Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevilik Genel

Alevilik Genel Alevilik üzerine genel tartışmalar, eleştiriler, sorunlar

Cevapla
 
Seçenekler Arama Stil
Alt 05.02.2007, 09:57   #1
Yazar
ali ocak
Üye
 
Bilgiler

Üyelik tarihi: 31.01.2007
Mesajlar: 45
Memleket: HATAY
Cinsiyet:
 
Fikirler Tecrübe Puanı: 32
İtibar Puanı: 16
ali ocak iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 3
4 Mesajına 5 Kere Teşekkür Edlidi


Standart hz.ali kimdir ? ve alevilik nerden gelmiştir ?

hz.ali kimdir ?alevilik nerden ve ne zaman çıkmıştır ?


hz muhammed veda haccı olan son haccının dünüşünde humğadir denen bir yere gelmişler ve o akşam orda konaklamışlar ertessi gün hz muhammed'e allah tarafından hz cebrail vahiyy yoluyla bir emir ile gönderilir hz cebrail derki
ey muhammed bu gün müslüman'ların dini'ni tamamla son görevini yerine getir
hz muhammed doğacağı kargaşadan dolayı biraz duraklar allah'u taala birdaha hz cebrail'i gönderir
hz cebrail gelir ve derki eyy resulallah eğer bu emri yerine getirmessen senin nebiy'liyetin kabul edilmeyecektir diye söyler hz muhammed kalbini güçlendirir ve bilal hebeşi yanına çağırır bilal'e derki ya bilal git ve islam kardeşlerini ezanınla topla bilal şaşırarak söylediyini yapar ve yüksek bir yere çıkıp insanları ezan eder bilal'ın sesi kilo metrelerce duyulurmuş ezanın sesini duyan hayretler içinde toplanır çünkü ne namaz saati nede bayram vardı o zamanlar hz muhammed hacca gittiği zaman binlerce müslüman beraber giderler

ve toplandıktan sonra hz muhammed yüksek bir yere çıkıp eyy müslümanlar allah'tan aldığım bir emri size açıklamak için topladım ve ali'yi yanına çağırır elini havaya kaldırarak her ben kimin mevlassı isem alide onun mevlassıdır beni seven onuda seveni allah sevecektir beni seven onuda düşman edeni allah'ta ona düşman olacaktır diye kendissinden sonra halife seçmiştir

ve ebubekir en öndeydi sağ avcunu sol avcına vurup buhhen buhhen yaa ali diye ilk tebrik edenlerden kendissi olmuştur ve cemaatten birissi ayağa kalkar ve sinirli bir üslup ile derki eyy muhammed bize oruç tutun dedin tuttuk namaz kılın dedin kıldık hacca gidin dedin gittik zekat verin dedin onuda verdik bize kala kala amcan oğlu ali'yi mi layik gördün senden sonra halifelik için oysa yaşça onda büyük'ler var onlara düşer bu emir senden mi yoksa gerçekten allah'tan mı hz muhammed cevep verir hayır bu emir benden değil allah'u taaladan islamın dini'ni tamamlamak için gelmiştir o kişizade sırtını döner ve cemaatten çıkarken kendi kendine söylenir allahım eğer bu emir muhammed'ten ise ona taş yağdır eğer gerçekten senden ise beni yerimde öldür diye bedua eder daha lafını tamamlar tamamlamaz gökten gelen bir taşla yerlen bir olur orda kuran'a bir ayet iner maaric suressi( seele seilon bi azebin vakih lilkefirine leyse lehu defih)

daha sonra hz muhammed vefat zamanı geldiyinde herkes yanına toplanır ve hz muhammed bir kalem kağıt ister daha önce söylediklerini resmileştirmek için ve orda tartışırlar kalem kağıt verelimmi vermeyelimmi diye o kargaşadan sıkıldığı için herkesi dışarı gönderir hz muhammed vefatından sonra hz ali cenaze ile ilgilenirken bazı kişiler ondan halifeliği çeşitli hilelerlen elinden alırlar

sevgili alevi kardeşlerim aleviliğin temeli budur ona inananlar alevi oldu inanmayan zaten belli ne olduğu selamlar sevgiler saygılar .


Konu ali ocak tarafından (06.04.2007 Saat 19:47 ) değiştirilmiştir. Sebep: ekleme
ali ocak Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 05.02.2007, 10:20   #2
Yazar
siberhaydut
Yeni Üye
 
Bilgiler

Üyelik tarihi: 03.02.2007
Mesajlar: 1
Memleket: DENİZLİ
Cinsiyet:
 
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 10
siberhaydut iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Kere Teşekkür Edlidi
Standart

Resulullah'in amcasinin oglu, damadi, dördüncü halife. Babasi Ebû Talib, annesi Kureys'ten Fâtima binti Esed, dedesi Abdulmuttalib'tir. Künyesi Ebu'i Hasan ve Ebû Tûrab (topragin babasi), lâkabi Haydar; ünvani Emîru'l-Mü'minin'dir. Ayrica 'Allah'in Arslani' ünvaniyla da anilir.

Hz. Ali küçük yasindan beri Resulullah'in yaninda büyüdü. On yasinda islâm'i kabul ettigi bilinmektedir. Hz. Hatice'den sonra müslümanligi ilk kabul eden odur. Hz. Peygamber ile Hz. Hatice'yi bir gün ibadet ederken gören Hz. Ali'ye Peygamberimiz sirkin kötülügünü, tevhidin manasini anlattiginda Hz. Ali hemen müslüman olmustu. Mekke döneminde her zaman Resulullah'in yanindaydi. Kâbe'deki putlari kirmasini söyle anlatir: "Bir gün Resul-u Ekrem ile Kâbe'ye gittik. Resul-u Ekrem omuzuma çikmak istedi. Kalkmak istedigim zaman kalkamiyacagimi anladi, omuzumdan indi, beni omuzuna çikardi ve ayaga kalkti. Kendimi istesem ufuklari tutacak saniyordum. Kâbe'nin üzerinde bir put vardi, onu sagdan soldan ittim. Put düstü, parça parça oldu. Resulullah'in omuzlarindan indim. ikimiz geri döndük." (Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 384).

Resul-u Ekrem, en yakin akrabasini uyarmak ve hakki teblig etmek hususunda Allah'u Teâlâ'dan emir alinca onlari Safa tepesinde toplayip ilâhî emirleri teblig edince, Kureys müsrikleri onunla alay etmisti. ikinci toplantiyi yapmasini Hz. Ali (r.a.)'ye birakti, Ali de bir ziyafet hazirlayarak Hasimogullarini davet etti. Resulullah yemekten sonra: "Ey Abdülmuttalibogullari, ben özellikle size ve bütün insanlara gönderilmis bulunuyorum.

Içinizden hanginiz benim kardesim ve dostum olarak bana bey'at edecek" dedi. Yalniz Ali (r.a.) kalkti ve orada Resulullah'a onun istedigi sözlerle bey'at etti. Bunun üzerine Resul-u Ekrem, "Kardesimsin ve vezirimsin " diyerek Hz. Ali'yi taltif etti.

Hz. Peygamber hicret etmeden önce elinde bulunan emanetleri, sahiplerine verilmek üzere Ali'ye birakti ve o gece Hz. Ali, Resulullah'in yatagini da yatarak müsrikleri sasirtti. Böylece Hz. Ali, Hz. Peygamber'i öldürmeye gelen müsrikleri oyalayarak onun yerine hayatini tehlikeye atmis, bu suretle Peygamber'e hicreti sirasinda zaman kazandirmistir. Hz. Ali, Peygamberimiz'in kendisine biraktigi emanetleri sahiplerine verdikten sonra Medine'ye hicret etti. Medine'de de Hz. Peygamber'in devamli yaninda bulundu, bütün cihat harekâtlarina katildi, Uhud'da gâzî oldu. Bedir'de sancaktardi. Ayni zamanda kesif kolunun basindaydi; hakim noktalari tesbit ederek Hz. Peygamber'e bildirdi. Bu mevkiler isgal edilerek, Bedir'de önemli bir savas harekâtini basariya ulastirdi. Bedir gazasinin baslamasindan önce, Kureysliler'le teke tek dövüsen üç kisiden biriydi. Bu dögüste, hasmi Velid b. Mugire'yi kilici ile öldürdügü gibi, Hz. Ebû Ubeyde zor durumdayken yardimina kostu ve onun hasmini da öldürdü. Kendisine "Allah'in Arslani" lâkabi ve Bedir ganimetlerinden bir kiliç, bir kalkan ve bir de deve verildi.

Hz. Ali, Bedir savasindan sonra Hz. Peygamber'in kizi Hz. Fâtima ile evlendi. Nikâhini Hz. Peygamber kiydi. O zamana kadar Resulullah'la oturan Hz. Ali nikâhtan sonra ayri bir eve tasindi. Hz. Ali'nin, Hz. Fâtima'dan üç oglu, iki kizi dünyaya geldi. Hicret'in üçüncü yilinda Uhud savasinda, müslüman okçularin hatasi yüzünden müsrikler müslümanlarin üzerine saldirmislar ve Hz. Peygamber de yaralanarak bir hendege düsmüs ve düsman onun öldügünü yaymisti. Halbuki o sirada dögüse dögüse gerileyen Hz. Ali, Hz. Peygamber'in içine düstügü hendege ulasarak, onu korumaya almisti. Iki tarafin da kazanamadigi bu savasta Hz. Ali birçok yerinden yaralanarak gazi oldu.

Uhud savasindan sonra Hz. Ali "Benu Nadr" Yahudilerinin hainlikleri üzerine bu kabile ile yapilan savasi bizzat idare etti. Bütün çarpismalarda Hz. Ali kahramanca dögüsmüs ve müsriklerin en meshur savasçilarini öldürmüstür. Hudeybiye barisinda sulh sartlarinin yazilmasinda o memur edildi. Hz. Ali, sulhnameyi yazmaya söyle basladi: "Bismillâhirrahmânirrahîm . Muhammed Resulullah...." Ancak müsrikler bu ifadeye itiraz ettiler. Hz. Peygamber, "Resulullah" yerine "Muhammed b. Abdullah" yazmasini Hz. Ali'ye söylemis fakat Hz. Ali "Resulullah" ifadesinin yaziminda israr etmistir.

Hz. Ali Mekke'nin fethi sirasinda yine sancaktardi. "Keda" mevkiinden Mekke'ye girdi. Mekke kan dökülmeden fethedildi. Hz. Peygamber ile birlikte Kâbe'deki bütün putlari kirdilar.

Mekke'nin fethinden sonra Resulu Ekrem, Hâlid b. Velid'i Benu Huzeyme kabilesine gönderdi. Bu kabile ya cehaleti, ya da bedevî olmalarindan, "müslüman olduk" anlamindaki "eslemna" kelimesi yerine "sabbena" dedigi için Hâlid b. Velid hiddetlendi ve onlarla harp etti. Hz. Peygamber olayi duyunca çok üzüldü. Hz. Ali'yi bu hatayi telâfi ile görevlendirdi. Hz. Ali Benu Huzeyme'ye giderek öldürülenlerin diyetini ödeyip magdur olanlarin zararlarini telâfi etmisti.

Huneyn gazasinda müslümanlar bir ara bozulup dagildilar. Sayilari binleri buldugu halde içlerinden ancak birkaç kisi sabredip dayanabildi. Hz. Ali bu savasta yalniz sabirla tahammül etmekle kalmayarak gösterdigi yigitlik ve kumandanlikla islâm ordusunun kendi safinda toparlanmasini sagladi.

Resulu Ekrem hicretin 9. yilinda Tebük seferine çikarken Hz. Ali'yi ehl-i beytin muhafazasi için Medine'de birakti, ancak bu sefere katilamadigi için müteessir oldu. Bunun üzerine Resulullah: "Musa'ya göre Harun ne ise, sen bana karsi o olmak istemez misin?" dedi. Ali, bu iltifattan çok memnun oldu.

Berae suresinin ayetleri nazil olunca, Resulullah Hz. Ali'yi Mekke'ye gönderdi. Bu suretle hiçbir müsrikin artik Kâbe-i serîfi bundan sonra haccedemeyecegini bildirdi.

bundan sonra haccedemeyecegini bildirdi. Yemen bölgesinin islâm'a girmesi zordu. Görev yine Ali b. Ebi Talib'e verildi. Hz. Ali "Bu çok güç bir is" dedi. Resulullah da "Ya Rabb, Ali'nin dili tercümani, kalbi hidayet nurunun memba olsun" diye dua edince, Ali, siyah bir bayrak alarak Yemen'e gitti, kisa süren irsadlari sayesinde Yemen'in bütün Hemedan kabilesi müslüman oldu.

Hz. Peygamber'in vefati sirasinda, hücresinde bulunanlarin basinda geliyordu. Hz. Ebu Bekir halife seçildigi sirada Hz. Ali Resulullah'in hücresinde tekfin ile mesgul idi.

Hz. Ömer devrinde devletin bütün hukuk isleriyle ilgilenip adeta islâm devletinin bas kadisi olarak görev yapti. Hz. Ömer'in sehâdeti üzerine yine devlet baskanini seçmekle görevlendirilen alti kisilik sûra heyetinde yer alip, bu alti kisiden en sona kalan iki adaydan biri oldu.

Hz. Osman'in hilâfeti döneminde idarî tutumdan pek memnun olmamakla birlikte islâm devletinin muhtelif vilâyetlerinden gelen sikayetleri hep Hz. Osman'a bildirmis ve ona hâl çareleri teklif etmisti. Hz. Osman'i muhasara edenleri uzlastirmak için elinden gelen gayreti sarfetti.

Hz. Osman'in sehâdetinden sonra islâm'in ileri gelen sahsiyetleri ona bey'at ettiler. Ancak onun bu dönemi Allah'in bir takdiri olarak son derece karisik bir dönem oldu. Hilâfete geçtiginde hâlledilmesi gereken bir çok problemle karsi karsiya kaldi. Bu karisikliklar Cemel ve Siffin gibi iç çatismalari dogurdu. islâm devleti bünyesindeki bu ihtilâflari giderme konusunda büyük fedakârlik ve gayretler gösterdi.

Nihayet, Kûfe'de 40/661 yilinda bir Hârici olan Abdurrahman b. Mülcem tarafindan sabah namazina giderken yaralandi. Bu yaranin etkisiyle sehid oldu.

Hz. Ali devamli olarak Hz. Peygamber (s.a.s.)'in yaninda bulundugu için Tefsir, Hadîs ve Fikihta sahabenin ileri gelenlerindendir. Hatta Resulullah'in tabiri ile "ilim beldesinin kapisi" olarak ümmetin en bilgini idi. Hz. Peygamber yolunda insanlari hakka iletmek için büyük gayretler sarfetmis ve hilâfet dönemi iç karisikliklarla dolu olmasina ragmen islâm'in ögretilmesi ve ögrenilmesi hususunda büyük katkilari olmustu.

Medine'de duruma hakim olup yönetimi tam olarak eline aldiktan sonra ögretim için merkezde bir okul kurdu. Arapça gramerin ögretilmesini Ebu Esved ed-Düeli'ye, Kur'an okutma ve ögretme isini Abdurrahman esSülemi'ye, Tabiî ilimler konusunda ögretmenlik görevini Kümeyl b. Ziyâd'a verdi. Arap edebiyati konusunda çalisma yapmak üzere de Ubade b. esSamit, ve Ömer b. Seleme'yi görevlendirdi. Devlet yönetimi ve hizmetlerini; maliye, ordu, tesrî ve kaza gibi bölümlere ayirarak yürütüyordu. Malî isleri, dagitma ve toplama diye iki kisma ayirmazdi.

Ümmetin malini ümmete dagitirken de son derece titiz davranirdi. Kendisine bir pay ayirma noktasinda gayet dikkatli olup, kimsenin hakkina tecavüz etmemekte de büyük bir örnek idi. Kendisini Kûfe'de görenler, kisin sogugunda ince bir elbisenin altinda tir tir titreyerek camiye gittigini aktarirlar. Devlet yönetici ve memurlarinin nasil davranmalari gerektigi konusunda su yönetmeligi hazirlamisti.

1. Halka karsi daima içinizde sevgi ve nezaket besleyin. Onlara bir canavar gibi davranmayin ve onlari azarlamayin .

2. Müslüman olsun olmasin herkese ayni davranin. Müslümanlar kardesleriniz, müslüman olmayanlar ise sizin gibi bir insandir.

3. Affetmekten utanmayin. Cezalandirmada acele etmeyin. Emriniz altinda bulunanlarin hatalari karsisinda hemen öfkelenip kendinizi kaybetmeyin .

4. Taraf tutmayin, bazi insanlari kayirmayin. Bu tür davranislar sizi zulme ve despotluga çeker.

5. Memurlarinizi seçerken zalim yöneticilere hizmet etmemis ve devletin suçlarindan ve zulümlerinden sorumlu olmamis bulunmalarina dikkat edin.

6. Dogru, dürüst ve nazik kisileri seçin ve çikar ummadan ve korkmadan aci gerçekleri söyleyebilenleri tercih edin.

7. Atamalarda arastirma yapmayi ihmal etmeyin.

8. Haksiz kazanç ve ahlâksizliklara düsmemeleri için memurlariniza yeterince maas ödeyin.

9. Memurlarinizin hareketlerini kontrol edin ve bunun için güvendiginiz samimi kisileri kullanin.

10. Mektuplar ve müracaatlara bizzat kendiniz cevap verin.

11. Halkin güvenini kazanin ve onlarin iyiligini istediginize kendilerini inandirin .

12. Hiç bir zaman vaadinizden ve sözünüzden dönmeyin.

13. Esnaf ve tüccara dikkat edin; onlara gereken önemi gösterin, fakat ihtikâr, karaborsa ve mal yigmalarina izin vermeyin.

14. El islerine yardim edin; çünkü bu yoksullugu azaltir, hayat standardini artirir.

15. Tarimla ugrasanlar devletin servet kaynagidir ve bir servet gibi korunmalidir.

16. Kutsal görevinizin yoksul, sakat ve yetimlere bakmak oldugunu hiç aklinizdan çikarmayin. Memurlariniz onlari incitmesin, onlara kötü davranmasin. Onlara yardim edin, koruyun ve yardiminiza ihtiyaç duyduklari her zaman huzurunuza çikmalarina engel olmayin .

17. Kan dökmekten kaçinin, islâm'in hükümlerine göre öldürülmesi gerekmeyen kimseleri öldürmeyin.

Hz. Ali bütün bu emirleri kendi nefsinde eksiksiz uygulayan bir halifeydi. Bes yillik halifeligi çok önemli olaylarla, savas ve sikintilarla geçmisti. Fitnelere karsi sonuna kadar dogru yoldan sabirla mücadele etmek istedi sonunda sehid oldu.

Hz. Ali Islâm'in bütün güzelliklerine vakifti. Çünkü o, Resulullah'in daima yaninda bulunmustu. Vahiy kâtibiydi, hâfiz, müfessir ve muhaddisti. Hz. Peygamber'den bes yüzden fazla hadis rivayet etti. Ahkâmin nazariyatindan çok amelî keyfiyetine bakardi: "Halka anladiklari hadisleri söyleyiniz. Allah ile Peygamber'in tekzip edilmesini ister misiniz?" (Buhârî, ilim) demistir.

Hz. Ali'nin, Hz. Fâtima'dan Hasan, Hüseyin, Muhsin adli ogullari ve Zeynep, Ümmü Gülsüm adli kizlari oldu.

Hz. Ali âbid, kahraman, cesur, iyilikte yarisan, takva sahibi ve son derece cömertti. Medine'de müslümanlarin durumu düzeldikten sonra, Hz. Ali de bir hizmetçi almaya karar verip, Resulullah'a gitti. Resulullah kiziyla damadinin arasina girerek: "Ben size hizmetçiden daha hayirlisini haber vereyim. Yatarken otuzüç kere Allahü ekber, otuzüç kere Elhamdülillah, otuzüç kere de Subhanallah deyin" buyurdu. Yine bir gün yiyecek çok az yemekleri olan Hz. Ali ile ailesi sofraya oturduklari sirada kapilarina bir dilenci geldi, onlar da yemegi dilenciye verdiler. Ertesi gün gelen bir yetime, üçüncü gün gelen bir esire yemeklerini verdiler. Bu olay üç gün sürdükten sonra su ayet-i kerime indi: "süphesiz en iyiler mizaci kâfur olan bir tastan içerler. Allah'in kullarinin tasira tasira içecegi bir kaynak. Adagi yerine getirirler ve serri yaygin olan bir günden korkarlar. içleri çektigi hâlde yiyecegi, miskine, yetime ve esire yedirirler. 'Biz sizi ancak Allah'in rizasi için doyuruyoruz, sizden bir karsilik ve tesekkür beklemiyoruz. Dogrusu biz oldukça asik suratli zorlu bir günden dolayi Rabbimizdan korkuyoruz' derler. Allah da bu günün serrinden onlari korur. Onlara parlaklik ve sevinç verir." (Insan, 5/11)

Hz. Ali'nin "Zülfikâr" adi verilen meshur bir kilici vardi. Kilicin agzi iki çatalli idi ve Hz. Ali'ye Resulullah tarafindan hediye edilmisti. Hz. Ali'nin cömertligi, insanîligi, Resulullah'a olan yakinligiyla edindigi büyük manevî miras onu yüzyillardir halk inançlarinda destani bir kisilige büründürmüstür. Bir gün onun dört dirhemi vardi. Birini açiktan, birini gizliden birini gündüz, birini de gece infak etti ve hakkinda su ayet-i kerime indi: "Mallarini gece ve gündüz, gizli ve açik olarak infak edenler. Onlar için Rabbleri katinda karsiliklari vardir ve üzülecek de degillerdir." (el-Bakara, 2/274).

Hz. Ali'nin peygamberimizden rivayet ettigi bazi hadis-i serifler: "Günah isleyen biri pisman olur, abdest alir namaz kilar ve günahi için istigfar ederse Allah'u Tealâ Nisâ suresinde 'Biri günah isler veya kendine zulmeder sonra pisman olup Allah'u Teâlâ'ya istigfar ederse Allah'u Teâlâ'yi çok merhametli ve af ve magfiret edici bulur' buyurmaktadir."

"Üzerinde farz namaz borcu olan kimse, kazasini kilmadan nafile kilarsa bos yere zahmet çekmis olur. Bu kimse, kazasini ödemedikçe Allah'u Teâlâ onun nafile namazlarini kabul etmez. "

"Malinizin zekâtini veriniz. Biliniz ki, zekâtini vermeyenlerin bunu vazife kabul etmeyenlerin namazi, orucu, hacci ve cihadi ve imani yoktur. "

Peygamberimiz (s.a.s.) Hz. Ali'ye buyurdu: " Ya Ali, altiyüzbin koyun mu istersin, yahut altiyüzbin altin mi veya altiyüzbin nasihat mi istersin ? " Hz. Ali dedi: "Altiyüzbin nasihat isterim." Peygamberimiz buyurdu: "su alti nasihate uyarsan altiyüzbin nasihata uymus olursun: 1. Herkes nafilelerle mesgul olurken sen farzlari ifa et. Yani farzlardaki rükünleri, vacipleri sünnetleri, müstehaplari ifa et. 2. Herkes dünya ile mesgul olurken sen Allah'u Teâlâ'yi hatirla. islâm'a uygun yasa; islâm'a uygun kazan; islâm'a uygun harca. 3. Herkes birbirinin ayibini arastirirken sen kendi ayiplarini ara. Kendi ayiplarinla mesgul ol. 4. Herkes dünyayi imar ederken sen dinini imar et, zinetlendir. 5. Herkes halka yaklasmak için vasita ararken, halkin rizasini gözetirken sen Hakk'in rizasini gözet; hakka yaklastirici sebep ve vasitalari ara. 6. Herkes çok amel islerken sen amelinin çok olmasina degil, ihlasli olmasina dikkat et."

Hz. Ali buyurdu:

"Kisi dili altinda saklidir. Konusturunuz, kiymetinden neler kaybettigini anlarsiniz."

"Insanin yaslanip Rabbini bildikten sonra ölmesi, küçükken ölüp hesapsiz Cennet'e girmesinden daha hayirlidir. "

"Kul ümidini yalniz Rabbi'ne baglamali ve yalniz günahlari kendini korkutmalidir. "

"Cahil, bilmedigini sormaktan utanmasin. Âlim, içinden çikamayacagi bir meselede en iyisini Allah'u Teâlâ bilir' demekten sakinmasin."

"Sizin için korktugum seylerin en basinda, nefsinin istegine uymak ve uzun emelli olmak gelir. Birincisi hak yoldan alikoyar; ikincisi ise ahireti unutturur. "

"Amellerin en zoru üçtür. Bunlar; nefsin hakkini verebilmek, her halde Allah'u Teâlâ'yi hatirlayabilmek, kardesine bol bol ikramda bulunabilmektir. "

"Takva, hataya devami birakmak; aldanmamaktir . "

"Kalpler, kaplara benzer. Hayirli olani, hayirla dolu olanidir."

"Bana bir harf ögretenin kölesi olurum. "

Hz. Ali bu ümmetin en ileri gelenlerinden biri olarak isllâm'in bize kadar gelmesinde büyük rolü olan sahabelerdendir .

siberhaydut Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 05.02.2007, 11:51   #3
Yazar
esmerboy_2
Forum Katılımcısı
 
Bilgiler

Üyelik tarihi: 14.08.2006
Bulunduğu yer: Niğde
Mesajlar: 241
Memleket: NİĞDE
Cinsiyet:
esmerboy_2 - İCQ üzeri Mesaj gönder esmerboy_2 - MSN üzeri Mesaj gönder esmerboy_2 - YAHOO üzeri Mesaj gönder
 
Fikirler Tecrübe Puanı: 35
İtibar Puanı: 20
esmerboy_2 iyi yolda gözüküyor
esmerboy_2 - İCQ üzeri Mesaj gönder esmerboy_2 - MSN üzeri Mesaj gönder esmerboy_2 - YAHOO üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 20
6 Mesajına 6 Kere Teşekkür Edlidi
Standart

Verdiğin bilgiler için Teşekkürler...

___________________İMZA___________________
BEKLENEN
NE HASTA BEKLERDİ SABAHI
NE TAZE ÖLÜYÜ MEZAR
NEDE ŞEYTAN BİR GÜNAHI
SENİ BEKLEDİĞİM KADAR.

GEÇTİ İSTEMEM GELMENİ
YOKLUĞUNDA BULDUM SENİ
BIRAK VEHMİMDE GÖLGENİ
GELME ARTIK NEYE YARAR.


NECİP FAZIL KISAKÜREK
esmerboy_2 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 05.02.2007, 15:06   #4
Yazar
AliEkber
Forumla Bütünleşmiş
 
AliEkber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Bilgiler

Üyelik tarihi: 05.04.2006
Bulunduğu yer: Ankara
Yaş: 53
Mesajlar: 1.719
Memleket: NEVŞEHİR
Cinsiyet:
 
Fikirler Tecrübe Puanı: 52
İtibar Puanı: 50
AliEkber yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 750
710 Mesajına 1.918 Kere Teşekkür Edlidi
Standart

Aşık Mahsuni'nin dilinden Alevilik

Bağladım sıtkımı ulu divana
Gel benim efendim şahım ya Ali.
Gün begün fırağım kâr eder cana
Hazin hazin ahu vahım ya Ali.

Ayağın tozuna yüzümü sürsem
Aşıkı mesteden cemâlin görsem
Nusettim katrenden sersemin sersem
Mürüvvet kıl secdegâhım ya Ali.

«Şah-ı Vilayet»sin gümanım mı var
Şadolup gülecek zamanın mı var
Senden özge dinim imanım mı var
Hacet kıblem azmü-rahım ya Ali.

Hazretine eren canlar öğünsün
Gelen giden doğup batan hep sensin
Zülfükâr dokunmuş beden sevinsin
Şifasına ben agahım ya Ali.

Vaizin dilinde küfürdür adın
Tahammül etmekte nedir muradın
Ya niçin tevella teberya dedin
Sultanım pişti-penahım ya Ali.

Üç huruf içinde gizledin adın
Bai-Bismillah'i yazdın öğrendin
Zülfükâr bağlayıp düldüle bindin
Şahadetim ilallahım ya Ali.

Mahzuni kuluna bir nazar eyle
Hükmü Firavun'a bakta ar eyle
Dilimi kes gözlerimi kör eyle
Medet senden padişahım ya Ali....>>


Biz bu aşkın belasına, nimet-i hak demişiz
Biz yanarız nar-ı aşka, ya cenneti âla nedir?
Âşık olmak için cennette, ol buğday yemişiz?
Sorun hele bir softaya Mecnun'u Leyla nedir?

Cennet'in derdü belasın Hazreti Adem bilir
Cavidan-ı kâmil anlar ya cahil nerden bilir
Mustafa'nın kim olduğun Mirac'a giden bilir
Ben bugün doğdum bugün varım ya Kalubelâ nedir?

Kaşlarında okumuşum Sidret-ül Münteha'yı
Gözlerinde yazılıdır yasin-i vedduha'yı
Doğdu, Âdem nida etti çağırdı ki ya ahi
Havva'yı ruhu zemindir bilmem bu belâ nedir?

Gel ey zahit ver benim şu gıyasımın cevabın
Pençe-i ruhu âlâda kim giydi Ali libasın
Azmi Küfe olmak her cana kolaydır bil hunin
Sorarım bir softaya Hüseyin kim Kerbelâ nedir?

Ben nice alim görmüşüm kalemine hak diyor
Nice arifan seyrettim benden gayrı yok diyor
Sorun hele Nesimi'ye neden "enel hak" diyor
Neden yüzdüler derisini bu zalım bela nedir?

Ali boşa okumadı "la feta" suresini
Bir kağıt yaprağı sanma o surey-i Yasini
Ahmak sofu diz çöker de okuyup ihlas'ını
Secde etmez çölü dilaraya Mecnun'u Leyla nedir?

Ey Mahzuni Mustafa'nın sırrı sübhan olduğun
Bilemezsin bu dünyaya çeşit çeşit geldiğin
Vallahi ben gibi yüzbin olsa bilemez Aşıkların bildiğin
Sorun hele bir gün Sübhayı Âla nedir Vücutu aksa nedir?

Haydar'ı Kerrar'ı sevmeyen adem
Yüzbin hac eylese boşa güvenir.
Ehli-beyte gönül vermeyen adem
Ne yazık ki dört duvar taşa güvenir.

Sofular duaya, soysuzlar sere
Pirler mürşitlere, talipler pir'e
Sadıklar arife, ahmaklar köre
Aşıklar gözünde yaşa güvenir.

Evliyası bitmez Anadolu'nun
Derdi mi tükenir derviş yolunun
Kırar kanadmı Hak'kın kulunun
Cahil cennetteki kuşa güvenir.

Gerçekler gerçeği gerçekçe över
Pişman binamazlar bağrını döver
Dünyada ademin kuluna söver
Ahrette mübarek naşa güvenir.

Der Mahzuni Şerif, gördüğüm yurtlar
Gezip dolaştığım ovalar sırtlar
Yaz gününde kuzu koymayan kurtlar
Gizlenirim diye kışa güvenir.

AliEkber Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
AliEkber Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 05.02.2007, 20:30   #5
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı
 
haziran_AW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Bilgiler
Space Invaders Champion! Pacman Champion! Breakout Champion! Castle Defend Champion! Balloon Bomber Champion!
Tournaments Won: 1

Üyelik tarihi: 30.11.2006
Bulunduğu yer: ANKARA
Mesajlar: 3.135
Memleket: AMASYA
Cinsiyet:
haziran_AW - MSN üzeri Mesaj gönder
 
Fikirler Tecrübe Puanı: 77
İtibar Puanı: 1415
haziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı var
haziran_AW - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 3.373
1.572 Mesajına 3.620 Kere Teşekkür Edlidi
Standart

canlar ne kadar güzel yamışsınız.sizlere teşekkür ederim.ama sanırım sizin yazdığınız alevilerin alisi değil müslümanların alisi.buradaki bazı alevi kardeşlerimiz alinin iki tane olduğunu söylüyolar.siz ne diyosunuz.bu yazdığınız ali kimin alisi.

___________________İMZA___________________
zaman her zaman haklı çıkarmıştır beni.dile kolay 10 yıl oldu bu imzayı atalı.

yılandan korkmam yalandan korktuğum kadar(korkmadım)

nokta kadar menfaat için,virgül gibi eğilme(eğilmedim)

http://hizliresim.com/Po3PZ6][img]http://i.hizliresim.com/Po3PZ6.png

haziran_AW Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 06.02.2007, 18:00   #6
Yazar
ferhat_gs
Y A S A K L I ! ! !
 
ferhat_gs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Bilgiler

Üyelik tarihi: 04.11.2006
Bulunduğu yer: istanbul-büyükçekmece
Mesajlar: 142
Memleket: SİVAS
Cinsiyet:
 
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 4
ferhat_gs hakkında olumlu veya olumsuz bir fikir yok

Ettiği Teşekkür: 11
9 Mesajına 18 Kere Teşekkür Edlidi
Standart

Tabiki bizim alimiz

ferhat_gs Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 06.02.2007, 18:18   #7
Yazar
hakikat
Forumla Bütünleşmiş
 
hakikat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Bilgiler

Üyelik tarihi: 22.10.2006
Bulunduğu yer: Eskişehir
Mesajlar: 2.636
Memleket: KÜTAHYA
Cinsiyet:
 
Fikirler Tecrübe Puanı: 73
İtibar Puanı: 1418
hakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı varhakikat görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 2.337
1.297 Mesajına 3.190 Kere Teşekkür Edlidi
Standart

Ali birtanedir oda Hz. Ali dir. ama herkes bu Ali isimin kendisine göre yorumluyor. Benim ve benim gibi düşünen Alevi canların Ali si Hz. Muhammed in damadı ve yolumuzun piri, 12 imamların başı ve Allah ın aslanı, veli kulu olan Ali dir.

sevgiler saygılar.

hakikat Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
hakikat Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 08.02.2007, 02:47   #8
Yazar
donjaq007
Forumun Bir Parçası
 
donjaq007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Bilgiler

Üyelik tarihi: 27.12.2006
Bulunduğu yer: istanbul
Mesajlar: 879
Memleket: TUNCELİ
Cinsiyet:
donjaq007 - MSN üzeri Mesaj gönder donjaq007 isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
 
Fikirler Tecrübe Puanı: 42
İtibar Puanı: 294
donjaq007 sevilen bir üyedonjaq007 sevilen bir üyedonjaq007 sevilen bir üye
donjaq007 - MSN üzeri Mesaj gönder donjaq007 isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 145
135 Mesajına 225 Kere Teşekkür Edlidi
Standart

iyiymiş ya daha 2 tane mi ali çıktı baksanıza atatürk daha 69 yıl önce hakkın rahmetine kavuşmasına rağmen piyasada nereden baksan 50 tane atatürk var alinin 2 tane olmasına şaşmamalı

___________________İMZA___________________
Olacak er geç,

Derin denizlerdeki canavarlar gibi,

Birbirini kemirmek zorunda kalacak insanlar
Sir Thomas More (1516)
donjaq007 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 08.02.2007, 02:53   #9
Yazar
onurcan
Forumla Bütünleşmiş
 
onurcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Bilgiler

Üyelik tarihi: 09.03.2006
Mesajlar: 2.189
Memleket: ÇORUM
Cinsiyet:
 
Fikirler Tecrübe Puanı: 59
İtibar Puanı: 321
onurcan sevilen bir üyeonurcan sevilen bir üyeonurcan sevilen bir üyeonurcan sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 115
186 Mesajına 385 Kere Teşekkür Edlidi
Standart

Alıntı:
donjaq007 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
iyiymiş ya daha 2 tane mi ali çıktı baksanıza atatürk daha 69 yıl önce hakkın rahmetine kavuşmasına rağmen piyasada nereden baksan 50 tane atatürk var alinin 2 tane olmasına şaşmamalı

iki tane olurmu??


Nice yüz bin yıllar kandilde durdun
Atanın belinden madere geldin
Anın için halkı gümana saldın
Bin bir dondan baş gösterdin ya Ali!

___________________İMZA___________________
Bazen;
Nasretin hoca gibi aglayip,
Bayburtlu zihni gibi gülebilmek gerekiyor !!
onurcan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
onurcan Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
Diaboli (12.08.2007)
Alt 08.02.2007, 12:54   #10
Yazar
AliEkber
Forumla Bütünleşmiş
 
AliEkber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Bilgiler

Üyelik tarihi: 05.04.2006
Bulunduğu yer: Ankara
Yaş: 53
Mesajlar: 1.719
Memleket: NEVŞEHİR
Cinsiyet:
 
Fikirler Tecrübe Puanı: 52
İtibar Puanı: 50
AliEkber yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 750
710 Mesajına 1.918 Kere Teşekkür Edlidi
Standart

Adem’i temiz kılan, o saf Adem de sendin
Yusuf’a güzelliği, veren Güzel de sendin
Hızır’ın hem rehberi, hem öğretmeni sendin
Coşkuyla çığırırım, sana ya Ali Ali!

AliEkber Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
AliEkber Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Hizli Erisim


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 19:08.


Powered by vBulletin® Version 3.7.4
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Yazılan yazılar ve yayınlanan resimlerin tüm hakları yazan kişiye aittir. Site hakları Aleviweb.com adına saklıdır.

Yandex.Metrica