Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevilik Genel

Alevilik Genel Alevilik üzerine genel tartışmalar, eleştiriler, sorunlar

Seçenekler Arama Stil
Alt 06.01.2007, 15:05   #51
Yazar
Kizilbas 66
Forumla Bütünleşmiş

Kizilbas 66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: YOZGAT
Fikirler Tecrübe Puanı: 59
İtibar Puanı: 277
Kizilbas 66 sevilen bir üyeKizilbas 66 sevilen bir üyeKizilbas 66 sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 180
123 Mesajına 262 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
bir_olmak_varken_ Nickli Üyeden Alıntı
ArkadaŞlar KardeŞler Herkes SÜnnİlİĞe AlevİlİĞe Bİ Kilif Buluyo Kendİnce Herkes Farkli BİŞey SÖylÜyo Ben Bu Foruma Yenİ Katildim Alevİ DeĞİlİm AŞiri Dİncİde DeĞİlİm Orucumu Tutarim YapabİldİĞİm Kadar Namaz Kilarim Cumalari KaÇirmam Şunuda Bİlİn Alevİ KarŞiti DeĞİlİm Kİ EvleneceĞİm İnsan Alevİ. Alevİde MÜslÜmandir SÜnnİde Herkes İbadetİnİ İstedİĞİ Şekİlde Yapar Dİnİnİ İstedİĞİ Şekİlde YaŞar Burda Hakİkat KardeŞİme Katiliyorum EĞer BİŞeylerİ Sirf BaŞkalarina Benzememek İÇİn Yapiyosaniz Yazikk Çok Yazikk Hepİmİz Ayni Allaha İnaniyoruz....

Arkadasim sen istersen bir siteyi gez ..arastir bakiver..Sonra ayni Allaha i inaniyoruz ,inanmiyoruz ögrenirsin...Alevilikte Tanri ( Allah ) inanci ile Islamdaki Allah inanci arasinda gece ile gündüz kadar fark vardir sevgili kardesim..

Asagiya yazdigim Alevi ozanlarinin Allah ile olan siirlerini,beyitlerin kabul ediyorsan bu demektir ki ayni Allah inaniyoruz...

Kildan köprü yaptirmissin
Gelsin kullar gecsin deyü
Hele biz söyle duralim
Yigit isen gec a tanri

Kaygusuz Abdal

Cok aradim özledim
Yeri gögü gözledim
Hic bir yerde bulamadim
Buldum insan icinde

Yunus Emre

Daha Allah ile cihan yokken
Biz onu var edip ilan eyledik
Hak ka hic bir layik mekan yok iken
Hanemize aldik mihman eyledik

Harabi

Kuranidir sözümüz
Rahmanidir yüzümüz
hakki görür gözümüz
Aldanmayiz hayale

Mihrabi

Evet sevgili kardesim Anadolu Alevi inancinda bunun gibi yüzlerce siir,nefes bulunmaktadir ve Yolumuzun Tanri anlayisida böyle algilanmaktadir..Simdi söyle bakalim ayni Allaha mi inaniyoruz..???

sevgiler..

___________________İMZA___________________
Bütün evren semah döner
Askindan günesler yanar
Aslina dönmektir hüner
Bes vakitle avunmayiz
Kizilbas 66 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 09.01.2007, 18:13   #52
Yazar
Naki
Forumun Bir Parçası

Naki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS

Fikirler Tecrübe Puanı: 55
İtibar Puanı: 367
Naki gercekten iyi biriNaki gercekten iyi biriNaki gercekten iyi biriNaki gercekten iyi biri
Naki - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 215
267 Mesajına 968 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
haziran69 Nickli Üyeden Alıntı
naki kardeşim yazınızı zevkle okudum.sanırım sizinle tartışabiliriz.en azından siz peşin hükümlerle beni alevi olmamakla suçlamadınız.beni ve içinde yaşadığım toplumu asimile olmakla,dönmekle suçlamamışsınız.bu başlığı takip ediyorsanız bir sonraki cevabınızda belirtin ki yazdıklarınızdan hareketle bir kaç sorum olacak.beni aydınlatacağınızı umut ediyorum.saygılarımla.
haziran69,

Siteyi düzenli olarak takip etmeye yeterince vaktim olmadığı için, bazı yazıları atlıyorum. Senin bu yazını da yeni farkettim, kusura bakma. Umarım çok geç olmamıştır.

Asimilasyon olgusu, aslında, ama az ama çok bütün Aleviler için geçerli.

Bana yönelik sorularına yanıt vermeye, naçizane görüşlerimi ifade etmeye, vaktim ölçüsünde hazır olduğumu bilesin.

Hoşça kal...

Naki Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 11.01.2007, 22:15   #53
Yazar
nusret1905
Forum Katılımcısı

nusret1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 46
İtibar Puanı: 0
nusret1905 hakkında olumlu veya olumsuz bir fikir yok

Ettiği Teşekkür: 9
9 Mesajına 12 Kere Teşekkür Edlidi
Standart bir_olmak_varken_

Alıntı:
ArkadaŞlar KardeŞler Herkes SÜnnİlİĞe AlevİlİĞe Bİ Kilif Buluyo Kendİnce Herkes Farkli BİŞey SÖylÜyo Ben Bu Foruma Yenİ Katildim Alevİ DeĞİlİm AŞiri Dİncİde DeĞİlİm Orucumu Tutarim YapabİldİĞİm Kadar Namaz Kilarim Cumalari KaÇirmam Şunuda Bİlİn Alevİ KarŞiti DeĞİlİm Kİ EvleneceĞİm İnsan Alevİ. Alevİde MÜslÜmandir SÜnnİde Herkes İbadetİnİ İstedİĞİ Şekİlde Yapar Dİnİnİ İstedİĞİ Şekİlde YaŞar Burda Hakİkat KardeŞİme Katiliyorum EĞer BİŞeylerİ Sirf BaŞkalarina Benzememek İÇİn Yapiyosaniz Yazikk Çok Yazikk Hepİmİz Ayni Allaha İnaniyoruz....
Sevigili kardeşim bir_olmak_varken_ nicki bazı arkadaşlarımızın hoşuna gitmesede bence güzel ve anlamlı bir isim.
Evleneceğin kişinin Alevi olduğunu yazmışsın, Allah'tan sorunsuz evlilik diliyorum. Benimde arkadaşlarım arasında sevdiğim alevi kardeşlerim var onlarla iyi geçiniyorum. Bu forumdaki bazı alevi kardeşlerimizin ısrarla biz sizden değiliz diyerek bizi dışlamak istemelerine ragmen, çoğunluk olgunlukla birliktelikten yana, biz onlarla et tırmak gibiyiz diye düşünüyorum.

Ne hasta bekler sabahı,
Ne taze ölüyü mezar.
Ne de şeytan, bir günahı,
Seni beklediğim kadar.

(Necip Fazıl KISAKÜREK)

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
nusret1905 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 11.01.2007, 22:32   #54
Yazar
EBRU
Forum Katılımcısı

EBRU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

İtibar Puanı: 48
EBRU iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 6
5 Mesajına 12 Kere Teşekkür Edlidi
Standart hmmmmmm...

Alıntı:
arkadaşım evet bizler özenti insanlarız ya başkalarına benzememek için farklı olalım diye aleviyiz diyoruz...öyle saçmalık mı olur ya....buraya bişi yazıcaksınız mantıklı düşünün taşının lütfen..sırf bişi yazmış olmak için ortaya laf atmayın...yok öyle yapıosanız size çokkk yazıkkk!!!!!

EBRU Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 11.01.2007, 22:36   #55
Yazar
nusret1905
Forum Katılımcısı

nusret1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

İtibar Puanı: 0
nusret1905 hakkında olumlu veya olumsuz bir fikir yok

Ettiği Teşekkür: 9
9 Mesajına 12 Kere Teşekkür Edlidi
Standart bir_olmak_varken_

arkadaşım evet bizler özenti insanlarız ya başkalarına benzememek için farklı olalım diye aleviyiz diyoruz...öyle saçmalık mı olur ya....buraya bişi yazıcaksınız mantıklı düşünün taşının lütfen..sırf bişi yazmış olmak için ortaya laf atmayın...yok öyle yapıosanız size çokkk yazıkkk!!!!!

ebru kardeş, farklı olmanız, birbirimize saygı göstermemize engel değil. Farklılıklarımız kadar ortak noktalrımızda var. bir_olmak_varken lkardeş illada farklı olmak adına yanlış davranışlar içimde olmamak gerektiğini söylemek istedi herhalde, sizi suçlamak istediğini sanmıyorum.

Ne hasta bekler sabahı,
Ne taze ölüyü mezar.
Ne de şeytan, bir günahı,
Seni beklediğim kadar.

(Necip Fazıl KISAKÜREK)

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Konu nusret1905 tarafından (11.01.2007 Saat 22:42 ) değiştirilmiştir.
nusret1905 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 11.01.2007, 22:40   #56
Yazar
Samandagi
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Memleket: OUT OF TURKEY
Fikirler Tecrübe Puanı: 52
İtibar Puanı: 142
Samandagi yakında sevilen bir üye olabilirSamandagi yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 82
107 Mesajına 231 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Tamam madem bir olalim diyosun hadi bakalim gel bizim tarafa o zaman. Hem bi Alevi kizlada evlenmissin basinda kullahinla. E de hadi, heh hehheh

atesle
sinanan
bir
kultur
...
Samandagi Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Samandagi Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil