Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevilik Genel

Alevilik Genel Alevilik üzerine genel tartışmalar, eleştiriler, sorunlar

Seçenekler Arama Stil
Alt 11.12.2006, 14:52   #1
Yazar
Orkun Cem
Üye

Orkun Cem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 45
İtibar Puanı: 10
Orkun Cem iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 0
1 Mesajına 3 Kere Teşekkür Edildi

Standart kafamdaki sorulara cevap verin

selam canlar!!!
ben bir aleviyim ve bu kulture bu ehl-i beyt yolunu seçtiğim için hep gurur duydum herzaman alevi olduğumu buyuk yureklilikle söyledim fakat bana hep şu sorular soruldu
-siz müslümanmısınız?
-elhamdürlillah
-allah'a inanırmısınız?
-sizden daha cok
-muhammed peygamberiniz mi?
-ehl-i beytinin yolunda ölecek kadar
-peki siz ramazan orucu tutarmısınız?
-aile buyuklerim elinden geldiğince tutmaya calısır bende her sene 3gun tutarim
-ama siz ramazan orucu tutmazmıssınız?
-nereden duydun?
-bir alevi arkadasım daha var ondan duydum
-ben muslumanım ve tutuyorum
-sizin bide 12 imam orucunuz varmıs
-evet var
-peki onun dini zorunluluğu var mı?
-islama göre yok
-o zaman neden tutuyorsunuz?
-12imam hz.muhammed'in ehl-i beytidir ve onların yasadığı zorlukları acıları sefaleti anmak onu yasamak için tutuyoruz kaldıki allah rızası ve peygamber için tutlan her orucun sevabı vardır bu oructa sahura kadar tıka basa yenilmez süt içilmez hakikaten nefis terbiye edilir
-peki namaz?
-her musluman namaz kılabilir kılmayanada zorlama yoktur cunku dinde zorlama zaten yapılmaz ama kılana saygımız vardır bayram namazlarına dedemle giderim hatta

bu konusma hep böyle uzayıp gidiyor
size soruyorum canlar simdi bu kardesinize cevap werin
aleviler müslümanmıdır?
neden camiiye gitmezler?
ne diye aleviler ramazan orucu tutmaz namaz kılmaz diyorsunuz?
aleviler için cem farzmı?

eminimki bu yazıyı okuyanlar bana kin dolu yazılar yazacaklar bana forumun aleviliği tanıma linkini tıklamamı ve oradaki yazıyı okumamı isteyecekler hatta belkide bana sen alevi olamazsın diyecekler ama ben gercketen fikirlerinizi öğrenmek istiyorum lütfen bana mantık süzgecinden gecirilmis cevaplar verin
tekrar söylüyorum ben aleviyim sivas , maraş , pirsultan , kerbela , hakem olaylarını kınıyorum hatta bu ugurda canımı veririm ama canımdan cok sevdigim kendi toplumumu tanımakta hakikaten zorluk cekiyorum
bana cevap werirseniz cok mutlu olurum canlar

Orkun Cem Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 11.12.2006, 15:13   #2
Yazar
basbus06
Tecrübeli Üye

Bilgiler

Memleket: ADANA
İtibar Puanı: 2
basbus06 hakkında olumlu veya olumsuz bir fikir yok

Ettiği Teşekkür: 21
5 Mesajına 5 Kere Teşekkür Edlidi

aleviler müslümanmıdır:bence müslümandır.hemde yobazlardan daha çok.
neden camiye gitmezler:hz muhammette gitmezdi.hz aliyede orda suikast yapıldı.gidipte ne yapayım sıkılırım.
ne diye aleviler ramazan orucu tutmaz namaz kılmaz:isteyen oruçta tutar namazda kılar kimse karışamaz.ben allaha inanırım ve dua ederim.
aleviler için cem farzmı:evet cemde kötü bir şey yapmıyoruz.bence sevaba giriyoruz.AMA ŞU İZZETTİN DOĞAN VARYA ONUN CEMİ MAKBUL DEĞİL.BENDE BURDA ÖĞRENDİM MUSA ÇELEBİMİ NE ONUNLA CEME GİRMİŞ.ALEVİ DÜŞMANI BİR AŞŞAĞILK ADAMI CEME SOKMUŞYA İŞTE O FARZ DEĞİL GÜNAH.bunlar benim görüşüm can ama eminim çok farklı yazılar da gelecek.

basbus06 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 11.12.2006, 16:56   #3
Yazar
hakikat
Forumla Bütünleşmiş

hakikat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: KÜTAHYA
Fikirler Tecrübe Puanı: 85
İtibar Puanı: 1418
hakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 2.337
1.297 Mesajına 3.190 Kere Teşekkür Edlidi

sevgili orkun cem:

ben sana yaşadığım aleviliği anlatayım ki bunu bu forumda çok yazdım ve " düşkün " " aleviliği bozmaya çalışıyor" gibi suçlamalarla karşılaştım ama asla yolumdan dönmem. işte ben ve benim gibi inanan Müslüman Alevilerin yaşayışları şöyle.

ben elimden geldiği kadarıyla namaz kılmaya çalışırım. çünkü ehlibeyti rehber almışım kendime. dolayısıyla Hz. Muhammed ve onun eglibeyti ne yapıyorsa bende yaparım.

aynı şekilde çok şükür ki şu yaşıma kadar hiçbir ramazan orucumu kaçırmadım. çünkü müslümanım diyorum. en azından ne ibadet yaparsam Allah rızası için yapıyorum.

Hacca inanıyorum ve Allah izin verirse zamanı gelincede gideceğim.

sevgili can;

forumu dolaştıkça aklın karışacaktır. doğru yolu sen bulacaksın. çünkü bu forumda Alisiz Aleviliğe, 12 imamsız Aleviliğe inananlar var.

doğru yolu bulman dileğiyle;

sevgiler saygılar.

hakikat Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 11.12.2006, 17:00   #4
Yazar
urron
Üye

urron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: KAHRAMANMARAŞ
Fikirler Tecrübe Puanı: 44
urron iyi yolda gözüküyor

0 Mesajına 0 Kere Teşekkür Edlidi

Ne o ya yoksa yanlış yere mi geldik. Ne namazı ne orucu arkadaşlar.Namaz kıl, oruç tut! Eee bari adında mezhebin de olsun Sünni!

urron Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 11.12.2006, 18:04   #5
Yazar
ferhat_gs
Y A S A K L I ! ! !

ferhat_gs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 4
ferhat_gs hakkında olumlu veya olumsuz bir fikir yok

Ettiği Teşekkür: 11
9 Mesajına 18 Kere Teşekkür Edlidi

sünnilikle ne alaksı var.Senin ibadetini yapman sadece allah katındaki dereceni yükseltir

ferhat_gs Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 11.12.2006, 18:34   #6
Yazar
urron
Üye

urron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: KAHRAMANMARAŞ
Fikirler Tecrübe Puanı: 44
urron iyi yolda gözüküyor

0 Mesajına 0 Kere Teşekkür Edlidi

İbadet nedir? İbadet şekilleri nelerdir? İbadet şekli değil midir dinleri, mezhepleri birbirinden ayıran..Sünniler ile Aynı ibadeti yapıyorsan adın neden Alevi senin...? Git kiliseye ayin yap, sonrada ben müslümanımde! Ne ala müslümanlık!

Konu urron tarafından (11.12.2006 Saat 18:37 ) değiştirilmiştir.
urron Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 11.12.2006, 19:07   #7
Yazar
sarızlı_piro_can
Üye

sarızlı_piro_can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: KAYSERİ
İtibar Puanı: 12
sarızlı_piro_can iyi yolda gözüküyor

3 Mesajına 3 Kere Teşekkür Edlidi

bi dakka bi dakka ne oluyo yaw?hakıkaten ben yanlış bir yere mi üye oldum.namaz,oruç...
canlar hz muhammet (s.a.v.)zamanında zaten cami yoktu.ömer zamanında 1 tane mescit vardı ve insanlar oraya gidip dedikodu yaptıkları için de ömer mesciti kapattırmıştır.ramazan orucu yok zaten bizde.kuran-ı kerim'de diyo ki ''herkim o aya erişirse oruç tutsun'' ama sünniler bu ayı ramazan ayı diye yorumluyorlar.bizde ise o ay muharrem ayıdır.ama kimseye de kin tutmayız isteyen oruç tutsun isteyen de namaz kılsın.ben de 30 gun ramazan orucu tuttum,namaz kıldım.ama ben dısarda yatılı okulda kaldım ve benım alevi oldugumu ögrenmesınler diye.ama sonra acıga cıkardım alevi oldugumu.
arkadaslarıma aleviliği anlattım.onların bildiği aleviliği değiştirdim.siz onların alevilere nasıl baktıgını biliyorsunuz.bu yuzden namazmış,oruçmuş...
yaptıgınız birşey akla uygun olmalı.neden muharrem orucu tutarız:kerbelayı yaşamak için.peki onlar neden ramazan orucu tutarlar?(bu arada onlar diyorum ama onlar demekle küçümsemiyorum yanlış anlaşılmasın)
allah (c.c.) diyo ki:
-ben gunduzleri calısın helal mal kazanın diye,geceleri ise bana ibadet etmeniz için yarattım, diyo.
peki buna neden uymazlar?
benim şahit oldugum bır durum olmustu.bunu anlatayım.
birgun cuma gunu mıllet namaza gidiyor,ben o zaman işçiydim.bizim şantiyede rıza dayı bir amca vardı.o da namaza gidecek.yeni bir ayakkabı almış kendine bayagı da hevesli.bana sordu nasıl diye ben de gulerek harıka rıza dayı dedim.tam gıderken geri dondu.noldu dedim.ben bununla gıtmeyecegım eskı ayakkabımla gıdecem dedi.ben de guldum nıye dedim.bunu camide calarlar dedi ve gıttı çıkardı.
diyecegım bizde boyle bır durum var mı.çok şükür yok.inşallh da olmaz.

___________________İMZA___________________
CANAN BİZİM CANIMIZDIR
TENİ BİZİM TENİMİZDİR
SEVGİ BİZİM DİNİMİZDİR
BAŞKA DİNE İNANMAYIZ
sarızlı_piro_can Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 11.12.2006, 21:48   #8
Yazar
hakikat
Forumla Bütünleşmiş

hakikat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: KÜTAHYA
Fikirler Tecrübe Puanı: 85
İtibar Puanı: 1418
hakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 2.337
1.297 Mesajına 3.190 Kere Teşekkür Edlidi

yine başa döndük.

sevgili canlar biz bu konuları defalarca tartıştık. yine aynı tartışmayı açmakta istemiyorum açıkcası.

eğer sizler sırf " sünnilere " benzememek için namaz kılmıyor, oruç tutmuyorsanız yazık derim. ne ben ne de başka birisi namazını ya da orucunu ne sünniler için ne de aleviler için yapıyor. herkes Allah rızası için yapıyor. sırf mezhebimi ayıracam bazı inanışları inkar etmek saçmadır.

kimse sizlere gece ibadet etmeyin demiyor. gündüz de ibadet edin gecede. ibadetin zamanı olmaz.

sevgiler saygılar.

hakikat Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 11.12.2006, 22:10   #9
Yazar
Orkun Cem
Üye

Orkun Cem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Orkun Cem iyi yolda gözüküyor

1 Mesajına 3 Kere Teşekkür Edildi

Alıntı:
hakikat Nickli Üyeden Alıntı
sevgili orkun cem:

ben sana yaşadığım aleviliği anlatayım ki bunu bu forumda çok yazdım ve " düşkün " " aleviliği bozmaya çalışıyor" gibi suçlamalarla karşılaştım ama asla yolumdan dönmem. işte ben ve benim gibi inanan Müslüman Alevilerin yaşayışları şöyle.

ben elimden geldiği kadarıyla namaz kılmaya çalışırım. çünkü ehlibeyti rehber almışım kendime. dolayısıyla Hz. Muhammed ve onun eglibeyti ne yapıyorsa bende yaparım.

aynı şekilde çok şükür ki şu yaşıma kadar hiçbir ramazan orucumu kaçırmadım. çünkü müslümanım diyorum. en azından ne ibadet yaparsam Allah rızası için yapıyorum.

Hacca inanıyorum ve Allah izin verirse zamanı gelincede gideceğim.

sevgili can;

forumu dolaştıkça aklın karışacaktır. doğru yolu sen bulacaksın. çünkü bu forumda Alisiz Aleviliğe, 12 imamsız Aleviliğe inananlar var.

doğru yolu bulman dileğiyle;

sevgiler saygılar.
öncelikle bana cevap werdiğin için sonra fikirlerin için sana cok tesekkur ediyorum bende bu dusunceye katılıyorum yalnızca buradaki canların fikirlerini merak ettim
Canlar, oruç ve namaz asla sunnilere ait bir ibadet sekli değildir bunu lütfen bu sekilde degerlendirmeyelim oruc namaz zekat müslümanlar için bunu hiç bir mezhebe sokamayız. Alevilerin yani bizim elbette sonsuz acıları var tarihe bakan görür kuyucu muratlar , hınzır paşalar , yezidler fakat bizim küskünlüğümüz camii ye değil tarihteki bu lanet herifleri destekleyenlere olmalıdır
Canlar,camii'ye Hz.Ali orada öldürüldü diye gitmiyoruz hz.alinin o zaman orada işi neydi demekki bişey biliyorki gidiyor demekki ehl-i beyt buna inanıyor ne yani Hz.Hüseyin sizce hiç camiiye gitmemişmidir Hz.Alinin öldürülmesinden sonra?İbadet camiiyle oruçla sınırlı deildir allah,peygamber,ehl-i beyt,insana ve insanlığa yaptığın her iyilik bir ibadettir.
Canlar,ne mutlu bize ki Aleviyiz namaz kılmak oruc tutmak sunnilik değil müslümanlıktır ve bütün aleviler müslümandırlar
saygılarımla

Orkun Cem Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 11.12.2006, 22:16   #10
Yazar
venge hak
Forumla Bütünleşmiş

venge hak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 84
İtibar Puanı: 1391
venge hak görkemli bir forum yaşantısı varvenge hak görkemli bir forum yaşantısı varvenge hak görkemli bir forum yaşantısı varvenge hak görkemli bir forum yaşantısı varvenge hak görkemli bir forum yaşantısı varvenge hak görkemli bir forum yaşantısı varvenge hak görkemli bir forum yaşantısı varvenge hak görkemli bir forum yaşantısı varvenge hak görkemli bir forum yaşantısı varvenge hak görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 1.693
1.297 Mesajına 3.346 Kere Teşekkür Edlidi

sayı orkun cem,
siz mutlu olacaksınız diye aynı konulartekrar işlensin istiyosunuz öyle mi?
alevi islamın şartlarını yerine getirmiyor
budist islamın şartlarını yerine getirmiyor
hirstiyan islamın şartlarını yerine getirmiyor
............ islamın şartlarını yerine getirmiyor
sizce bunların hangisi müslüman ?
budistmi? alevi mi? hiristiyanmı?
e) şıkkı hiçbirimi?
........
anlayana saz olsun....

___________________İMZA___________________
Yaşamak! Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine.....

dinin her türlüsünün devlet aygıtının dışına çıkarılması için mücadele etmeliyiz...

aç insanlar, aç bebeler
ezilen, sömürülen hor görülen insanlar
ve işkenceden geçen nice yiğitler
varlığıyla ısıtan ve ışık saçan insanlar
selam sizlere...........

yalanla besliyorlar sizi
halbuki açsınız
etle beslenmeye muhtaçsınız
ve beyaz bir sofrada
bir kerre bile yemek yemeden doyasıya
göçüp gidersiniz
bu her dalı yemiş dolu dünyadan...
YALANIM VARSA BAŞBAKAN OLAYIM

ikrare xore wayir biwejiye, rae xu wind meqe...
(ikrarına sahip çık yolunu kaybetme...)
venge hak Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil