Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Merak Ediyorum

Merak Ediyorum Alevilikle ilgili merak ettikleriniz, kafanıza takılan sorular

Seçenekler Arama Stil
Alt 02.01.2008, 01:27   #21
Yazar
ruzgar
asi rüzgar

ruzgar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 90
İtibar Puanı: 1802
ruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 3.039
1.437 Mesajına 2.911 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
patth Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
valla çok güldüm.saolun.
o dostun kastı o değildi elbet ama olaf hakikaten boşta kaldı
mesela;
biz islamdan öncede cem ederdik,
biz müslüman olduğumuzda da namaz kılmazdık
.
.
gibi şeyler demek istedi galiba..

ama bende şunu söyleyem,islamdan önce de namaz vardı,
putperstler,putlara yine namazla ibadet ederlerdi.islam o bölgenin dini yaşam şeklini değiştirmemiştir(zaten sosyolojik olarak başka ne yapabilirdiki),sadece tapındıkları şeyi değiştirip,yaşam tarzlarını biraz düzeltip biraz da berbat etmiştir.)
bılgılerınız ıcın sagolun evet putlara tapanları dusunursek evet dogru ama bole dualar felan varmıymıs ne dıyolarmıs, fılımlerden seyrettıgımız egılıp kalkıp putların onunde sen ulusun buyuksun kelımelerı tabıkı farklılıga ugruyarak namaz halıne gelmıs tskrler tekrar

___________________İMZA___________________
Hayat devrimcidir.

Önce ölmektir çünkü yaşamak

Ve tersyüz etmeden kendini

Mümkün değildir tanımak..
ruzgar Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 02.01.2008, 01:34   #22
Yazar
patth
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 63
İtibar Puanı: 1276
patth görkemli bir forum yaşantısı varpatth görkemli bir forum yaşantısı varpatth görkemli bir forum yaşantısı varpatth görkemli bir forum yaşantısı varpatth görkemli bir forum yaşantısı varpatth görkemli bir forum yaşantısı varpatth görkemli bir forum yaşantısı varpatth görkemli bir forum yaşantısı varpatth görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 1.110
734 Mesajına 1.729 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
ruzgar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bılgılerınız ıcın sagolun evet putlara tapanları dusunursek evet dogru ama bole dualar felan varmıymıs ne dıyolarmıs, fılımlerden seyrettıgımız egılıp kalkıp putların onunde sen ulusun buyuksun kelımelerı tabıkı farklılıga ugruyarak namaz halıne gelmıs tskrler tekrar
o dualar elbette yok,fakat benzerler.özne biraz değişmiştir.tabi yenilikler de olmuştur.ama secde ,rüku vs hepsi aynı.tabiki filmlerde gördüğünden daha sistematik o olay..
zaten seninde dediğin gibi yine eğilip kalkıp sen ulusun,yakma bizi,şunlara lanet ,malıma servet vs vs deniyor şimdiki namazdada..
ama tabiki bunlar bizi bağlamıyor, onların sorunu,,

patth Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
patth Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
Alt 02.01.2008, 01:45   #23
Yazar
ruzgar
asi rüzgar

ruzgar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 90
İtibar Puanı: 1802
ruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorruzgar ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 3.039
1.437 Mesajına 2.911 Kere Teşekkür Edlidi

evet baglamıyo ,namaz yokdur. benım ıbadetım cem dir .pirimde hz . alidir

Hayat devrimcidir.

Önce ölmektir çünkü yaşamak

Ve tersyüz etmeden kendini

Mümkün değildir tanımak..
ruzgar Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
ruzgar Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 02.01.2008, 14:49   #24
Yazar
gerçeğe az kaldı
Forumla Bütünleşmiş

gerçeğe az kaldı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: KAHRAMANMARAŞ
Fikirler Tecrübe Puanı: 78
İtibar Puanı: 1392
gerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 1.682
1.248 Mesajına 2.537 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
valla çok güldüm.saolun.

biz islamdan öncede cem ederdik,
biz müslüman olduğumuzda da namaz kılmazdık
.
.
gibi şeyler demek istedi galiba..

)
Snath kim islam veya müslüman olmuşbenim bildiğim ve anlamaya çalıştığım, müslümanlığı kabul eden kuranda emredildiği gibi yaşamaya çalışır onun öngördüğü kuralları uygular, ve daha da neler...

Aleviler islamı kabul etmedi, bu yolun erenlerinin takiyye yaptığı ve nefeslerinde önemli mesajlar verdiği muhakkaktır. Daha önce de dediğim gibi pirlerimizin yazdığı nefesler islami bakış açısıyla kabul edilemez gerçeklerdir. Ancak yazılanların içini boşaltarak veya sansürleyerek Alevileri islama maletmeye çalışıyorlar. Alevilik islam demek için onun evren doğa insan felsefesini red etmesi cem olgusunun ortadan kalkması semah-saz gibi Aleviliğe has özelliklerin, insana hayata bakış açısının inkar edilmesi gerekir ki... zaten öyle olduğunda Alevilik diye birşey kalmaz... Aleviliği istemeyenlerin arzusu da budur, onun için "Alevilik islamın özüdür" saçmalığından daha büyük saçmalık olamaz...

Benim hakka bağlı özüm
Kıblem dört taraftır gözüm
Hoca kılmasın namazım
Ahirette yerim yoktur

Günah ne Sivasın ne Sivas'lının

Bin yıllık pusuda yatanlarındır

Hayvan sürüsünün günahı olmaz

Onları elinde tutanlarındır

Mahzuni Şerif

*ÇAKALI ÇUKALI KIZDIRAN DİLİM*

Konu gerçeğe az kaldı tarafından (02.01.2008 Saat 14:52 ) değiştirilmiştir.
gerçeğe az kaldı Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
gerçeğe az kaldı Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
akalem (26.05.2015)
Alt 02.01.2008, 15:36   #25
Yazar
**Yorum**
Haymatlos

**Yorum** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS

Fikirler Tecrübe Puanı: 156
İtibar Puanı: 2395
**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip
**Yorum** - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 4.652
3.466 Mesajına 6.741 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
venge hak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
hz ali camiye gider ve namaz kılardı...
aleviler ise ayini cem de semah dönerek ibadetini yapar...
demekki hz ali alevi değildir...
hz. alinin nasıl öldürüldüğü ve ne çorbası içtiğinin islam ile alakası var
ama alevilerin islam ile alakaları islam baskısı altında yaşamış olmaları...
olay gayet açık hz.alinin hiç cem e katılmadığı ve camide (mescitte) namaz kıldığı tüm islam kaynaklarında mevcut...

anlayana saz olsun...
Anlayana saz olduda sazın tellerine vuracak yürek gerek..

Oy Vermek Bir Şeyleri Değiştirseydi Yasaklanırdı!

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
**Yorum** Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
**Yorum** Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
Alt 02.01.2008, 15:51   #26
Yazar
huseyn esedi
Forum Katılımcısı

huseyn esedi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS

Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: -120
huseyn esedi forum tarafından sevilmiyorhuseyn esedi forum tarafından sevilmiyor
huseyn esedi - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 26
54 Mesajına 85 Kere Teşekkür Edlidi

imam ALİ BUYURUYOR BASRALILAR İMAM ALİNİN ATININ arkasından gelince siz napıyorsunuz biz liderimizin arkasından gideriz siz ancak bunun gibi hayvanların arkasından gidersiniz basralılar bir daha bunu yapmayın ya anlamadı kimse aliyi yeni nesil üzerinizde çok güzel oyunlar yapıyorlar hani sizin piriniz HACI OLAN BEKTAŞİ VELİ hani sizin OÜSTADINIZ PİRİM ABDAL SULTAN BOŞUNAMI ALINMIŞ NAMAZIM DEDİLER yazık yazık size ki ya sünnileştiniz ya şamanizme girdiniz asimile olmadı atalarınız yandı yakıldı ama olmadı islam dininden kopmadı allah muhammed ali dedi siz ise islamı inkar ettiniz vay imam aliye vay ki nasıl yanlız kaldı belli oldu KERBELADA İMAM HÜSEYİN nerde hani bugün pirleriniz eskiden gelirdi tek bir pir vardı bakıyorumda her dede diyen pir oldu vay pirim PİR SULTANA vay döndükmü bizde 4 meshebe heryere kurdular islam yok olsun diye camii bizdede oldumu cahil pir vay o osmanlıyı dize getiren HACI BEKTAŞİ VELİME ki öğrettiği din olmuş bugün kendini bilmezlerin elinde

huseyn esedi Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 02.01.2008, 15:53   #27
Yazar
patth
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

patth görkemli bir forum yaşantısı varpatth görkemli bir forum yaşantısı varpatth görkemli bir forum yaşantısı varpatth görkemli bir forum yaşantısı varpatth görkemli bir forum yaşantısı varpatth görkemli bir forum yaşantısı varpatth görkemli bir forum yaşantısı varpatth görkemli bir forum yaşantısı varpatth görkemli bir forum yaşantısı var

sayın gerçeğe az kaldı dost..
ben sizin söylediklerinizin tersini söylemedimki..
zaten sürekli bahsediyorum zoraki bi islam kılıfından...
islamın özüdür diye bi ifadem de olmadı.ama her dini özü itibariyle biraz kapsadığını,sezgisel bilgilerle,pozitif bilgilerin insanlık birikmlerinin süzülmüş bir özü olduğunu sürekli ifade ettim .
dolayısıyla siz konuyu kaçırmışsınız.biz islamdan öncede namaz kılmazdık lafı üzerine diğer bi arkadaşın ''islamdan önce de namaz varmıydı ki'' sorusuna cevabern ve biraz o komikliğe gülerek esprili bi yazı yazdım.
ama siz hiç söylemediğim şeyleri bana atfen ifade ederek açıklama yapmışsınız.
yanlış olmuş.teşekkür derim

patth Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 02.01.2008, 15:59   #28
Yazar
patth
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Alıntı:
huseyn esedi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
imam ALİ BUYURUYOR BASRALILAR İMAM ALİNİN ATININ arkasından gelince siz napıyorsunuz biz liderimizin arkasından gideriz siz ancak bunun gibi hayvanların arkasından gidersiniz basralılar bir daha bunu yapmayın ya anlamadı kimse aliyi yeni nesil üzerinizde çok güzel oyunlar yapıyorlar hani sizin piriniz HACI OLAN BEKTAŞİ VELİ hani sizin OÜSTADINIZ PİRİM ABDAL SULTAN BOŞUNAMI ALINMIŞ NAMAZIM DEDİLER yazık yazık size ki ya sünnileştiniz ya şamanizme girdiniz asimile olmadı atalarınız yandı yakıldı ama olmadı islam dininden kopmadı allah muhammed ali dedi siz ise islamı inkar ettiniz vay imam aliye vay ki nasıl yanlız kaldı belli oldu KERBELADA İMAM HÜSEYİN nerde hani bugün pirleriniz eskiden gelirdi tek bir pir vardı bakıyorumda her dede diyen pir oldu vay pirim PİR SULTANA vay döndükmü bizde 4 meshebe heryere kurdular islam yok olsun diye camii bizdede oldumu cahil pir vay o osmanlıyı dize getiren HACI BEKTAŞİ VELİME ki öğrettiği din olmuş bugün kendini bilmezlerin elinde
dost biraz sakin olsana.
nedir bu telaşın..
kime ,neye istinaden söylüyorsun bunları..
ne sünniyiz çok şükür nede şamanist,ne de putperest,,,ve hiç bi inanana karşı değiliz..fakat islam da değiliz.....aleviyiz.o ismini saydığın büyük zatlara bi kez daha bak demiştim,bakmamışsınız,,,onları nasıl sokabildiniz islamın içine şaşırıyorum.
seni sukünete ve makul olmaya davet ediyorum.
aksi halde ifadelerin ,cahillikten ziyade iftira ve çamur atmaya tekabül eder.
yobazlar gibi feryad ediyorsun..din min elden gitmedi güzel dost..sakin ol.

patth Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 03.01.2008, 02:58   #29
Yazar
gerçeğe az kaldı
Forumla Bütünleşmiş

gerçeğe az kaldı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: KAHRAMANMARAŞ
Fikirler Tecrübe Puanı: 78
İtibar Puanı: 1392
gerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 1.682
1.248 Mesajına 2.537 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
sayın gerçeğe az kaldı dost..
ben sizin söylediklerinizin tersini söylemedimki..
zaten sürekli bahsediyorum zoraki bi islam kılıfından...
islamın özüdür diye bi ifadem de olmadı.ama her dini özü itibariyle biraz kapsadığını,sezgisel bilgilerle,pozitif bilgilerin insanlık birikmlerinin süzülmüş bir özü olduğunu sürekli ifade ettim .
dolayısıyla siz konuyu kaçırmışsınız.biz islamdan öncede namaz kılmazdık lafı üzerine diğer bi arkadaşın ''islamdan önce de namaz varmıydı ki'' sorusuna cevabern ve biraz o komikliğe gülerek esprili bi yazı yazdım.
ama siz hiç söylemediğim şeyleri bana atfen ifade ederek açıklama yapmışsınız.
yanlış olmuş.teşekkür derim
Anlamadığım için değil, üstünü doldurmuş oldum...

Benim hakka bağlı özüm
Kıblem dört taraftır gözüm
Hoca kılmasın namazım
Ahirette yerim yoktur

Günah ne Sivasın ne Sivas'lının

Bin yıllık pusuda yatanlarındır

Hayvan sürüsünün günahı olmaz

Onları elinde tutanlarındır

Mahzuni Şerif

*ÇAKALI ÇUKALI KIZDIRAN DİLİM*
gerçeğe az kaldı Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 03.01.2008, 03:19   #30
Yazar
Ceyhun
Yollarda

Ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Tournaments Won: 1

Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 1607
Ceyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 2.035
2.262 Mesajına 7.329 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
gülümser Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
can cok söylentiler var ama bende camide namaz kilarken öldürüldü diye biliyorum ve bizler o yüzden camilere gitmiyoruz ve (bizim namazimiz kilinmis abdesimiz alinmis) sözleri burdan geliyormus can her kesin ibatetine sekline semaline saygimiz vardir tabiki ama bize cami soguk geliyor canlar bizim cem evlerimiz yeterli bizlere
Alıntı:
rayber özgür Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
hz alinin camide öldürüldüğü,muavviye zamanında camiye girişlerde ehlibeyte küfr edilmesi zorunlu olduğu doğru.biz aleviyiz şii değiliz.felsefemizde cemevi ve pir,dede,rehber,talip gibi kavramlar var.bir ikincisi hz. muhammedin bir kelamı vardır:aliyi seven beni sever,aliye buğz eden bana buğz eder.
şimdi soruyorum onlar o hz aliye küfredip camiye girenlerin kıldıkları namaz kabul olurmu.bu olay emevi devleti yıkılıncaya kadar sürmüştür.hatta abbasi devletinde bile zulümler olmuştur ali yanlılarına
Alıntı:
ruzgar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
corba icerken ölseydı evet corbada ıcmezdim , bende evınde namaz kılarken öldürüldügü biliyorum camıyle ne alakası var camıye gıdenlerın neler yapdıgı bılınıyor halen bız bunları nıye tartısıyoruz bızım ibadetimiz cem dir ,ibadethanemizde cem evidir ,kim kimi zorluyoki zaten isteyen gidiyo istemeyen gitmiyo
Bilgi:
Alıntı:
Taberi ve İbn’ül-Esir, Hz.Ali’nin ölüm sebebini şöyle anlatır: Abdurrahman b. Mülcem Şebib ve Verdan adlı suikastçılar mescidin kapısının önünde gizlenir. Hz Ali evden çıkıp mescide yürürken, Şebib üzerine atılarak, kılıcını savurur, ancak kılıç kapının kenarına çarpar. Arkasından Abdurrahman b. Mülcem şöyle der: Ya Ali, hüküm ancak Allah’ındır; senin ve adamlarının değildir deyip, Hz. Ali’nin tam başı üzerine bir kılıç vurur; kılıç beynine kadar işler. Abdurrahman b. Mülcem Hz. Ali’ye darbe indirip kaçacağı sırada Hz. Ali: Bu adam kaçıp kurtulmasın, yakalayın, diye seslenince orada bulunup sesini işiten halk hemen Abdurrahman b. Mülcem’i yakalamışlardı. Ancak rivayetlere inanmak lazım gelirse, Şebib ve Verdan adlı suikastçılar kaçarak kurtulur.

Sonra Hz. Ali’yi yaralı halde eve götürdüler. Bu sırada Hz. Ali: Bu adamı yanıma getirin, diye buyurdu ve Abdurrahman b. Mülcem’i huzuruna getirdiler. Hz. Ali ona: Bu cinayeti neden işledin?, diye sorunca Abdurrahman b. Mülcem: Senin kanını helal buldum ondan ötürü ki, sen çok kan eyleyip hadsiz adam öldürdün, diyerek karşılık verdi, Hz. Ali Hz. Hasan’a dedi: Eğer ben ölecek olursam onu da beni öldürdüğü gibi öldürünüz. Eğer ölmeyip de sağ kalacak olursam ben onun hakkında gereken hükmü veririm. Bunun üzerine Hz. Hasan Abdurrahman b. Mülcem’i hapsetti.

Bu arada Cündeb b. Abdullah Hz. Ali’nin huzuruna gelerek: Şayet seni kaybedersek „ki inşallah kaybetmeyiz“ senden sonra Hz. Hasan’a biat edelim mi?, diye sordu, Hz. Ali de: Ben bu konuda size ne emir veririm, ne de sizi bundan alıkoyarım. Siz kendi işlerinizi daha iyi bilirsiniz; diye cevap verdi.

Hz. Ali bu yaranın etkisiyle, üç gün sonra, H. 40 yılın ramazan ayının 17. (M. 23 ocak 661) cuma günü vefat etti. Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin, cesedini yıkadılar, üç parç kefen ile kefenlediler. Cenaze namazını, Hz. Hasan dokuz tekbir (İbnü’l-Esir’e göre, yedi tekbir) ile kıldırdı ve Küfe’de sultan sarayı ile mescid arasında defenettiler ve mezarının yerini belirsiz ettiler. Ertesi günü Hz. Hasan emretti, Abdurrahman b. Mülcem’i öldürdüler. Müslümanlar cesedini alarak hasırlara sarıp ateşe verdiler.
Kaynak: Taberi, (M.839-923), Tarih-i Taberi, c.3, sa.214-217 E.O.Y. İbnü’l-Esir (M.1160-1234), El-Kamil, c.3, sa.397-402 B.Y.

Pir Ali Baba
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Suya düşen bir karanfilse yüreğin
bırak kendini ırmağın türküsüne gülüm
vursun seni o taştan bu taşa
o çağlayandan bu çağlayana...
Ceyhun Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Ceyhun Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil