Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviweb > Aw Grupları > AW Tokatlılar Grubu

AW Tokatlılar Grubu Tokatlılar Grubu'nun tanıtım ve haberleşme bölümü

Seçenekler Arama Stil
Alt 13.12.2008, 11:17   #1
Yazar
Zileli Orhan
Yeni Üye

Bilgiler

Memleket: TOKAT

Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 10
Zileli Orhan iyi yolda gözüküyor
Zileli Orhan - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Kere Teşekkür Edlidi

Standart Beydilli (Sıraç-Aşiret) Türkmenleri kitabı

Bütün canlara selam olsun,

Ben Tokat, Zileliyim. Babam Küçüközlü (Eski ismi Küçükisa köyüdür. Ama Üsü veya Esi köy olarak bilinir), annem Evrenköy (eski ismi Kızılcin) doğumludur.

Kendi mesleğim ile ilgili çalışmalarım ve kitaplarım haricinde, Alevi, Bektaşi, Sıraç-Aşiret Kültürü ile Çerkez Kültürü ile ilgili saha çalışmalarım ve kitap hazırlıklarım vardır. Şu anda yayımlanmış 9 adet kitabım bulunmaktadır. Bunlardan birisi İngilizce, diğeri ise Fransızca'dır.

Hazırlayacağım ilk kitap, Zile Beydili (Sıraç-Aşiret) Türkmenleri isimli çalışmadır. Bu çalışmamla ilgili olarak, Zile'de "Dede" konumunda olan kişilerle görüşmelerim ve onların yardım sözleri bulunmaktadır. Kendisinde Beydilli (Sıraç-Aşiret) Türkmenleri ile ilgili bilgi, belge, döküman, fotoğraf, anı, hatıra, hikaye vs. olanların yardımlarını bekliyorum.

Bu eser, eğer sizlerin yardımları ile çıkarsa, muhakkak daha güzel olacaktır. Ayrıca beni bir takım yanlışlıklar yapmaktanda da kurtarmış olabilirsiniz. Çünkü, anne ve babamın köylerini bilenler, benim Alevi-Bektaşi kökenli olmadığımı anlayacaklardır. Fakat beni Zile'den tanıyanlar, Alevi-Bektaşi-Sıraç dostu bir kişi olduğuma şahitlik ederler.

Kitabı yazmaktaki amacım, Beydili (Sıraç, Aşiret) Türkmenleri ile ilgili elde çok kısıtlı kaynak olmasıdır. Bu yüzden bu toplum Türkiye'de çok az ve son derece yanlış tanınmaktadır. Kitabım, bu konuda ki bilgi eksikliğini ve yanlış tanınmayı bir nebze önleyecektir. Bu konuda yayımlanmış sadece bir adet müstakil eser bulunmaktadır. Ali Kenanoğlu ve İsmail Onarlı'nın yazmış oldukları Hubyar Sultan Ocağı ve Beydili Sıraç Türkmenleri, 2003 yılında yayımlanmış eserdir. Ayrıca bu konuda hazırlanmış bir adet tez bulunmaktadır. Başkaca bir eser yoktur.

Benim yaptığım çalışmaya göre, Beydili (Sıraç, Aşiret) Türkmenlerinin, köy yerleşim yeri olarak Türkiye'de en çok bulundukları yer, Tokat-Zile'dir. Zile'de benim tespitlerime göre 18 adet Aşiret (Sıraç) Köyü bulunmaktadır. Bunlar;

1- Acısu
2- Armutalan
3- Bacul (Yaylayolu)
4- Bultu (Uzunköy)
5- Çamdere
6- Çapak
7- Çayır
8- Elmacık
9- Emirdolu
10- Gölcük
11- Karacaören
12- Karşıpınar
13- Kervansaray
14- Kuruçay
15- Kuzalan
16- Sofular
17-Üçkaya
18- Yaylakent (Gederük)

köyleridir.

Yardımlarınızı bekliyorum.
Tüm canlara selamlar

Dr. Orhan YILMAZ

E-Mail: zileliorhan@gmail.com
Tel:505-3836945 (Tüm kamu)

Konu Zileli Orhan tarafından (13.12.2008 Saat 11:56 ) değiştirilmiştir.
Zileli Orhan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 13.12.2008, 12:08   #2
Yazar
öykürülü
SAFEVİ

öykürülü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ANKARA
Fikirler Tecrübe Puanı: 42
İtibar Puanı: 155
öykürülü hakkında olumlu dusunceler mevcutöykürülü hakkında olumlu dusunceler mevcut

Ettiği Teşekkür: 39
73 Mesajına 180 Kere Teşekkür Edlidi

Bence hiç gerek yok. Çünkü yazılacak olan bütün bilgiler İsmail Onarlı ve Ali Kenanoğlu tarafından kitap haline getirildi. Beydili Sıraç Türkmenlerinin obası Hubyar Köyüdür.

___________________İMZA___________________
Türk şoförü asil duyguların insanıdır.
öykürülü Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil