Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > İnsan/Yaşam > İnsanları Tanıyalım > Atatürk Bölümü

Atatürk Bölümü Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna önderlik etmiş Mustafa Kemal Atatürk hakkında yazı ve dosyalar.

Seçenekler Arama Stil
Alt 28.01.2009, 23:23   #11
Yazar
pikachu
Forum Katılımcısı

pikachu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 42
İtibar Puanı: 336
pikachu sevilen bir üyepikachu sevilen bir üyepikachu sevilen bir üyepikachu sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 105
107 Mesajına 234 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
mustazaf2121 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
herkes atatürk ü sevmek zorunda değil tabi ki de...atatürkü sevenlerin de sevmeyenlerin de kendine göre nedenleri vardır..
Bir ingilizin atatürke nefret duymasını beklerim;çanakkalede boyunun ölçüsü santim santim alınıp, arkasına bile bakmadan bu topraklardan giden bir millet niye sevsin atatürkü...
Bir yunanlı'nın atatürke nefret duymasını beklerim; ankaraya girmesine ramak kalmışken, pılısını pırtısını toplayamadan yunanistana yüzerek gitmek zorunda kalan bir millet niye sevsin atatürkü
Bir fransızın,italyanın atatürke nefret duymasını da beklerim.Her ülkede koloni kurarak, sömürgeden aslan payını alıp,bizim topraklarımızda ağzının payını alan bir millet niye sevsin?
Evet herkesin kendine göre bir nedeni var.
Peki sizin ki nedir?
Hayalini kurduğunuz düzenin köküne kibrit suyu sıkması mı?
işte ben de bunun için,düşman çatlattığı için, seviyorum Atatürk'ü.

pikachu Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 29.01.2009, 01:23   #12
Yazar
Ceyhun
Yollarda

Ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Tournaments Won: 1

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 1607
Ceyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 2.035
2.262 Mesajına 7.329 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Bir ingilizin atatürke nefret duymasını beklerim;çanakkalede boyunun ölçüsü santim santim alınıp, arkasına bile bakmadan bu topraklardan giden bir millet niye sevsin atatürkü...
Bir yunanlı'nın atatürke nefret duymasını beklerim; ankaraya girmesine ramak kalmışken, pılısını pırtısını toplayamadan yunanistana yüzerek gitmek zorunda kalan bir millet niye sevsin atatürkü
Bir fransızın,italyanın atatürke nefret duymasını da beklerim.Her ülkede koloni kurarak, sömürgeden aslan payını alıp,bizim topraklarımızda ağzının payını alan bir millet niye sevsin?
Evet herkesin kendine göre bir nedeni var.
Peki sizin ki nedir?
Hayalini kurduğunuz düzenin köküne kibrit suyu sıkması mı?
işte ben de bunun için,düşman çatlattığı için, seviyorum Atatürk'ü.
Neden dünyadaki insanların birbirinden nefret etmesi, bu kadar "normal" kabul edilebilir, anlamam. Türkiye'yi işgale gelen İngiliz gemilerinden Edinburg'daki bir köylü sorumlu değil. Veya Yunan ordusu, Eskişehir'e kadar ilerlerken bütün Yunanlılara sorup olumlu görüş almadılar. Ben dünya edebiyatının ve tiyatrosunun ilerlemesine büyük katkı yapmış Shakespeare'e büyük saygı duyuyorum. Veya atomun keşfinden binyıllar önce atomun varlığını ortaya atmış Yunanlı felsefeci Demokritos'a da büyük bir saygı besliyorum. Peki neden bir Yunanlı veya İngiliz'in Atatürk'ten nefret etmesi normal oluyor? Pekala bir İngiliz de, bir Yunanlı da Atatürk'ün hayatını okuyup ona saygı duyabilir. "Nefret etmesi" normal de değildir. Her insan, ülkesinin başka ülkelerde "koloni kurmasını isteyecek" diye bir zorunluluk olduğunu da sanmıyorum. Pekala bazı insanlar başka insanların özgürlüğüne saygı duyabilir ve onların topraklarını ellerinden almak istemiyor olabilir. Mesela ben ülkemin gidip İngiltere'yi işgal etmesini istemem. Onlar kendi ülkesinde huzurluca, benim halkım da kendi ülkesinde rahatça yaşasın isterim. Ben istemiyorken Türkiye'yi yönetenler İngiltere'yi işgal etmeye karar verirse; İngilizler de vatanını savunup bizi Londra kapıları önüne dayanmışken İngiltere'den kovarsa da onlardan nefret etmem. Tam aksine saygı duyarım. "Adamlar memleketine sahip çıktı. Helal olsun." derim. Demek ki bir İngiliz'in Atatürk'ten nefret etmesinin normal bir tarafı da yokmuş.

Atatürk ülkesinin bağımsızlığı için savaşmış, halkına önderlik etmeyi başarmış büyük bir liderdir. Bir İngiliz'in, Yunanlı'nın, İtalyan'ın, Fransız'ın ondan nefret etmesi değil, saygı duymasıdır, normal olan...

___________________İMZA___________________

Suya düşen bir karanfilse yüreğin
bırak kendini ırmağın türküsüne gülüm
vursun seni o taştan bu taşa
o çağlayandan bu çağlayana...

Konu Ceyhun tarafından (29.01.2009 Saat 01:29 ) değiştirilmiştir.
Ceyhun Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 29.01.2009, 01:39   #13
Yazar
Sumeyra
Kontrollü Üye

Bilgiler

Memleket: İSTANBUL
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: -182
Sumeyra forum tarafından sevilmiyorSumeyra forum tarafından sevilmiyor

Ettiği Teşekkür: 123
51 Mesajına 65 Kere Teşekkür Edlidi

Yakın tarihi iyice araştırmakta ve analiz etmekte her zaman fayda vardır.

Sumeyra Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Sumeyra Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 29.01.2009, 11:08   #14
Yazar
pikachu
Forum Katılımcısı

pikachu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 42
İtibar Puanı: 336
pikachu sevilen bir üyepikachu sevilen bir üyepikachu sevilen bir üyepikachu sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 105
107 Mesajına 234 Kere Teşekkür Edlidi

ben, HERKESİN KENDİSİNE GÖRE BİR SEBEBİ VARDIR,demiştim.
Normal karşılanır veya karşılanmaz diye bir yorum yapmadım.en azından ortada nefret edilebilecek somut bir örnek var diye belirttim.yorumum çok geniştiiolumlu anlamlar da çıkarabilirdiniz ve her satırına ayrı bir eleştiri getirmek acımasızlıktır bence
Youtube'a atatürk'e hakaret içeren videoları koyan şahıs yunanlıydı.burdan tümevarım yapılmasa da,bir yunanlı atatürke nefret duyuyor ve onun kendine göre haklı bir sebebi var,bize göre saygısızlık olsa bile.

Alıntı:
Ceyhun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Türkiye'yi işgale gelen İngiliz gemilerinden Edinburg'daki bir köylü sorumlu değil
[/b]

Anadoluda ,savaş suçu olduğu halde, kadınların ırzına geçenlerden birisi bu edinburg'lu köylü olabilir.içerisinde insan sevgisi veya bir nebze vicdan olamayacak kadar gaddar olan bir insandan da bekleyemezsin atatürk sevgisini ki bu gerçekten kültürel bir özelliktir ve o toplumun büyük kesimine yayılmıştır

Alıntı:
Ben dünya edebiyatının ve tiyatrosunun ilerlemesine büyük katkı yapmış Shakespeare'e büyük saygı duyuyorum. Veya atomun keşfinden binyıllar önce atomun varlığını ortaya atmış Yunanlı felsefeci Demokritos'a da büyük bir saygı besliyorum. Peki neden bir Yunanlı veya İngiliz'in Atatürk'ten nefret etmesi normal oluyor?
[/b]
İlimde,bilimde,felsefede ilerlemek istiyorsanız saygı duymak veya takdire şayan görmek zorundasınız keza bu insanlar devrim yaratmış kişilerdir.sırf yunanlı veya ingiliz olduğu için bir milletten nefret etmek bizim geleneklerimizde yoktur.sizin saygı duyma sebebiniz bu. her toplumun içerisinde radikal kesimler vardır,bu bizde de geçerlidir.Ancak tarihin tozlu sayfalarına bakınca başta ingilizlerin,yunanlıların,rumların türk düşmanlığı besleyen eylemlerini görürsünüz.Bu onların sömürgeci ,emperyal karakterilerinden kaynaklanmaktadır.

Alıntı:
Türkiye'yi işgale gelen İngiliz gemilerinden Edinburg'daki bir köylü sorumlu değil[/b]
basit bir örnek vermek gerekirse,ABD ordusu paralı-gönüllü askerlerden oluşuyor, afganistanda veya ırakta zevk için adam öldüren bir kısım amerikalı gönüllü gidiyor oraya.Yani bu kültürel farklılık,bize göre çözülme yaşamışlar

Alıntı:
Atatürk ülkesinin bağımsızlığı için savaşmış, halkına önderlik etmeyi başarmış büyük bir liderdir. Bir İngiliz'in, Yunanlı'nın, İtalyan'ın, Fransız'ın ondan nefret etmesi değil, saygı duymasıdır, normal olan[/b]
Bu bakış açısına göre değişir,kimisi ülkesi için savaşmış bir öndere saygı duyuyor,kimisi askerlerini öldürdüğü için, barbar(!) olduğu için, nefret duyuyor.
Churchill atatürkü yakalasa idam ederdi,ancak liderliğine de hayran olduğunu söylüyor.
Churcill, parlementosunda saygı duyulan bir insanmış.benim onu sevmemek için kendime göre sebeplerim olduğu halde bir ingiliz beni yadsıyabilir.ve ben churcill'in laf cambazlığına hayranım ancak sevmemem de normal karşılanmalı.
Tarihi kendi kaynaklarından öğrenen bir millet objektif olamaz,batıda tarih derslerinde türklerin barbarlığından söz ediliyorsa, anadoluda öldürülen ingiliz,yunan, rum ve ermenilerin ölümü katliam olarak adlandırılıyorsa,türklerden de atatürkten nefret eder o millet.
yavuz sultan selim 8 senede osmanlı devletini dudak uçuklatacak şekilde geliştirdi,mısırı fethetti,kutsal emanetleri istanbula getirdi,osmanlıyı islam dünyasının lideri yaptı.normalde hayran olunması gerekir,ama alevilere yaptığı katliamdan dolayı nefret ediyoruz.normal olan hangisi?
kişiye göre değişir ve dediğim gibi herkesin kendisine göre sebepleri var.

pikachu Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 29.01.2009, 13:03   #15
Yazar
sultan50
Forum Katılımcısı

Bilgiler

Memleket: İSTANBUL
Fikirler Tecrübe Puanı: 38
İtibar Puanı: 29
sultan50 iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 577
74 Mesajına 114 Kere Teşekkür Edlidi

ben atatürkü rakıyı imamlarını gözünün önüde içtiği için seviyorrrrrrum.

sultan50 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 29.01.2009, 19:10   #16
Yazar
mustazaf2121
Kontrollü Üye

mustazaf2121 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: DİYARBAKIR
İtibar Puanı: -173
mustazaf2121 forum tarafından sevilmiyormustazaf2121 forum tarafından sevilmiyor

Ettiği Teşekkür: 7
14 Mesajına 18 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Alevikiz83 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sizin neden sevmediginiz zaten belli
olur mu ya hiç bi suçu olmayan müslümanları istiklal mahkemelerinde sallandıran atamızı sevmez miyiz

müslümanların kutsalını çağdısı olarak gören atamızı sevmezmiyiz

verdiği sözü tutmayan atamızı sevmezmiyiz...

atam atam sen kalk ben yatam...

mustazaf2121 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 29.01.2009, 19:28   #17
Yazar
Alevikiz83
Forumu İyi Bilen

Alevikiz83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 39
İtibar Puanı: 75
Alevikiz83 yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 505
127 Mesajına 214 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
olur mu ya hiç bi suçu olmayan müslümanları istiklal mahkemelerinde sallandıran atamızı sevmez miyiz

müslümanların kutsalını çağdısı olarak gören atamızı sevmezmiyiz

verdiği sözü tutmayan atamızı sevmezmiyiz...

atam atam sen kalk ben yatam...

Sizde rahat duraydiniz iyi yapmis. Bakmis duruma, yobazlik almis gidiyor.
Atatürk böyle yapmasaydi Türkiye´nin simdiki durumunu hic düsünemiyorum, düsünmekte istemiyorum. Belkide Türkiye olmayacakti bile. Herzaman kalbimizdesin Atam

Ya Allah, Ya Muhammed, Ya Ali

[SIGPIC][/SIGPIC]

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan!!!

Sevilmek istiyorsak, önce sevmeyi ögrenmeliyiz.
Alevikiz83 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 29.01.2009, 19:30   #18
Yazar
mustazaf2121
Kontrollü Üye

mustazaf2121 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: DİYARBAKIR
İtibar Puanı: -173
mustazaf2121 forum tarafından sevilmiyormustazaf2121 forum tarafından sevilmiyor

Ettiği Teşekkür: 7
14 Mesajına 18 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Alevikiz83 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sizde rahat duraydiniz iyi yapmis. Bakmis duruma, yobazlik almis gidiyor.
Atatürk böyle yapmasaydi Türkiye´nin simdiki durumunu hic düsünemiyorum, düsünmekte istemiyorum. Belkide Türkiye olmayacakti bile. Herzaman kalbimizdesin Atam
kusura bakmayın ama biz sizin gibi zulme razı olamıyoruz...biliyorsun zulme karsı susan dilsiz şeytandır

mustazaf2121 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 29.01.2009, 19:33   #19
Yazar
Alevikiz83
Forumu İyi Bilen

Alevikiz83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 39
İtibar Puanı: 75
Alevikiz83 yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 505
127 Mesajına 214 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
kusura bakmayın ama biz sizin gibi zulme razı olamıyoruz...biliyorsun zulme karsı susan dilsiz şeytandır

Zülme razi olmuyorlarmis? Dogru onun icin bizleri acimasizca yakiyorsunuz, cok komiksiniz. Asil icten pazarlik yapan sizlersiniz.

Ya Allah, Ya Muhammed, Ya Ali

[SIGPIC][/SIGPIC]

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan!!!

Sevilmek istiyorsak, önce sevmeyi ögrenmeliyiz.
Alevikiz83 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alevikiz83 Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 29.01.2009, 21:35   #20
Yazar
Newman
Kadirist...!!!!

Newman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: KAHRAMANMARAŞ
Fikirler Tecrübe Puanı: 59
İtibar Puanı: 586
Newman isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeNewman isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeNewman isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeNewman isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeNewman isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeNewman isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üye

Ettiği Teşekkür: 722
623 Mesajına 1.256 Kere Teşekkür Edlidi

Bakıyorum da Yobazlar'la Bölücülerin kuyruk acıları hep aynı hep aynı edebiyatı yapıyolar ama en kötüsü şuanda ülkede iktidarda bu iki grup var yazık bize...

BEN ATATÜRKÇÜYÜM.
BEN CUMHURİYETÇİYİM.
BEN LAİKİM.
BEN ANTİ-EMPERYALİSTİM.
BEN TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE'DEN YANAYIM.
BEN ÖZGÜRLÜKÇÜYÜM.
BEN İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSUYUM.
BEN TERÖRÜN KARŞISINDAYIM.
BEN YOBAZLARIN,VURGUNCULARIN,ÇIKARCILARIN,DÜŞMANIYIM!. .

Uğur MUMCU
Newman Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Newman Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil