette bulunan programı çalıştırmak istiyorsunuz.Programın ismi MUHASEBE.EXE olarak diskette kayıtlı olsun.Pencereye A:MUHASEBE yazılır.Buradaki A: disketi temsil eder.
Dosyanın ismini yazarken eğer o dosya bir program dosyası ise noktadan sonraki kısmı yazmanız gerekmez.MUHASEBE.EXE ile MUHASEBE aynıdır.Eğer diskette bulunan programın ismini bilmiyorsanız kutuya A: yazdıktan sonra gözat düğmesine basarak disketteki programları görebilirsiniz.En son kullanılan programların listesi Aç penceresinin sağında yer alan aşağı ok işaretinin içinde yer alır.

BAĞLAN : Bu seçenek altında internet bağlantısı için yaptığınız çevirmeli bağlantı isimleri yer alır.

DENETİM MASASI : Windows’un ayar merkezidir. Hemen hemen hemen tüm yazılım ve donanım ayarları burada yer alır.

BİLGİSAYARIM : Bilgisayarınızdaki harddisk,disket ve cd sürücülerine erişebilirsiniz.

BİLGİSAYARI BEKLEMEYE ALMAK : Bilgisayarı beklemeye almak için Başlat – Bilgisayarı Kapat – Beklemede seçeneği tıklanarak güç korumalı moda geçilir. Bu modda bilgisayarınızın hard diski ve ekranı kapatılır,mikro işlemcisi daha düşük hızla çalışır.Bu moddan çıkmak için herhangi bir tuşa basılır.

KAPATTIĞIM GİBİ AÇMAK İSTİYORUM : Ör; yapmakta olduğunuz bir çalışma var ve bu çalışmaya yarında devam etmek istiyorsunuz.Bilgisayarı hazırda beklet moduna getirmek için Başlat – Oturumu Kapat seçin.Bir pencere açılacaktır.Bu şamada shift tuşuna basılı tutarsanız Beklemede seçeneği Hazırda Beklet halini alacaktır.Bu özellik her bilgisayarda düzgün çalışmayabilir.
KULLANICI DEĞİŞTİR : Bir bilgisayar ağında çalışıyorsanız oturumu kapatıp yeni bir kullanıcı adıyla sisteme girmek için Başlat - Oturumu Kapat seçeneği kullanılır.Kullanıcı Değiştir seçeneği ile kullanıcı değiştirebilir ve oturumu kapat ile oturumu kapatabilirsiniz.Birinci seçenekle geçiş esnasında kullanıcıya ait açık programlar olduğu gibi dururken,ikinci seçenekle tamamı kapatılır.

PENCEREDEKİ SEÇENEKLER HAKKINDA BİLGİ ALMA : Windows’taki bazı pencerelerin sağ üst köşesinde ? simgesi bulunur.Bu simgenin bulunduğu bütün pencerelerde pencerede bulunan seçeneklerin ne işe yaradığını öğrenebilirsiniz.Bu simgeyi tıklarsanız fare işareti ? şeklini alacaktır.Fare bu şekildeyken penceredeki seçeneklerden birini tıklarsanız o seçeneğin ne işe yaradığını gösteren küçük bir kutu açılır.

BİR KONU HAKKINDA YARDIM ALMA : Başlat – Yardım ve Destek seçeneğini kullanarak veya F1 tuşuna basarak Windows’un yardım programını aktif hale getirebilirsiniz. Penceredeki bir konu başlığını tıkladığınızda o konuyla ilgili alt başlıklar ve konu içeriği pencerede listelenecektir.

BİR KONUYU ARAMA : Yardım ve destek penceresinin Ara kutusuna aradığınız konuyla ilgili birkaç kelimeyi yazarak,yazdığınız kelimelerin geçtiği konu başlıklarını bulabilirsiniz.

KONUYU DİZİN KISMINDA ARAMA : Yardım ve Destek penceresinin dizin kısmında yardım dosyasında bulunan anahtar kelimelerin listesi vardır.Yardım almak istediğiniz konunun ana fikrini belirten kelimeyi girerek onunla ilgili konulara erişebilirsiniz.

SORUN GİDERİCİ YARDIMINI KULLANMA : Windows yardım penceresinin ana ekranında bulunan sorun çözme başlığını tıklayarak sorun giderici kısmına erişebiliriz.Sorun giderme kısmında bazı ana konular bulunur.Bu konulardan birini tıklayarak o konuyla ilgili sorun gidericiye ulaşabilirsiniz.
Sorun gidericiler size karşılaştığınız sorunla ilgili bazı sorular sorarlar.Her aşamada karşınıza çıkacak sorulara uygun cevapları vererek Windows’un bu sorunu gidermek için sunduğu çözüm önerilerini görebilirsiniz.

PENCEREYİ TAŞIMA : Pencerenin taşınabilmesi için ekranı kaplamamış olması gerekir.Başlık çubuğu en üstte bulunan ve mavi renkli olan kısımdır.Fareyi bu kısma getirdikten sonra sol tuşuna basın ve bu tuşu basılı tutarak fareyi sürükleyin.Taşıma işlemi gerçekleşecektir.

MENÜLER VE ARAÇ ÇUBUKLARI : Menülerde programın komutları ve işlemleri bulunurken,araç çubuklarında bu menülere daha kolay erişim sağlayan araç düğmeleri bulunur.Menülere fare yardımıyla ulaşılabileceği gibi menüde bulunan altı çizili harfe Alt tuşu ile birlikte basılarak da ulaşılabilir.

DOSYA ARAMA : Başlat düğmesi ile açılan Ara komutunu tıklayın.Birçok değişik türdeki belgenin aranabileceği pencere açılır.Aramak istediğiniz bilginin bir kısmını girmeniz yeterlidir.Eğer arama kutusuna herhangi bir şey girmezseniz seçilen kategoriye ait tüm dosyalar aranacaktır.
Aramanın 2. seçeneği olan belge ..… seçeneğini kullanarak dosyaya ait belli bir bilgiyi girmeniz o dosyayı bulmanız için yeterlidir.
• Eğer aradığınız dosyanın tam adını biliyorsanız tamamını yazın.
• Sadece başlığını hatırlıyorsanız * karakterini kullanın. Ör; Fiyat *.* gibi
• Aradığınız dosyanın içindeki sadece bir kelimeyi hatırlıyorsanız bu kelimenin başına ve sonuna * koyulur. Ör; *sınav*.* gibi
• Bir grup dosyayı arıyorsanız yine * kullanabilirsiniz.Program dosyalarını bulmak için *.exe yazılır.
Bir dosyayı veya klasörü bilgisayarın her tarafında aramasını istiyorsanız konum kutusundan bilgisayarım seçeneğini,hard diskte aramak istiyorsanız yerel sabit diskler seçeneğini seçin. Aradığınız dosya bulunduğunda durdur düğmesi ile aramayı durdurabilirsiniz. Arama tamamlandıktan sonra dosyalar pencerenin sağ tarafında listelenecektir.

GÖREV ÇUBUĞU VE BAŞLAT MENÜSÜ AYARLARI :Görev çubuğu ve başlat menüsü ayarlarını yapabilmek için Başlat düğmesini sağ fare tuşuyla tıklayın ve açılan menüden Özellikler komutunu seçin ya da denetim masasındaki görev çubuğu ve başlat menüsü programını çalıştırın.
Görev Çubuğunu Kilitle : Bu seçenek görev çubuğunun taşınmasını ve boyutunun değiştirilmesini önler.Bu seçenek işaretli değilse görev çubuğunu ekranın alt köşesinden başka köşelere alabilir veya boyutunu büyültebilirsiniz.
Görev Çubuğunu Otomatik Olarak Gizle : Görev çubuğu sadece gerektiğinde gösterilip gerekmediğinde gizlenebilir.Bu işlem otomatik olarak yapılır.Ekranın en altına fareyi götürdüğünüzde görev çubuğu ekrana gelir,ekranın altında uzaklaştığınızda kendiliğinden gizlenir.
Görev Çubuğunu Pencerenin Üzerinde Tut : Görev çubuğunun diğer pencerelerin altında kalmasını önler.Böylece görev çubuğuna istediğiniz anda ulaşabilirsiniz.
Benzer Görev Çubuğu Öğelerini Grupla : Bu seçenekle görev çubuğunda yer alan aynı türdeki programlar bir menü altında gösterilecektir.Eğer görev çubuğu çalışan programları aynı anda göstermek için yetersiz kalırsa bu seçeneğin etkisi görülecektir. Ör; 6 internet Explorer penceresi açtığınızda bunların tümü görev çubuğunda tek bir internet Explorer simgesiyle gösterilecektir.Açık olan 6 internet Explorer tümünü tek seferde kapatmak için sağ tuşla açılan Grubu kapat komutunu seçebilirsiniz.
Hızlı Başlatı Göster : Bu seçeneği işaretleyerek görev çubuğuna hızlı başlat düğmeleri ekleyebilirsiniz.Hızlı başlat kısmına sık kullandığınız bir programı eklemek için programın simgesini fare ile sürükleyip hızlı başlat bölümü üzerine bırakın.
Saati Göster : Bu seçenek işaretliyse saat görev çubuğunun sağ köşesinde gösterilir.
Etkin Olmayan Simgeleri Gizle : Görev çubuğunun en sağındaki bölme sistem bildirim alanı olarak da adlandırılır.Bu bölmede saat,ses ayar simgesi vs.. bulunur.Bu ayar az kullanılan simgelerin bu bölmeden gizlenebilmesini sağlar.Bu seçeneğin yanındaki özelleştir düğmesine basarak hangi simgelerin sürekli gösterileceğini,hangilerinin gizleneceğini belirleyebilirsiniz.

WİNDOWS GEZGİNİ : Bilgisayarınızdaki dosyalarınızı kolayca organize edebileceğiniz, kopyalayıp,silebileceğiniz program Windows gezgini programıdır. Bu programı kullanırken dikkatli olmalısınız.Bu programla dosya silmek veya taşımak çok kolay bir iş olduğu için yanlışlıkla bazı önemli dosyaları silebilirsiniz.
Windows gezginini Başlat – Tüm Programlar – Donatılar menüsünde bulunan Windows gezgini simgesiyle ya da kısaca Winkey+E tuşlarına basarak çalıştırabilirsiniz.
Bilgisayarım simgesi altında kendi bilgisayarınızda bulunan hard diskleri (dosyalarınızı),disket sürücüleri,CD-ROM sürücünüzü görebilirsiniz.
Ağ bağlantılarım simgesi altında ise ağda bulunan dosyaları,bilgisayarları görebilirsiniz.(Ağdaki dosyalar size ait olmadığı için bilgisayarım simgesi altında yer almazlar)

DOSYA – KLASÖR KAVRAMI : Dosya içinde bilgi tutan en küçük birim.Klasör içinde dosya ve alt dosyaları tutan birim.
Dosyaların ayrıntılarını görebilmek için Windows gezgini programını detay görünümüne ayarlamak gerekir.Görünüm menüsü altındaki Ayrıntılar menüsünü işaretlerseniz dosyalara ait uzantılar açıklayıcı bir şekilde gösterilecektir.Dosyaların ne tür bir dosya olduğu Tür sütunu altında gösterilmektedir.

GİZLİ VE SİSTEM DOSYALARI : Bu tür dosyalar Windows gezgini içerisinde listelenmezler.Listelenmesini istiyorsanız Araçlar menüsündeki klasör seçenekleri menüsünü seçin.Açılacak pencerenin Görünüm kısmına geçerseniz bir liste göreceksiniz.Listede gizli dosya ve klasörler başlığı altında iki seçenek vardır.Normalde gösterme olanı işaretlidir. Gizli dosya klasörleri göster seçeneğini seçerseniz gizli dosyalarda Explorer penceresinde görülür.Bu işlemden sonra gizli dosyaları da Windows gezgini penceresinde ve diğer Windows programlarında görünür hale gelecektir.Bu dosyayı diğerlerinden ayırt edebilmeniz için daha mat bir görüntüye sahiptir.
Bir dosyaya sistem özelliği de verilebilmektedir.Yukarı da görünüm kısmında açılan pencereyi biraz aşağı kaydırırsanız Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle (önerilen) başlıklı bir seçenek daha göreceksiniz. Bu seçeneğin işaretini kaldırdığınızda Windows sizi uyaracaktır.Eğer uyarıya evet cevabını verirseniz sistem özelliği verilmiş dosyalar listelenecektir.Bu tür dosyalar bilgisayarın ve Windows’un açılışında önemli rol oynadıkları için bu dosyalar üzerinde işlem yaparken dikkatli olmak gerekir.

ARDIŞIK DOSYALARIN SEÇİMİ : Ardışık olan dosyaları seçmek için shift tuşunu basılı tutarak fare ile aralığın başındaki ilk ve son dosyayı tıklamak yeterlidir

ARALIKLI DOSYALARI SEÇME : Ard arda gelmeyen dosyaları seçmek için ctrl tuşunu basılı tutarak seçmek istediğiniz bütün dosyaları fare ile tıklamak yeterlidir.Ör; kopyalamak istediğiniz 6 dosyadan 5i ardışık biri ise ayrı olabilir.Bu durumda ardışık olanları shift tuşu ile ayrık olanı ise ctrl tuşu ile seçebilirsiniz.

DOSYA SİLME : Normalde Delete tuşu ile veya Düzen menüsünde bulunan Sil komutu ile silme yaparsanız dosyalar geri dönüşüm kutusuna atılır ve belli bir süre içinde bunları kurtarma şansı vardır.
İkinci yöntem ise Delete tuşuna shift tuşu ile birlikte basmaktır.Bu tam silme işlemidir ve bu yöntemle silinen dosyalar geri dönüşüm kutusuna atılmazlar,bilgisayardan tamamen silinirler.

KAYITLI PROGRAMLARI SİLME : Kayıtlı bir programı sildiğinizde Windows sizi bir mesaj ile uyaracaktır.Bu mesajı aldığınızda silme işlemini iptal etmeniz yerinde olacaktır.Bu tür programları silmenin en iyi yolu Başlat – Denetim Masası seçenekleri ile denetim masasını çalıştırmak ve burada bulunan Program Ekle veya Kaldır simgesi ile açılan pencereden silinecek programı seçip Kaldır düğmesine basmaktır.

KISAYOL : Masaüstünde ve Başlat menüsünde bulunan simgeler gerçekte programın kendisi değil kısayoludur.Eğer simgenin önünde eğik bir ok görüyorsanız bu kısayoldur. Masaüstünde geri dönüşüm kutusu dışında diğer simgeler kısayoldur.
Birden fazla programın kısayolunu masaüstüne göndermek için önce onları seçin ve herhangi biri üzerindeyken fareyi sağ tıklayın sırasıyla Gönder ve Masaüstüne kısayol komutunu seçin.

DİSKETE KOPYALAMA : Seçili dosyalar üzerinde iken sağ fare tuşuna basın ve açılan menüden Gönder- 3 1/2 Disket A komutunu seçin.

DİSKETTEN KOPYALAMA : Disketin içindeki dosyaları açtıktan sonra kopyalamak istediğiniz dosyalarınızı seçin ve farenin sağ tuşuna basarak açılan menüdeki kopyala komutunu seçin.Daha sonra bilgisayarınızda nereye kopyalamak istiyorsanız oraya giderek farenin sağ tuşu ile açıla menüden yapıştır komutunu verin.

DOSYALARI SIRALAMA : Klasörlerdeki dosyaları belli bir düzene göre göstermek için Görünüm – Simgeleri Yerleştir menüsü kullanılır.Dosyaları isimlerine,uzantılarına-türlerine, büyüklüklerine veya son değiştirildikleri tarihe göre sıralayabiliriz.Birçok program dosyasının bulunduğu klasörleri türe göre sıralayarak program dosyalarının arka arkaya olmasını sağlayabilirsiniz.

FORMATLAMA : Formatlama işleminin Türkçe karşılığı düzenlemedir.Düzenleme işlem biraz teknik bir düzenlemedir ve hard diskinizin veya disketinizin içeriğini silecektir.Formatlama bilinçsizce yapılırsa tehlikelidir.Eğer hard diski formatlarsanız programlarınıza ve windowsa veda etmek zorunda kalırsınız.
Bazı kısımları bozulmuş disketlerin bozuk kısımlarının kullanılmaması içinde formatlama yapılabilir.Bir disketi formatlamak için Windows gezgininde 3 ½ Floppy (A disket simgesini farenin sağ tuşu ile tıklayın.Açılacak menüden Biçimlendir komutunu seçerek formatlama işlemi başlatılır.Bu işlemden sonra bir pencere açılarak formatın bazı özelliklerini ayarlamanızı sağlayacaktır.
• Diskete bir isim vermek için penceredeki Birim Etiketi kutusunu kullanabilirsiniz.
• Daha önce formatlanmış bir diski yeniden formatlayacaksanız penceredeki Hızlı Biçimlendir komutunu kullanabilirsiniz.Bu tam bir formatlama işlemi değil disketin içeriğini silme işlemidir.
• Eğer penceredeki MS-DOS başlangıç disketi oluştur seçeneğini tıklarsanız Windows bu disketi açılış disketi olacak şekilde formatlar ve bilgisayarı Dos’tan açmak için gerekli dosyaları içine kopyalar.Bu yöntemle oluşturduğunuz disketle bilgisayarı Dos modunda açabilirsiniz.
• Başlat düğmesine bastığınızda formatlama işlemi başlayacaktır.Disket formatlanırken pencerenin altında yer alan bir gösterge ile işlemin ilerleme durumu gösterilecektir.

DİSKETLERİN KOPYALARINI ÇIKARMA : Bir disketin kopyasını çıkarmak için; Orijinal disketi sürücüye koyun.Windows gezgininde 3 ½ Floppy (A : ) disket simgesini farenin sağ tuşu ile tıklayın.Açılacak menüden Disket Kopyala komutunu seçerek kopyalama işlemi başlatılacaktır. Disketi kopyala komutunu verdikten sonra bir pencere açılacaktır.Başlat düğmesine basarak kaynak disketin okunmasını başlatabilirsiniz.Kaynak disket okunduktan sonra ikinci disketi takmanız istenecektir.Bu aşamadan sonra orijinal disketin kopyası ikinci diskete çıkarılacaktır.Eğer orijinal diskette bozuk yerler varsa o kısımlar boş olsa bile kopyalama işlemi gerçekleşmez.

RESİMLERİ AÇMADAN GÖRÜNTÜLEME : Resimlerin bulunduğu bir klasörünüz varsa Görünüm – Küçük Resimler seçeneğini işaretleyin.Klasörde bulunan bütün resimler küçük resimler halinde gösterilecektir.

GERİ DÖNÜŞÜM KUTUSU : Geri dönüşüm kutusunun etrafında kesikli çizgiler varsa kutu boştur.Çöp kutusunu çift tıkladığınızda silinmiş ve kurtarılabilecek dosyaları gösteren pencere açılır.Görünüm menüsünden Ayrıntılar seçeneğini işaretlerseniz dosyaların hangi tarihte silindiğini ve silinmeden önce hangi klasörde bulunduğunu görebilirsiniz.
Çöpteki bütün dosyaların silinmesi için Dosya – Geri dönüşüm kutusunu boşalt komutunu tıklayın.Çöp kutusunu bir pencere olarak açmadan da boşaltabilmek için masaüstündeki çöp simgesini farenin sağ tuşu ile tıklayıp Geri dönüşüm kutusunu boşalt seçeneğini seçin.

BAŞLANGIÇTA ÇALIŞAN PROGRAMLAR
Bir program başlangıçta otomatik olarak çalışması için kendini iki farklı yerden bilgisayara tanıtır.Başlangıç menüsünden veya Registry dosyasından.

BAŞLANGIÇ MENÜSÜNDEN ÇALIŞAN PROGRAMLAR : Windows altında başlangıçta çalışması istenen programlar Başlat – Tüm Programlar – Başlangıç menüsüne yerleşirler.Buraya yerleşen programları silmek için onları farenin sağ tuşu ile tıklayın ve açılan menüden Sil komutunu seçin.Eğer bunları silmek değil de çalışmasını önlemek istiyorsanız Windows’a girişte ctrl tuşuna basılı tutun bu dosyalar atlatılmış olacaktır.

REGİSTRY’YE TERLEŞEN PROGRAMLAR : Bazı programlar vardır ki Registry dosyalarına yerleşirler ve başlangıç menüsünde bulunmamalarına rağmen bilgisayar her açıldığında çalışırlar.Başlat – Çalıştır menüleri ile açılan pencereye msconfig yazarak bu programı çalıştırabilirsiniz.Sistem yapılandırma hizmet programının – Başlangıç kısmına geçin.Başlangıçta çalışacak programların listesini göreceksiniz.Çalışmasını istemediklerinizin işaretini kaldırın.

DENETİM MASASI SEÇENEKLERİ : Denetim masası Windows ayarlarının yapıldığı,eklenen yeni donanım ürünlerinin windowsa tanıtıldığı,windowsa yüklenen programların kaldırıldığı bir programdır.Denetim masasına Başlat – Denetim Masası menüleri ile ulaşılır.
Denetim masasındaki seçenekler kategorik olarak karşımıza çıkacaktır.Herhangi bir seçeneğin tıklanması sonucu alt seçenekler açılacaktır.Eğer alışık olduğunuz klasik denetim masasını kullanmak istiyorsanız pencerenin sol tarafında yer alan Klasik görünüme geçiş yap seçeneğini işaretleyin.Klasik görünümde denetim masasındaki bütün simgeler gösterilecektir.Tekrar kategorik görünüme dönmek isterseniz pencerenin sol tarafında yer alan Kategori görünümüne geçiş düğmesini kullanabilirsiniz.
Denetim masasını birçok penceresinde Tamam ve Uygula isimli iki ayrı düğme bulunur.Tamam düğmesi;seçtiklerinizi aktif hale getirip pencereyi kapatırken,Uygula düğmesi; pencereyi kapatmadan seçeneği aktif hale getirerek sonucu görebilmenizi sağlar.
Denetim masasındaki seçenekleri kategorik olarak inceleyelim:

KLAVYE AYARLARI : Tarih,saat,dil ve bölgesel seçenekler – Bölge ve dil seçenekleri – Diller – Ayrıntılar düğmesini açın.Penceredeki listede windowsa tanıtılmış klavye düzenlerini göreceksiniz.Penceredeki ekle düğmesi ile yeni klavye düzenleri ekleyebilirsiniz.Dil çubuğu seçeneği ile dil çubuğu ayarları penceresine ulaşacaksınız.Dil çubuğunu masa üstünde göster seçeneğinin işaretli olması klavye seçimi için gerekli düğmenin görev çubuğunun sağında olmasını sağlar.

FARE AYARLARI : Yazıcı ve diğer donanımlar – Fare – Düğmeler kısmında Birince ve ikinci düğmeleri değiştir seçeneğini seçerek farenin sağ ve sol düğmeleri yer değiştirir.Yani fare sol ele göre ayarlanmış olur.Seçme işlemini sağ tuş yapar.
Çift tıklamada zorlanıyorsanız pencerenin altında bulunan ayar düğmesini Yavaş kısmına doğru yaklaştırın.
Tıklatma kilidini etkinleştir seçeneğini işaretlerseniz nesneleri taşımak için sürekli farenin sol tuşuna basmak zorunda kalmazsınız.Bu seçenek işaretliyken taşımak istediğiniz nesneyi tıklayın ve fare düğmesini bırakmadan üzerinde kısa bir süre durun.Düğme kilidi devreye girecektir.Artık sol tuşu bıraksanız bile istediğiniz yere sürükleyebilirsiniz.Bırakmak için tekrar sol düğmeyi tıklamak yeterli olacaktır.
Bir program çalışırken fare kum saati haline,pencere boyutunu değiştirirken de çift yönlü ok şekline girer.Pencerenin işaretçiler kısmına geçerek bu şekilleri değiştirebilirsiniz.
İşaretçi seçenekleri kısmından fare göstergesinin hızını ve iz bırakmasını sağlayabilirsiniz.Eğer hassas çizimler yapıyorsanız bu kısımdan fare hızını düşürebilirsiniz.
Pencerede bulunan Ctrl tuşuna basıldığında işaretçinin konumunu göster seçeneğini işaretlerseniz farenin bulunduğu nokta etrafında iç içe daireler dönecektir.
Yazarken işaretçiyi gizle seçeneğini işaretlerseniz yazı yazarken fare gizlenir.

YAZI TİPİ AYARLARI : Görünüm – Temalar – Yazı Tipleri penceresine ulaşarak buradan sisteme yeni fontlar eklenebilir,var olan fontlar silinebilir.Listedeki yazı tiplerinden birini çift tıklayarak ne tür bir yazı tipi olduğunu görebilirsiniz.
Yeni yazı tipi yüklemek için Dosya menüsündeki Yeni yazı tipi yükle seçeneğini seçtiğinizde yazı tiplerinin bulunduğu dizini veya sürücüyü belirlemeniz için pencere açılır.Bu listedeki bütün yazı tiplerini yüklemek için Tümünü seç düğmesini basılı tutarak seçmek istediklerinizi tıklayabilirsiniz. Yazı tiplerini fonts klasörüne kopyala seçeneği işaretli ise yazı tipleri Windows fonts dizinine kopyalanacaktır.
Normalde çoğu fontun kalın,eğik ve normal halleri için farklı yazı tipi dosyaları bulunur.Görünüm menüsündeki Değişimleri gizle seçeneğini işaretlerseniz fontların detay dosyaları gösterilmez.

ARKA PLAN AYARI : Görüntü özellikler – Masaüstü penceresinin Konum kısmından Uzat seçeneğini kullanın.Resim ekrana göre yeniden boyutlanacaktır.Büyükse küçültülecek,küçükse büyültülecektir.Döşe seçeneği ile de küçük resimlerin ekrana döşenmesini sağlayabilirsiniz.

MASAÜSTÜNÜ ÖZELLEŞTİR : Görünüm ve Temalar – Masaüstü kısmında yer alan Masaüstünü özelleştir düğmesini kullanarak bir pencereye ulaşılır.Pencerenin üst kısmında yer alan masaüstü simgelerine ait seçenekleri işaretleyerek onların masaüstünde görünmelerini sağlayabiliriz.

EKRAN KORUYUCU : Görüntü Özellikleri – Ekran koruyucu – Ayarlar kısmına geçerek ekran koruyucunun görsel ayarları yapılır.Ör; 3B Uçan nesneler ekran koruyucusunu seçtikten sonra Ayarlar düğmesi ile açılan pencerenin Stil kutusunu aşağı doğru açın.Burada dalgalanma için değişik seçenekler vardır. Dokulu bayrak seçeneğini seçerseniz istediğiniz bir resmin bayrak gibi dalgalanmasını sağlayabilirsiniz.Bu seçeneği seçtikten sonra Doku düğmesine basarak dalgalanmasını istediğiniz resmi seçin.

PROGRAM EKLE VEYA KALDIR : Bu bölümü 3 kategori halinde inceleyeceğiz.
PROGRAM DEĞİŞTİR – KALDIR : Bu kısımda Windows kurulduktan sonra kurulan programların listesi yer alır.Listedeki bir programı kaldırmak için ilgili program seçili iken Kaldır düğmesini,yüklenmeyen bileşenleri yüklemek için Değiştir düğmesini kullanın.Bir programı silmek istediğinizde bu pencereyi kullanın.Windows gezgini veya diğer yollardan biriyle silerseniz programı sildiğinizi zannedersiniz ama programın birçok kalıntısı hala bilgisayarda kalacaktır.
YENİ PROGRAM EKLE : Bu kısım Windows ortamına yeni programlar kurmak için kullanılır.Kurulacak program CD ya da disket ortamında olabilir.Ayrıca Windows’u internet ortamında güncellemek için bu bölüm kullanılır.
WİNDOWS BİLEŞENLERİNİ EKLE – KALDIR : Windows bileşenlerini kurmak ya da kurulu olanları kaldırmak için kullanılır.Seçili program grubuna ait alt özelliklere ulaşmak için penceredeki Ayrıntılar düğmesi kullanılır.

PERFORMANS VE BAKIM : Performans ve Bakım – Sistem Özellikleri penceresini açın.Genel kısmına geçin.Burada kullandığınız Windows’un versiyonu,bilgisayarınızdaki mikro işlemcinin cinsi,hızı yer alır.Aynı pencerenin Bilgisayar Adı sayfasından bilgisayarınızı ağ üzerinde tanıtacak bilgileri belirleyebilirsiniz.Penceredeki Değiştir düğmesi ile bilgisayarın adını ve çalışma grubunu değiştirebilirsiniz.

GÖRSEL EFEKTLERİ DEĞİŞTİR : Ya görsellik ya performans ya da her ikisi diyorsanız burası aradığınız yerdir.Bu kısmı kullanmak için Performans ve Bakım – Sistem Özellikleri penceresindeki Gelişmiş sayfasında yer alan Ayarlar düğmesini tıklayın.
• İlk seçenekle bilgisayar için en iyi olan hem görsellik hem performans normal olarak ayarlanacak.
• İkinci seçenekle performanstan kısmen vazgeçiyorsunuz fakat en üst düzeyde görselliği yakalıyorsunuz.
• Üçüncü seçenekle görsellikten ödün veriyorsunuz fakat en yüksek performansı yakalıyorsunuz.Bu seçeneği seçtiğinizde makine gözle görülür bir biçimde hızlanmaktadır.
• Eğer tamamen görsellikten vazgeçmek niyetinde değilseniz Özel seçeneğini seçerek listede yer alan seçenekleri kendiniz belirleyebilirsiniz.
Aynı pencerenin Gelişmiş sayfasında işlemci zamanlaması,bellek kullanımı ve sanal bellek ile ilgili ayarları yapabilirsiniz.Kişisel bir bilgisayar için penceredeki İşlemci zamanlaması ve Bellek kullanımı ayarlarının Programlar olması gerekir.Bilgisayarınızı ağda diğer bilgisayarlara hizmet veren bir server olarak kullanıyorsanız diğer iki seçeneği işaretleyerek ağ hizmetlerinin daha hızlı yapılmasını sağlayabilirsiniz.
Penceredeki Değiştir düğmesi ile Sanal Bellek ayarlarını yapabileceğiniz pencere açılır.Bellek yetmediğinde Windows hard diskinizi bellek gibi kullanır.Hard diskte bellek olarak kullanılmak üzere düzenlenen dosyaya Sanal Bellek denir.Windows bellek ihtiyacı oldukça bu dosyanın boyutunu artırır.Bilgisayarınızda yeterince boş hard disk alanı yoksa Windows bazı programları çalıştırırken bellek yetmediğini bildirecektir.Hard diskteki gereksiz dosyaları silerek bu problemi giderebilirsiniz.

KULLANICI HESAPLARI : Windows Xp Home Edition kurulduğunda en az bir kullanıcı tanıtılır.Bunun yanında yerleşik olarak iki kullanıcı daha bulunur.Bunlardab biri sistem üzerinde tam bir yetkiye sahip Admin,diğeri ise daha kısıtlı haklara sahip Guest(misafir)’dir.
Sisteme yeni bir kullanıcı eklemek,silmek ya da var olan kullanıcının haklarını ayarlamak için Denetim masasındaki Kullanıcı Hesabı simgesi kullanılır.Bunu yapacak kişi Bilgisayar Yöneticisi haklarına sahip olmalıdır.
Kullanıcı hesabı penceresinde tanıtılmış olan kullanıcılar listelenecektir.Bir kullanıcının hesabını değiştirmek için önce ilgili kullanıcıyı seçin sonra Hesap değiştir seçeneğini tıklayın.
Yeni bir kullanıcı tanıtmak için kullanıcı hesapları penceresindeki Yeni hesap oluştur düğmesine basın açılacak penceredeki kutuya kullanıcı adını girin.İleri düğmesine basarak sonraki adıma geçin.Burada bir kullanıcının hesap türünü seçeceksiniz.
BİLGİSAYAR YÖNETİCİSİ HESAP TÜRÜNE AİT BİR KULLANICININ HAKLARI :
• Yeni kullanıcı tanımlayabilir,istediği kullanıcıyı silebilir ya da hesap türünü değiştirebilir.
• Sistem üzerinde tam yetkilidir her değişikliği yapabilir.
• İstediği programı yükleyebilir,değiştirebilir ve silebilir.
SINIRLI HESAP TÜRÜNE AİT BİR KULLANICININ HAKLARI :
• Kendi şifresini değiştirebilir ya da tamamen kaldırabilir.
• Masaüstünü değiştirebilir,açılıştaki resmini değiştirebilir.
• Her kullanıcı kendine ait bir belgelerim klasörüne sahip olur.
• Yazılım yükleyemez,donanım ekleyemez fakat bilgisayarda yüklü olan programları kaldırabilir.
• Kendi hesap türünü değiştiremez ya da kaldıramaz.
• Kendi ağ parolalarını yönetebilir ve parola sıfırla disketi oluşturabilir.
Sınırlı haklara sahip bir kullanıcı tanımlayalım.Penceredeki sınırlı seçeneğini seçtikten sonra Hesap oluştur düğmesine basarak yeni bir hesap oluşturun.Yeni hesap sahibi pencerede yerini alacaktır.İlgili hesabı seçerek birçok değişiklik yapılabilir.Penceredeki Ad değiştir seçeneği ile kullanıcının adını değiştirebilirsiniz.Kutuya yeni ad girildikten sonra Ad değiştir düğmesine basılacaktır.Parola değiştir seçeneği ile kullanıcının şifresini değiştirebilirsiniz.Parola penceresinde ilk iki kutuya parolanızı giriyorsunuz.Her iki kutudaki parola aynı olmalıdır.Üçüncü kutuya parolanızı anımsatacak bir ifade girin.Parola giriş işlemi tamamlandıktan sonra Parola oluştur düğmesine basarak işlemi tamamlayın.
Bir kullanıcıya parola verdikten sonra pencerede yeri alacak olan Parola kaldır seçeneği ile kullanıcının parolasını kaldırabilirsiniz.Vazgeçmek isterseniz ESC ya da İptal tuşuna basın.
Penceredeki Resmi değiştir seçeneği ile kullanıcıyı tanımlayarak bir resim seçebilirsiniz.Kullanıcıya ait resmi seçtikten sonra Aç düğmesine basın.Belirlenen resim kullanıcıya atanacaktır.
Penceredeki Hesap türünü değiştir seçeneği ile kullanıcı hesabını değiştirebilirsiniz.Burada eğer sınırlı yetkilere sahip bir kullanıcı ise bunu bilgisayar yöneticisi yapabilirsiniz ya da bir bilgisayar yöneticisini sınırlı kullanıcı yapabilirsiniz.
Penceredeki Hesap sil seçeneği ile tanımlanan kullanıcı hesabını silebilirsiniz.Burada istenirse kullanıcı adı ile beraber tüm dosyaları da silinebilir.Ya da kullanıcıya ait önemli dosyalar varsa sadece ismi silinir belgeleri silinmeyebilir.
Bilgisayar yöneticisi haklarına sahip bir kullanıcı kendi haklarını değiştirmeye kalkıştığında kullanıcı hesapları penceresindeki ifadeler tamamen kişisel bir biçimde yer alacaktır.Burada istenilen her seçenek kolaylıkla uygulanabilir.Penceredeki Ağ parolalarımı yönet seçeneği ile passport.net ortamındaki hesabınızı değiştirebileceksiniz.Bu durumda internete bağlanmış olmanız gerekir.
Penceredeki Unutulan parolayı önle seçeneği ile bir diskete kaydedilecek parola bilgilerini kullanarak sisteme giriş yapabileceksiniz.Bu seçeneği seçtiğinizde unutulan parola sihirbazı devreye girecektir.İleri düğmesine bastığınızda sizden bir disket istenecek.Bu diskete kullanıcı hesabıyla ilgili bilgiler kaydedilecektir.Bir sonraki aşamada ilgili kutuya kullanıcının oturumu açmak için kullandığı parola girilecek ve parola sıfırlama disketi oluşturulacaktır.Sonraki aşamada sihirbaz sonlandırılarak işlem tamamlanıyor.
HESAP MAKİNESİ : Hesap makinesini Başlat – Tüm Programlar – Donatılar menüsünden çalıştırabilirsiniz.Sonucu bulmak için Enter tuşuna da basabilirsiniz.Hesap makinesindeki düğmelerin görevleri:

BACKSPACE = Son yazılan rakamı siler.
CE = Son yazılan rakamı siler.
C = İşlemin tamamını iptal eder.
MS = Ekrandaki rakamları hafızaya alır.
M+ = Ekrandaki sayısal ifadeyi hafızadaki sayı ile toplar.
MR = Hafızadaki sayıyı okur ekrana yazar.
MC = Hafızadaki sayıyı siler.
= = Sonucu hesaplar.
Sqrt = Karekök alır.
+/- = Sayıyı pozitif veya negatif yapar.
Görünüm menüsündeki Basamak Gruplandır seçeneğini işaretlerseniz sayılar üçerli basamak halinde gösterilir.

GÖREV YÖNETİCİSİ : Bilgisayarınızda çalışan programlar ve işlemler hakkında bilgi verir.Kilitlenen bir programı sonlandırmak için başvuracağımız program Görev Yöneticisidir.Eğer bir ağa bağlıysanız ağın durumunu ve ağınızın nasıl çalıştığını da bu programla görebilirsiniz.Görev Yönetici programı Ctrl+Alt+Delete tuşlarına basarak,görev çubuğunu sağ tıklayıp Görev Yöneticisi komutunu vererek çalıştırabilirsiniz.Uygulamalar kısmında çalışan programların isimleri yer alacaktır.Durum satırı o anki programın durumunu bildirir.Eğer bir problem yoksa Çalışıyor ifedesi yer alacak,kilitlenen program varsa Yanıt vermiyor ifadesi yer alacaktır.
Kilitlenen programları sonlandırmak için ilgili program adı seçili iken Görevi Sonlandır(işlemi sonlandır) düğmesi kullanılır.Sistemin arka planında çalışan işlem isimleri İşlemler sayfasında yer alır.Performans sayfasında CPU ve bellek kullanımı ile ilgili detaylı bilgiler yer alır.Ağ iletişimi sayfasında yerel ve internet bağlantısı esnasında veri iletişimi grafiksel olarak gösterilir.

MEDİA PLAYER : Media Player ile;
• Müzik parçalarını CD’lere yazabilirsiniz.
• DVD oynatabilirsiniz.
• Müzik CD’lerini dinleyebilir,onları bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.
• Video CD’lerindeki filmleri izleyebilirsiniz.
• MP3 dosyalarını çalabilirsiniz.
• Dünya üzerindeki birçok radyo istasyonuna bağlanabilir istediğiniz yayınları dinleyebilirsiniz.

GÖRÜNÜMÜ DEĞİŞTİRME : Winampta bulunan arabirim görüntüsünü değiştirme özelliği Medai playere de eklenmiştir.Böylece programın görüntüsünü değiştirebilirsiniz.Pencerenin sol kısmındaki Dış görünüm seçicisi düğmesini kullanarak istediğiniz arabirimi kullanabilirsiniz.İstenilen arabirim seçildikten sonra pencerenin altındaki düğmesine veya kısaca Ctrl+2 tuşlarına basın.arabirim görüntüsü devreye girecektir.Normal moda geri dönmek için Ctrl+2 tuşuna basın.
İnternetten yeni görünümler yüklemek için penceredeki Diğer dış görünümler düğmesine basın.İnternete bağlıysanız bir siteye bağlanacaksınız.Burada istediğiniz arabirimi seçerek bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

ORTAM KILAVUZU : bu kısmı kullanabilmeniz için internet bağlantınızın aktif olması gerekir.Böylece piyasadaki son filmlerin fragmanlarını,müzik kliplerini izleyebilirsiniz.

FİLM İZLEME : Bilgisayarınızda veya CD-Rom’unuzda bulunan bir filmi açıp izlemek için Dosya – Aç komutunu kullanın.Eğer izleyeceğiniz film bir video CD içindeyse mpegav klasörüne geçip dosya türü kutusundan tüm dosyaları seçin.Aç düğmesine basıldığında film dosyası çalışacaktır.Bir filmi tam ekran olarak izlemek için Alt+Enter tuşlarına,tekrar pencere içine dönmek için Ctrl+Enter tuşlarına basın.

SES KAYDEDİCİ : Ses kaydedici programını kullanarak ses kaydı yapılabilir.daha önceden kaydedilmiş Wav dosyalarını çalabilir ve seslere bazı efektler uygulayabilirsiniz.Ses kaydedicisini kullanabilmeniz için Ses kartına ve hoparlöre,ses kaydı yapabilmek için de ses kartına bağlanmış mikrofona ihtiyaç vardır.Ses kaydedici programını Başlat – Tüm Programlar – Donatılar – Eğlence – Ses Kaydedici menü seçenekleriyle ulaşılır.

WİNDOWS MOVİE MAKER : Bu program ile kendi film kliplerinizi oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz filmi web sunucusuna ya da mail ile arkadaşınıza gönderebilirsiniz.Programı çalıştırmak için Başlat – Tüm Programlar – Donatılar – Eğlence – Movie Maker kullanılır. Programı çalıştırdığınızda sol tarafta koleksiyonlar,hemen yanında kaydedilen film klipleri ve sağ tarafta video ön izleme penceresi yer alır.Film ön izleme penceresinin altında filmi yönetmek için gerekli düğmeler,tam ekran düğmesi ve seçili klibi bölen düğme yer alır.Film kliplerini ard arda sıralayarak film yapmak için klipler zaman çizelgesinin kareleri üzerine sürüklenecektir.

GEREKSİZ DOSYALARI SİLME : Program bir hata verip normal olarak kapanmazsa bu geçici dosyalar hard diskte kalır.bu geçici dosyaları silmek için Windows’taki disk temizleme aracını kullanabilirsiniz.Bilgisayarım penceresini açın.Hard diskinize ait simgeyi sağ fare tuşu ile tıklayarak hard diskin özelliklerini gösteren pencereye ulaşılır.Pencerenin Genel sayfasında diskteki gereksiz dosyaları silmek için Disk Temizleme düğmesini tıklayın.Sistemde yer alan gereksiz dosyalar taranacak ve bir liste halinde sunulacaktır.Boşaltmak istediğiniz seçeneklere ait kutuları işaretleyin ve tamam düğmesine basın.Dosyalar silinecektir.Eğer bir seçeneğe ait dosyaların detaylarını görmek istiyorsanız Dosyaları Görüntüle düğmesini kullanın.

HARD DİSKİ DENETLEME : Programlar hata oluşturup kilitlendiğinde veya yok edildiğinde hard diskinizdeki dosyaları bozmuş olabilir.Hard diskte bozuk alanlar oluştuğunda Windows’un çalışma düzeni bozulabilir ve olmadık yerlerde kilitlenmeler yaşanabilir.Bu tür durumlarda ilgili diski hata denetiminden geçirebilirsiniz.
Bilgisayarımdaki bir diski tıklayıp Özellikler seçeneği ile ulaşacağınız pencerenin Araçlar kısmında Şimdi denetle ile hata denetimini başlatabilirsiniz.Hata denetimi iki seçenekle karşınıza çıkar.Birincisi otomatik düzeltmeyi yaptırırken;ikincisi bozuk bölümleri düzeltmeye çalışır.Eğer bir hata bulunduğunda size sorulmadan otomatik olarak düzeltilmesini isterseniz ilk seçeneği işaretleyin.Eğer hard diskin fiziksel hatalara karşı taranmasını istiyorsanız alttaki seçeneği de işaretleyin.Bu durumda önce dosya bozuklukları taranacak ardından da hard diskin tamamı fiziksel olarak incelenecektir.Başlat düğmesi ile disk denetimi başlatılacak ve 3 aşamalı bir denetim yapıldıktan sonra işlem tamamlanacaktır.

___________________İMZA___________________
İster sövün ister asın
Hak'ka şükür kızılbaşım
Sevmem ikilik dünyasın
Hak'ka şükür kızılbaşım

İkrar verdim dönmem geri
Bundandır adım serseri
İnsan olduğumdan beri
Hak'ka şükür kızılbaşım

Benden yakın Allah bana
Her sözü bismillah bana
Kem düşünmek günah bana
Hak'ka şükür kızılbaşım

Başta kızılbaş Ali'dir
Ali'nin yolu uludur
Biri de Bektaş Veli'dir
Hak'ka şükür kızılbaşım

Mahzuni aktim çağladım
Hak'ka vardım adım adım
Başıma kızıl bağladım
Hak'ka şükür kızılbaşım

ÖNCE EVRİM SONRA DEVRİM

Kam ke aslê xo nas nêkeno,
Roştia dina ra dür maneno.
Hardê xo siao; hewrê xo puko.
Qirxlaro ser sero.

Cem u cemat marê rindo.
Pil u qiz, wa u bırao.
Cennet-ceneme na dina dero.
Urzê, şimê mekanê Duzguni!
şimê mekanê Munzur Bavay!

AW kader alayına gider namımız değil;şeklimiz yeter!!!..
kızılbaş62 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
kızılbaş62 Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil