Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Merak Ediyorum

Merak Ediyorum Alevilikle ilgili merak ettikleriniz, kafanıza takılan sorular

Anketimiz: Tüm fikirler göz önünde bulundurulursa
Yeni bir parti şart 8 44,44%
Mevcutlardan birinde mücadele edilmeli 10 55,56%
Katılımcı sayısı: 18. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Seçenekler Arama Stil
Alt 25.09.2006, 01:15   #1
Yazar
gnost
Forumla Bütünleşmiş

gnost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 96
İtibar Puanı: 1138
gnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 828
1.206 Mesajına 2.509 Kere Teşekkür Edlidi

Standart Yeni bir partimi, yoksa...?

Türkiye siyasi arenasında pek çok parti Alevilere ve onların sorunlarına değinmeden geçemez oldu.Sağ yada sol olmaları bir şey değiştirmiyor.MHP kongrelerinde "semah" dönülüyor,CHP li muhalifler Hacı Bektaşı Veli için düzenlenen organizasyonlarda boy gösteriyor,ÖDP Aleviler ile ilgili yazıları bulunan gazateler çıkarıyor,TKP çok özel bir Alanda ele alıyor,ANAP başkanı Alevi büyüğümüzün ölüm haberini duyunca başsağlığı dileklerini bildirmekte.Eşitlik Partisi başkanı sitemizde Aleviliği göklere çıkarmakla kalmayıp proğramının alevice olduğunu yamakta....

Sizce;

Peki siyasi partiler gerçektende Alevilerin sorunlarıyla ilgileniyorlarmı ve eer ilgileniyorlarsa hangi parti bu konuda daha çalışkan ve doyurucu işler yapmaktadır.Eğer hiçbir parti bu konuda istediğimiz ölçüde bir çabayı sergilemiyorsa Türk siyasetinde yeni bir parti gerekiyormu?

___________________İMZA___________________
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

gnost Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 25.09.2006, 13:27   #2
Yazar
alev_2005_2005
... SESSİZ SİTEM ...

alev_2005_2005 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TOKAT
Fikirler Tecrübe Puanı: 140
İtibar Puanı: 2311
alev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip

Ettiği Teşekkür: 6.861
3.580 Mesajına 7.692 Kere Teşekkür Edlidi

Yeni bir partinin sol için iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum...
Çünkü genelde solcular kişiye göre değil partiye oy verir
Bence mevcut sol partileri içinde revize edilmesi gerekir
Eskiden solcular halkın umuduydu şimdi sağ partilere o gözle bakıyor halk
Bence bu imaj tekrar sağlanmalı kalıcı olarak gerekirse evet parti başkanları değiştirilsin. Sol tekrar umudun partisi olmalı emekden, eşitlikden, toplumsalcılıkdan yana özgürlükle içiçe olarak..

Bu durumu sağ içinde ele alırsak sağında sağ partilerinde radikalleşmeden uzak durması gerek, daha merkezi olmalı.

***YAŞAMAK BİR AĞAÇ GİBİ TEK VE HÜR VE BİR ORMAN GİBİ KARDEŞÇESİNE...***

***Sen yüreğinin sesini dinleyenlerdensin ve biliyorsun aslolan yürektir. Yürek sesi ne bilmeyenler, ya da bilip de duymayanlar acıtsa da içini unutma; yaşadığın sürece o yürek var olacak seninle birlikte. Sen yeter ki koru yüreğini ve yüreğinde taşıdığın sevda duygusunu. Elbet bitecek güneşe hasret günler. Ve o zaman kutuplarda yetişen cılız ve minik bitkiler değil, güneşin çiçekleri dolduracak yüreğini...***

***Kapansın el kapıları bir daha açılmasın, Yok edin insanın insana kulluğunu, Bu davet bizim...***

***Annelerin ninnilerinden spikerin okuduğu habere kadar, yürekte, kitapta ve sokakta yenebilmek yalanı, anlamak, sevgilim, o, bir müthiş bahtiyarlık, anlamak gideni ve gelmekte olanı...***

***Günler ağır. Günler ölüm haberleriyle geliyor.
Düşman haşin zalim ve kurnaz...***

*** NAZIM HİKMET RAN ***
alev_2005_2005 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 25.09.2006, 14:13   #3
Yazar
self_serwis
Y A S A K L I ! ! !

self_serwis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: MUŞ
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 48
self_serwis iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 30
17 Mesajına 29 Kere Teşekkür Edlidi

bırakın bu rantçı fikirleri... nedense projeler hep bölünme ile ilgili neden birlerşim ile ilgili bir haraketlenme olmuyor?????????

self_serwis Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 25.09.2006, 15:48   #4
Yazar
alev_2005_2005
... SESSİZ SİTEM ...

Bilgiler

alev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip

Alıntı:
self_serwis Nickli Üyeden Alıntı
bırakın bu rantçı fikirleri... nedense projeler hep bölünme ile ilgili neden birlerşim ile ilgili bir haraketlenme olmuyor?????????
Ne sol partiler nede sağ partiler kolay kolay birleşmez bunu hepimiz yaşayıp görüyoruz.
Artı birleşemeyeceği fikri bizden yani seçmenden dolayı değil parti Liderlerinden dolayı çünkü liderler aynı fikirler aynı kısır döngü halinde şuan, onun için birleşmezler...

***Sen yüreğinin sesini dinleyenlerdensin ve biliyorsun aslolan yürektir. Yürek sesi ne bilmeyenler, ya da bilip de duymayanlar acıtsa da içini unutma; yaşadığın sürece o yürek var olacak seninle birlikte. Sen yeter ki koru yüreğini ve yüreğinde taşıdığın sevda duygusunu. Elbet bitecek güneşe hasret günler. Ve o zaman kutuplarda yetişen cılız ve minik bitkiler değil, güneşin çiçekleri dolduracak yüreğini...***

***Kapansın el kapıları bir daha açılmasın, Yok edin insanın insana kulluğunu, Bu davet bizim...***

***Annelerin ninnilerinden spikerin okuduğu habere kadar, yürekte, kitapta ve sokakta yenebilmek yalanı, anlamak, sevgilim, o, bir müthiş bahtiyarlık, anlamak gideni ve gelmekte olanı...***

*** NAZIM HİKMET RAN ***
Alt 28.09.2006, 15:11   #5
Yazar
self_serwis
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

alev_2005_2005 her fikire saygım somsuz da peki neden bu ayrılık yani neden birleşilmiyor..
anlaşmazlıklar diyorsun bana basit kilişeleşmiş bahaneler söylüyorsun..
işine gelince biz halkçıyız ee oda hakçı diğeride.. ultra aslanmı veya mega aslanmı farkne ben bunu çözemiyorum!!1
ünlü bir düşünürün bir sözü geliyor aklıma bir probleme çözüm aramıyanlar , o problemin bir parçası olur.....

Alt 28.09.2006, 23:27   #6
Yazar
alev_2005_2005
... SESSİZ SİTEM ...

Bilgiler

Alıntı:
alev_2005_2005 her fikire saygım somsuz da peki neden bu ayrılık yani neden birleşilmiyor..
anlaşmazlıklar diyorsun bana basit kilişeleşmiş bahaneler söylüyorsun..
işine gelince biz halkçıyız ee oda hakçı diğeride.. ultra aslanmı veya mega aslanmı farkne ben bunu çözemiyorum!!1
ünlü bir düşünürün bir sözü geliyor aklıma bir probleme çözüm aramıyanlar , o problemin bir parçası olur.....

Kimsenin kendi koltuğunu bırakıp bir başka partinin çatısı altında birleşeceğini düşünmüyorum...
Artı geçmişde de yaşandı Shp Chp ile birleşti ama verimli olamadı...
anlaşmazlıklar diyorsun bana basit kilişeleşmiş bahaneler söylüyorsun.. bu cümlenizde bile cevabı yine kendiniz vermişsiniz birleşemez çünkü kısır döngü devam ediyor...
Artı benim desteklediğim yeni partiden ziyâde mevcut sol partiler içinde yeni liderler..
Maalesef liderler değişmediği sürece yeni soluklar yeni fikirler katılmadığı sürece gençlere ve kadınlara söz tanınmadığı sürece korkarım ki klişeleşmiş düzen devam edecek...

Probleme çözüm aramayanlar pronblemin parçası olurlar demişsiniz.... Peki problemin parçası olmamak adına siz neler yapıyorsunuz...???

*** NAZIM HİKMET RAN ***
Alt 01.10.2006, 12:10   #7
Yazar
self_serwis
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

elimden geldiğince katkıda bulunmaya çalışıyorum. ben söylim siz karar verin alev hanım. GOP chp gençlik kolları başkanlığı, cumhuriyet üniversitesi chp başkanlığı, ayretten askeride de 4 ay hakkari-çukurca özel birlik, kuzey ırak kanimasi bölgesi dış görev... ayretten benim bir adayım var. malasef önü nedense hep bir takım güçler tarafından engelleniyor. Eski dış işleri bakanı rahmetli Turan GÜNEŞ' in oğlu Hurşit GÜNEŞ... alsana bir isim araştırıp bana dönersen sevinirim... Hee bu arada belediye haraççılarındanda birleştirici olmayacağını önemle belirtmek isteriim. yorumun içinde teşekkürler...

Alt 01.10.2006, 22:08   #8
Yazar
alev_2005_2005
... SESSİZ SİTEM ...

Bilgiler

Lightbulb *** Araştırma görevi...***

Alıntı:
elimden geldiğince katkıda bulunmaya çalışıyorum. ben söylim siz karar verin alev hanım. GOP chp gençlik kolları başkanlığı, cumhuriyet üniversitesi chp başkanlığı, ayretten askeride de 4 ay hakkari-çukurca özel birlik, kuzey ırak kanimasi bölgesi dış görev... ayretten benim bir adayım var. malasef önü nedense hep bir takım güçler tarafından engelleniyor. Eski dış işleri bakanı rahmetli Turan GÜNEŞ' in oğlu Hurşit GÜNEŞ... alsana bir isim araştırıp bana dönersen sevinirim... Hee bu arada belediye haraççılarındanda birleştirici olmayacağını önemle belirtmek isteriim. yorumun içinde teşekkürler...

Turan Güneş' in siyaset arenasındaki yerini elbetteki biliyorum. Biyoğrafisine de aşağıda yer verdim...

TURAN GÜNEŞ : Prof. Dr. Turan Güneş (1921 - 1982)
Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, Paris Hukuk Fakültesinde Doktora.
1945 de İstanbul Hukuk Fakültesinde Asistan, 1954 de Doçent olarak görev yapmış, 1954 - 1957 de Demokratik Partiden Kocaeli Milletvekili, 1956 da Hürriyet Partisi kurucu üyesi, Hürriyet Partisinin Cumhuriyet Halk Partisine Katılması ile C.H.P. Yönetim Kurulu üyesi, 1961 de Kurucu Mecliste C.H.P. temsilcisi olarak bulunmuş, daha sonra Siyasal Bilgiler Fakültesinde İdari Hukuku Profesörü olmuştur.
1973 de Kocaeli Milletvekili seçilmiş ve I. Bülent Ecevit Hükümetinde Dışişleri Bakanı olduğu 1974 döneminde Kıbrıs Barış Harekatı gerçekleştirilmiştir.1977 de II. Bülent Ecevit Hükümetinde Başbakan Yardımcısı olmuş, 12 Eylül 1980 sonrasında Parlementonun dağıtılması ve Milletvekilliği sona ermesine rağmen Avrupa Konseyinde Türkiye'yi temsil etmiştir.

Turan Güneş'in oğlu Hurşit Güneşi tanımıyorum ama araştırdım yine partinin resmi sitesinde yer alan bir açıklamasını okudum... aşağıda da bu metne yer verdim... ve metni okuduktan sonra kendisi ile ilgili tabiki bir fikir edindim...

Şimdi asıl meseleye gelelim ben siyasette aktif olarak yer almasamda sadece üyeyim şuan (gerek zaman gerekse çalışma koşullarından dolayı) elimden gelenin fazlasını yaptığıma inanıyorum belki aktif siyaset evet ama şuan için erken olduğunu düşünüyorum kendi adıma...

AÇIKLAMA
CHP'nin peş peşe aldığı seçim başarısızlıkları parti tabanını derinden üzmektedir. Böylesi bir durumda parti yönetiminden bir duyarlılık beklenirken, çıkan eleştiri seslerini yok etmek amacıyla adeta bir kıyımın başlatıldığı gözleniyor. Bazı milletvekilleri, kurultay delegeleri ve eski parti yöneticilerinin ihraç istemiye disipline sevk edildiğini, parti içinde baskı kurulmak istendiğini şaşkınlıkla izliyoruz.

Geçtiğimiz olağan kurultayda anlamı tam belli olmayan bir tüzük değişikliği yapılmıştı. Herhalde seçim sonrası partide eleştiri sesi yükselir beklentisiyle, parti meclisi seçimi antidemokratik bir yapıya sokulmuş, genel başkan adaylığı zorlaştırılmıştı. Nitekim, seçim sonuçları parti yönetiminin beklentisi doğrultusunda, başarısızlıkla sonuçlandı. Eleştirilerin ardından da olağanüstü yöntemlerle bir kurultay toplandı. Şimdi de muhalefetin kıyıldığı gözleniyor. Ancak bütün bu baskılar seçim başarısızlıklarını örtmüyor.

CHP'li olmak ciddi bir sorumluluk ister. CHP'yi küçük bir parti konumuna düşürmek affedilmez bir sorumsuzluktur. En önemli sorumsuzuk ise onu çatlatacak düzeyde kavgalara zemin yaratmaktır. Parti içinde birlik ve bütünlüğü sarsan davranışlardan bir an önce vazgeçilmesi gerekmektedir. Atatürk'ün kurduğu bu partiyi hakketiği yerde tutmaya özen gösterme sorumluluğu herkese düşmektedir.

Yeniden CHP Hareketi Sözcüsü
Prof. Dr. Hurşit Güneş

Araştırmaya devam ettim ve Ahmet Hakan' ın Hurşit güneşle ilgili övgü dolu bir köşe yazısını buldum... Beğeni ile okuduğum bir yazar değil ama tarafsız olmak adına o yazıya aşadıda yer veriyorum...

Ahmet Hakan

Hurşit Güneş'i gözüm tuttu
09*01/2005-Hürriyet

Biri Londra'da, diğeri İstanbul'da seyrettiğim iki masalsı Çin filminin ardından 'Çin filmlerinde başroldeki çekik gözlülerle seyircinin özdeşleşmemesi sorunu' üzerine bir pazar yazısına karar kılmıştım.

Ama işte Turan Güneş'in oğlu Hurşit Güneş, CNN Türk'ün 'Gece Haberleri'nde söyledikleriyle 'Pazar günü siyasetten söz edilmez, hele CHP'den hiç söz edilmez' gizli kuralını çiğnememe ve risk almama yol açtı.

Evet, risk alıyorum; çünkü ben bu Hurşit Güneş'i pek sevdim.

* * *

Neden mi?

Çünkü ilk kez bir CHP'li, hem AKP iktidarına karşı doğru yerden itiraz ediyordu, hem de en isabetli özeleştiriyi yapıyordu.

Genç, kendinden emin, ne dediğini bilen, söylemini basitleştirmiş, sempatik üsluplu adam, televizyon ekranından, herkesin gözünün içine bakarak, 'CHP tuzu kuruların partisi oldu. Apartmanlara sıkıştık, gecekondularda yokuz' diyordu.

Gelir dağılımındaki adaletsizlikten söz ediyor ve en vurgulu biçimde 'Biz yoksulların partisi olmalıyız' diye haykırıyordu.

Karşımızda ezberlere sığınan bir lider adayı yoktu.

'İrtica', 'Atatürk', 'türban', 'laiklik elden gidiyor' gibi söylendiğinde nasıl bir etki yaratacağı baştan belli şifrelere yaslanan ve bu yüzden oy pastasının küçük kısmını garantileyip büyük kısmını AKP'ye hediye eden 'yüzde yüz başarısız klasik CHP politikasının dışında' bir isim vardı karşımızda.

Hurşit Güneş, doğru politikayı saptamıştı.

'Cepheleştirme! Bütün Türkiye'ye hitap et' diye yola çıkan ve 'AKP'yi dinci bir parti olarak değil, normal bir parti olarak gör ve eleştirini öyle yap' diye devam eden bir anlayış.

Bu anlayışın sonucu şudur: Yaşam tarzı savunuculuğunu bırak, milletin esas derdiyle uğraş!

Hurşit Güneş, Baykal'ın yapmaya cesaret edemediği, Mustafa Sarıgül'ün ise ayağa düşürdüğü bu yaklaşımın eli yüzü düzgün bir savunucu gibi görünüyor.

* * *

Doğruları söylemek, kazanmanın garantisi değildir.

Çünkü ezber bozmak hem istismara açık bir zemin teşkil eder, hem de rahata alışkın zihinlerde tereddüde yol açar.

Bu yüzden Hurşit Güneş, belki üç hafta sonra yapılacak olan kurultaydan CHP Genel Başkanı olarak çıkamayacak.

Belki 'İrticacıların ekmeğine yağ sürüyor' tarzında bir çıkışla işi bitirilecek.

Belki bu yazı bile 'aleyhinde bir delil' olarak takdim edilecek.

Olsun! Hurşit Güneş, bütün bunlara aldırmamalı.

Çünkü 'irticacıların ekmeğine yağ sürmeyen' Baykal'lı CHP ile partinin ne hale düştüğü ortadayken ve çağdaş sosyal demokrasinin ne anlama geldiği herkes tarafından bilinirken, bu yolun galibi kazansa da, kaybetse de Hurşit Güneş olacaktır.

Bir Rahşan, bir de Canan

RAHŞAN Ecevit,'Din elden gidiyor' demecinin ardından 'Sokaklarda İncil dağıtanlar neden tutuklanmıyor? Misyonerlik yasaklanmalı' diye çıkışını sürdürüyor. Sosyal demokrasinin 'sağ' kanadından bir kadın politikacı bu 'tuhaf' demeçle gündemde yer alırken, sosyal demokrasinin bir başka kanadından bir kadın politikacı ise Kuran kursu baskınında. CHP'li Canan Arıtman, İstanbul'da sokak çocukları için oluşturulan bir merkezi basıp, 'Burada Kuran öğretiliyormuş, toplu namaz kıldırılıyormuş' diye olay çıkarmış.

Evet, bir Rahşan, bir de Canan... Ne demişti Orhan Veli:'Sol elim / Acemi elim / Zavallı elim'.

0,,authorid~131@sid~2@nvid~521471,00.asp

Ben üzerime düşen araştırma görevi yerine getirdiğime inanıyorum...

Saygılarımla,

*** NAZIM HİKMET RAN ***
Alt 02.10.2006, 17:23   #9
Yazar
self_serwis
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

araştırmana çok sevindim umarım sende iyi bir izlenim bırakmıştır da. bu arada araştırıcı bir kişiliğe sahip olmandan dolayı anne babana teşekkürü bir borç bilirim. gurur duysunlar senin gibi akkılı bir kız ile. sözü uzatmaya gerek yok tebrikler böyle geniş bir araştırmayı bizlerle paylaştığın için..

Alt 02.10.2006, 18:08   #10
Yazar
alev_2005_2005
... SESSİZ SİTEM ...

Bilgiler

Alıntı:
araştırmana çok sevindim umarım sende iyi bir izlenim bırakmıştır da. bu arada araştırıcı bir kişiliğe sahip olmandan dolayı anne babana teşekkürü bir borç bilirim. gurur duysunlar senin gibi akkılı bir kız ile. sözü uzatmaya gerek yok tebrikler böyle geniş bir araştırmayı bizlerle paylaştığın için..
Tşk ederim iyi tahlil araştırmayı gerçekden severim...

*** NAZIM HİKMET RAN ***

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil