Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevilik Tarihi

Alevilik Tarihi Alevi toplumunun tarihi, tarihsel olaylar, kişiler, durumlar, değerlendirmeler

Seçenekler Arama Stil
Alt 19.06.2015, 20:10   #1071
Yazar
**Yorum**
Haymatlos

**Yorum** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS

Fikirler Tecrübe Puanı: 155
İtibar Puanı: 2395
**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip
**Yorum** - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 4.652
3.466 Mesajına 6.741 Kere Teşekkür Edlidi

Bu zihniyet bizim Hace Bektaş'ımızı Hacı Bektaş'a çevirmedi mi?

Hace Bektaş;
Bilge ulu kişiydi
Kızılbaş Alevilerin Piriydi
Serçeşmenin başıydı
Cem yapar, semah döner
Deyiş duvaz imam okur
Dergâhında taliplerini yetiştirirdi
Onara ‘72 millete aynı nazarla bakın,
Kadınlarınızı okutun’ derdi.
‘Okunacak en büyük kitap insandır’ derdi.
‘Eri erden piri pirden ayırmayın
Döktüğünüzü doldurun
Ağlattığınızı güldürün’ derdi.
‘Her ne arar isen, kendinde ara,
Kudüs’te, Mekke’de, Hacda değildir’ derdi
Hace Bektaş;
Derviş hırkasıyla
Makas değmemiş Ak sakalıyla
Kızıl börküyle
Kıvrak bıyığıyla
Erdi
Pirdi
Hâce idi
Sakalını kesip çemberleştirdiler
Başına takke takıp yönünü kıbleye çevirdiler
Başı açık yalın ayak yürüyen canlarını örttüler
Eline kitap verip insanı unutturdular
72 millete aynı nazarla bakmayan bizden değildir
diyen pirimizi
Türklüğün ve İslam’ın misyoneri yaptılar
Hacca gönderip Hacı yaptılar.

___________________İMZA___________________
Oy Vermek Bir Şeyleri Değiştirseydi Yasaklanırdı!

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
**Yorum** Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
**Yorum** Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
Amistofes (19.06.2015)
Alt 19.06.2015, 21:02   #1072
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

haziran_AW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Space Invaders Champion! Pacman Champion! Breakout Champion! Castle Defend Champion! Balloon Bomber Champion!
Tournaments Won: 1

Memleket: AMASYA

Fikirler Tecrübe Puanı: 92
İtibar Puanı: 1415
haziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı var
haziran_AW - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 3.577
1.695 Mesajına 3.780 Kere Teşekkür Edlidi

ulu türk büyüğü işte.ağzına sağlık ne güzel söylemiş.bizde onun yolundan izinden yürüyoruz.72 millete bir gözle bakıyoruz.mesajımdan nasıl bir anlam çıkardın bilmiyorum ama dikkatli okumakta fayda var ikisini karıştırmayalım diye özellikle belirttim.ne yapsam bende mi yazı sitilimi değiştirsem

zaman her zaman haklı çıkarmıştır beni.dile kolay 10 yıl oldu bu imzayı atalı.

yılandan korkmam yalandan korktuğum kadar(korkmadım)

nokta kadar menfaat için,virgül gibi eğilme(eğilmedim)

http://hizliresim.com/Po3PZ6][img]http://i.hizliresim.com/Po3PZ6.png

haziran_AW Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 20.06.2015, 00:53   #1073
Yazar
HURUFİCAN-ERZİNCAN
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Memleket: OUT OF TURKEY
Fikirler Tecrübe Puanı: 42
İtibar Puanı: 210
HURUFİCAN-ERZİNCAN hakkında olumlu dusunceler mevcutHURUFİCAN-ERZİNCAN hakkında olumlu dusunceler mevcutHURUFİCAN-ERZİNCAN hakkında olumlu dusunceler mevcut

Ettiği Teşekkür: 75
220 Mesajına 329 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
HURUFİCAN-ERZİNCAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
mevzunun her yerinden bir şeyler birikmiş. Metot geliştirme koşulu ile toplananları bir bir çıkarsamalar yapılmalıdır.Önermenin niteliğinden niceliği hususunu kavratma, dizayni en önemli belirleyici hususlar olmalıdır.İnancın varsayımı,kuramı ve yasası belirleyici olma olasılığı sorunludur.Bundan dolayıdır ki bilimsel yöntem ve düşüncenin önüne çok çeşitli açmazlar çıkarmaktadır.
Hz.Ali muvahhit olarak ele almak ile başlanması bu hükümle de muhiti çizip işe konulması gerekir.İşin ilk cereyan bu biçimde olmalı kanısındayım.Bu temel ontolojik bir husus olduğunun altını çizelim.
İkinci kanıtsama ise atıf edilenin ruhaniyetle bağlanmışlığıkla birlikte ilahlaşması yada ilah olduğunu fikrinin mesnetsiz zayıf delillerle yorma oradan bir çıkarımla benzeyeni benzeşemeyen gibi bir daire içerisine koyarak tarif etme işidir.Bu tarif tahrip şeklini aldığı anda onu ulaşılmayan olması şekil verilmesi yetmediğinde eşkalin görülen hissedilen arzulanan verilerle bütünleşmesi tamamlanması gerekmektedir. işlevsel düşünene ait algının içine geçmişi ortak yanları göz önüne alınarak yeni biçim isim tanım verildiğini unutmamak gerekir.Belgeden yoksun bir ihtimalden diğer bir ihtimale akıl yürüterek metafizik bir yöntem kullanıldığı açık olan bu mevzuların kendinden çok insana dair işlevi ve alınan tefsir edilen arzu edilenin belirleyici yönlerin varlığını unutmamalıyız. Alevileri alevi yapan,sunniler ise Ali yide alevi yapan aynı nedenler olmalıdır.İşte bu nedenler ve koşullar ilahlaştırma veya ilah olma koşulunu oluştururken Ali etrafında Alisiz alevilk ile ali eksenli Alinin aynı biçimde olduğu görünmüş olur.Sanırım işin can alıcı noktası budur.

Mevzumuza devam edeceğim...

Alıntı:
**Yorum** Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Mevzunuza devam etme aşkınız kutsaldır! Aşk ile!

Fakat mevzunuzu Türkçe ile devam ettirseniz de sizi anlamak için beyinlerimizin dinamosunu tüketmesek! Daha çok kişi anlasa, daha çok zihni aydınlatsanız diyorum

Konu anlaşılır olma özelliğini yitirdiğinden ötürü çözülme ve çözümleme yapılmasını ifade ettim
Bilim yapmak güzel ve o kadarda keyif verici yararcı bir iştir.Lakin ,tincilik öteki alem , maddenin gerçeğinden hür tözler üretip realiteden uzak bir konumlama seçerek gerçeğe varılmayacağını hatırlatayım.
Savaşla kazanılan ganimetler, köleler ile desteklenen sistemin isminin barış olması kendi içerisinde bir çelişmeyi getirmektedir.
Bu çelişme çoğunluğun kabul ettiği kazanılmış ve tecrübe edinilmiş etik ahlak değerleri doğal hukuk normları içerisinde kendini yerleştirme çabası ile hukuk kuralları olarak belirtilen ilahi olduğu varsayımı öne çıkarılan yasalarla korunma koşulu getirerek kendini besleyenleri membası olmuştur.Bu emperyalist anlayış statik olma özelliğini isimler tanımlar tipolojiler ve vukuatlar,hikayeler romanlar masallar mitler üzerinden geçerek dinamik bir biçim kazanarak çeşitlenme side cabasıdır.

Günümüzde her şey açıkken bu kadar kör olunması vicdanların kararması insanlığımızdan utandıran her fiili yapabildiğimizi görmek ne acı.İnsanı körleten kısım kısım ayıran sistem birleştiriciliğini yani geçerliliğini yitirmiş demektir.Bunun üzerine sözde söylenen tüm cabalar,sistematik hareketler gerçeği örtmeye yetmez.Bir şeye baktığımızda birey neden kendi zihnini yönetemez durumundan taraflaşma koşulunu seçer.Bu seçme isteği evrensel insan kuralları yerine çeşitli uydurulan veya uhrevi olduğu varsayılanlarla çıkarlar ve klanlar şeklinde oluyor.
Ümmetleşen toplumda etnisite aranmazken yönetici olan ulul emir veya imam olacaklarda bir ırka dayalı seçeneğin sürülmesi mantık açmazını Önümüze koyar.Doğal hukuktan ırkı veya kuram koyucular yönünde işlem görmesinden sonradan çeşitli sebep sonuç ilişkisi den mütevellit toplulukların bir yerinden bağlılıkların onatması başka bir açmazıdır.

Alici olanlar Alinin neresinde?
Aliyi sevmek Alevilikse en iyi alevi benim diyenden başlayalım.Burada objektif olup Alisiz aleviliğe kadar giden geniş bir yelpazenin kendini dar-a çekmesi gerekmektedir.
Alisiz olanların cevapladığı sualler olurken. Alicilerin kendileri tarifi Hz.Ali nin neresinde (yaptığı iş işlev inanç yaşamı) olduğunu belirlemeleri gerekir.Ne sunni ne alevi inanç akımlarının Alileşme veya o bağlamı anlamamışlığı bizzat yaşam biçimlerinden anlaşılmış olduğunu görmekteyiz.Orta çağ Arap gerici gelenekleri hurafeler bidatları dinin içine sokarak kendilerini nasılda aklamaya çalışıyorlar.Bu aklama bilim ve felsefenin bir dönem esintisinin getirdiği ve bunu dini ahlaki etik değerlerle süslediği menkıbeler çeşitli fıkıh ve tefsirlerle görüyoruz.İşte bundandır ki koca koca alimler bilim insanları devletler 14 asırdır bu işe kafa yorup insanlara bir şeyler söylediklerini sanıyorlar.Çeşitli yorum kolaycılığı yaparak asıldan uzaklaşarak kendini o dairenin içinde saymak alisiz aleviliğin diğer bir başkalaşmış şeklinden kendini göstermiş olduğu da bir açmazdır.Bu açmaz diğer mezheplerle de paraler bir gidişe sahiptir.Öteki alem yada hep ebedi yaşama rahat etme oluşumu insana öğretilmesi neden sonuç ve mecburiyetlerden dolayı kabul görsede bu dünyada rahatlatıcı afyon olsa da bunu gerçekliği test etmeye henüz kimsenin gerçekliği görünürlüğü de test edememiştir.İnanırsın he şey biter.Alisiz alevilik yada Ali ile alevilikte Aliyi ulaşılmaz veya ilahlaştırmak sorunlardan kaçmak yada yeni bir konum mevzu yaratma olarak önümüze çıkar.Bunu aşmanın yolu tanımlamadan geçer.Tanımlamayı ruhi ve maddesel olarak tüm mecraları ortaya dökerek yapılması gerekir.Bu dünyadaki yaşam-inanç biçimimize yön vermemiz için mutlak olana bir şekilde erişmemiz gerektiğinin inancındayım.Mutlak olanın er geç tarifi veya bir dönüşüm hali bulunacaktır.

Konu HURUFİCAN-ERZİNCAN tarafından (20.06.2015 Saat 17:42 ) değiştirilmiştir.
HURUFİCAN-ERZİNCAN Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
HURUFİCAN-ERZİNCAN Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
**Yorum** (20.06.2015)
Alt 20.06.2015, 17:46   #1074
Yazar
HURUFİCAN-ERZİNCAN
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

HURUFİCAN-ERZİNCAN hakkında olumlu dusunceler mevcutHURUFİCAN-ERZİNCAN hakkında olumlu dusunceler mevcutHURUFİCAN-ERZİNCAN hakkında olumlu dusunceler mevcut

Alıntı:
haziran_AW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ulu türk büyüğü işte.ağzına sağlık ne güzel söylemiş.bizde onun yolundan izinden yürüyoruz.72 millete bir gözle bakıyoruz.mesajımdan nasıl bir anlam çıkardın bilmiyorum ama dikkatli okumakta fayda var ikisini karıştırmayalım diye özellikle belirttim.ne yapsam bende mi yazı sitilimi değiştirsem
Ulu Türk büyüğü...?
72 millete bir nazarda bakıyor...!
Bizde onun yolunda gidiyoruz...?
Ne ilginç.

Paradoksa hoş geldin.

HURUFİCAN-ERZİNCAN Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
**Yorum** (20.06.2015)
Alt 29.11.2015, 23:46   #1075
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

Bilgiler
Space Invaders Champion! Pacman Champion! Breakout Champion! Castle Defend Champion! Balloon Bomber Champion!

haziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı var

anlamadığın nedir kardeş sor anlatayım.nerde paradoks.72 millete bir nazarla bakmak kendi büyüklerimize daha fazla ihtimam göstermemize ngel mi teşkil ediyor.hacı bektaşı veli hazretlerinin türklüğünü mü tartışalım.aksi yönde bir iddianız mı var.yoksa onun Anadolu'yu Türkleştiren,Türkmen gücünün hayatına şekil veren bir halk lideri olduğunu mu bilmiyorsunuz.biz biliyoruz ki onun izinden gidiyoruz.anadoluyu sevgi ile barış ile kardeşlik ile türkleştirmiştir.türk tarihinde soykırım yaşanmamıştır.anadolu türkleşirken başka hiç bir millet yok edilmemiştir.72 millete bir gözle baktığımızdan olabilir mi acep

haziran_AW Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
HURUFİCAN-ERZİNCAN (30.11.2015)
Alt 01.12.2015, 00:01   #1076
Yazar
HURUFİCAN-ERZİNCAN
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Alıntı:
haziran_AW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
anlamadığın nedir kardeş sor anlatayım.nerde paradoks.72 millete bir nazarla bakmak kendi büyüklerimize daha fazla ihtimam göstermemize ngel mi teşkil ediyor.hacı bektaşı veli hazretlerinin türklüğünü mü tartışalım.aksi yönde bir iddianız mı var.yoksa onun Anadolu'yu Türkleştiren,Türkmen gücünün hayatına şekil veren bir halk lideri olduğunu mu bilmiyorsunuz.biz biliyoruz ki onun izinden gidiyoruz.anadoluyu sevgi ile barış ile kardeşlik ile türkleştirmiştir.türk tarihinde soykırım yaşanmamıştır.anadolu türkleşirken başka hiç bir millet yok edilmemiştir.72 millete bir gözle baktığımızdan olabilir mi acep
Acep...
Bilimsel gerçek başka istenilen veya düşünülen başka olması ne garip.Acaba hacı bektaş diye biri yasadımí?Türkmüydü?Hacı bektasın izinden gitmek?peki Hacı bektaş kim ve kimlerin izinden gidiyordu?Bu izin sahipleri kim?Bunu nasıl anlarīz?

Alt 01.12.2015, 00:12   #1077
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

Bilgiler

sorular sormak yerine cevaplarını biliyorsan paylaşman daha doğru olurdu.her soruna evet yada hayır denebilir.ama bu benim fikrim olur -ki ben fikirlerimi yazmışım zaten.hacı bektaş yaşamıştır,türktür,anadolunun ve balkanların türkleşmesinde önemli roller üstlenmiştir.onun gittiği iz değil önemli olan benim şuanda gittiğim iz hacı bektaşın izidir.ırkçı olmayan bir türklük anlayışına sahibim.yoksa nihal atsızın izinden giderdim.72 millet mevzuu da burdan geliyor.

haziran_AW Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
slistre (02.12.2015)
Alt 01.12.2015, 01:04   #1078
Yazar
HURUFİCAN-ERZİNCAN
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Sualleri cevaplarsınız diye size iletmistim.hacı bektaş yaşadığını veya isim olarak hacı bektaş değilde başka biri ve birilerinin ortaya attıgí geliştirdiği ve bir kimlik kazandırma adına bir oluşum yapılmış olunabilinecegini olma olasılığı...?

Konu HURUFİCAN-ERZİNCAN tarafından (05.01.2017 Saat 19:04 ) değiştirilmiştir.
Alt 01.12.2015, 22:51   #1079
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

Bilgiler

belgeyi bilgiyi ne yapacaksın ey insanoğlu.karşında biz varız ya sen bizi oku.anadolu bektaşiliği gökten zembille mi inmiş.yok öyle sonradan uydurma,kimlik kazandırma.hacı bektaşın ucu islama dokunuyor diye uydurulan yalanlar bunlar.hacı bektaı veli anadolu erenidir,türktür,anadolu be balkanların türkleştirilmesinde osmanlı himayesinde görev yapmıştır.72 millet mevzuunu bir önceki mesajımda açıkladım.eğer bir nazardan bakılmasaydı anadoluda başka bir halk kültürü kalmaz,osmanlının en güçlü döneminde oluk oluk kan akar,soykırım uygulanırdı.varmı tarihte türk milletine bulaşan bir soykırım izi,yok.işte 72 millet konusu budur.insana insan gözüyle bakılmıştır.anadolu türkleşirken kimsenin inancına,yaşantısına karışılmamıştır.

Alt 03.12.2015, 14:05   #1080
Yazar
HURUFİCAN-ERZİNCAN
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Belge bilgi bizim neyimize doğru ya.Karşımızda siz varsınız.Ondandır ki burada şurada belge bilgi geçmiş gelecekte içeriğin özüne gerçeğine ve sisteme sahip çıkmaya çalışıyoruz.Bilgi belge ve sistematik metotlar bizim neyimize...

Konu HURUFİCAN-ERZİNCAN tarafından (05.01.2017 Saat 19:05 ) değiştirilmiştir.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil