Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Tanıtım > Alevi Köyleri

Alevi Köyleri Anadolu ve Trakya'nın her yanındaki Alevi-Bektaşi Köyleri, kültürleri, güzellikleri. Bu bölüm yeni konulara kapatılmıştır. Lütfen köylerinizin tanıtımı için yeni açılan BENİM KÖYÜM bölümünü kullanınız.

Seçenekler Arama Stil
Alt 06.10.2007, 00:11   #1
Yazar
yusufayan
Yeni Üye

Bilgiler

Memleket: AFYON
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 15
yusufayan iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 0
2 Mesajına 2 Kere Teşekkür Edlidi

Standart Afyon, Sandikli, SelÇİk KÖyÜ

Çoğunuzun da iyi bildiği gibi Afyon oldukça tutucu bir memleketimiz. Fakat Türkiyenin her yerinde olduğu gibi Afyon'da da Alevi köyleri var. Ben önce kendi köyümden başlamak istiyorum. Afyonun Sandıklı ilçesine 4 km uzaklıkta İlçenin tek Alevi köyüdür. Bundan Yıllar önce ( yaklaşık 30-40 yıl) aleviler ve sünniler birarada yaşıyormuş köyümüzde ama daha sonraları sadece Bizimkiler kalmış şu anda köyün nüfusu 170 kişi kadar. Köyde kendimizdende çok göç verdik. Yenilerde kurulan derneğimiz sayesinde son bir senedir köyümüzde etkinlikler konserler düzenlenmeye başlayalı köyümüzde birlik ve beraberliği yeniden sağlamaya başladık. İlerde köyümüz hakkında daha geniş bilgileri sizlerle paylaşacağım.
Afyon'da bildiğim Alevi köylerini söyleyeyim sizlere....
AFYON
SANDIKLI İLÇESİNDE

1. SELÇİK KÖYÜ

ŞUHUT İLÇESİNDE
1. BEDEŞ (KAYABELEN KASABASI)
2. TEKKE KÖYÜ
3. BALÇIKHİSAR KASABASI TEKKE MAHALLESİ
4. BOZAN KÖYÜ
5. AĞİN KÖYÜ

İHSANİYE İLÇESİ
1. ALANYURT BELEDİYESİ (BAVURDU)
2. ESKİ EĞMİR KÖYÜ

Afyon'da benim bildiğim alevi köyleri bunlar Aslında Emirdağ tarafında çokmuş ama ben bilmiyorum bilen varsa paylaşırız benimde bilgim olmuş olur.

yusufayan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
yusufayan Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 06.10.2007, 00:16   #2
Yazar
canserdarım
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

Memleket: SİVAS

İtibar Puanı: 249
canserdarım hakkında olumlu dusunceler mevcutcanserdarım hakkında olumlu dusunceler mevcutcanserdarım hakkında olumlu dusunceler mevcut
canserdarım - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 32
160 Mesajına 279 Kere Teşekkür Edlidi

Sevgili can yoldaşım, ben afyondan çok geçmiş bir insan olarak orada alevilerin bulunmasına sevindim. Yalnız onların oraya 1945'lerde göçtüğünü düşünüyorum. Haksız mıyım? Sen büyüklerinden öğrenip bizleri aydınlatırsan çok memnun olacağım..

canserdarım Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 06.10.2007, 00:31   #3
Yazar
yusufayan
Yeni Üye

Bilgiler

Sevgili dostum benim köyümün tarihi hakkında bildiğim kadarını anlatayım yardımcı olabilirsem ne mutlu bana...
Büyüklerimden öğrendiğim kadarıyla biz bu köye 12. yy da Horasan'dan gelmişiz. Köyde bir Türbemiz var ismi SARI DEDE. Köyümüz ismini bu türbeden almaktaymış. Ama türbemizde yatan Erenimiz hakkındada pek bilgimiz yok bu konudada raştırmalarımız devam etmekte.
Bu köye gelişimiz kesinlikle yakın tarih değil. Çünkü Osmanlının kayıtlarını incelediğimizde 1600 lü yıllarda köyümüzün adı geçmekte ( hane nüfus gibi şeyler) birde muhtarlıkta taaa 1800 lü yıllara ait muhtarlık kayıtları var..
Bu arada yolun buralardan geçiyormuş birdaha kesinlikle beklerim sadece seni değil tüm canlarımızı ağırlamaktan onur duyarım.

Alt 09.01.2008, 17:29   #4
Yazar
afyonluhuseyin
Yeni Üye

afyonluhuseyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

İtibar Puanı: 10
afyonluhuseyin iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 2
1 Mesajına 2 Kere Teşekkür Edildi

yusuf abi meraba sen beni tanırmısın bilmiyorum ama azda olsa seni tanıyorum bildiğim kadarıyla ankarada kalıyorsun doğrumu,ben kendimi tanıtayım tekkeyi biliyorsun zaten ben çönelerin hasanın oğluyum saygılar

afyonluhuseyin Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 12.01.2008, 10:55   #5
Yazar
yusufayan
Yeni Üye

Bilgiler

Senİ Taniyamadim HÜseyİn Sanirim Sende Benİ KariŞtirdin.. Ama Tekkeye Çok Gelİrİm Belkİde GÖrÜŞmÜŞÜzdÜr. Sen Ankaradakİ Yusuf Abİyle KariŞtirdin Benİ Ben KÖyÜn Sİtesİnİ Yapan Yusuf Ayan.. ( Bİzİm KÖyde Yusuf Çok Bİlİyorsun.. ). Sİzİn DayaniŞma GÜnÜnÜze Devamli Gelİyorum Hatta ÖnÜmÜzdekİ Yilin DayaniŞma GÜnÜnede Ses Ve GÖrÜntÜ Sİstemlerİne Sponsor Oldum. İnŞallah Orda GÖrÜŞÜrÜz.

Alt 13.06.2008, 16:40   #6
Yazar
dawson
Yeni Üye

Bilgiler

Memleket: İZMİR
İtibar Puanı: 10
dawson iyi yolda gözüküyor

2 Mesajına 3 Kere Teşekkür Edlidi

ben izmirliyim, annem bademler köyünden, babam Narlıdereli, bu yıl kayabelende yapılan Şeyh Hamza Dede festivaline gittik, o arada Bozan köyünü de ziyaret ettik, şirin bir Alevi köyü, orada narlıderede çalışmış canlarla tanıştık, amcam Ekrem Kahyayı da tanıyorlar, çok memnun olduk

dawson Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 14.06.2008, 03:12   #7
Yazar
katalizör
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

İtibar Puanı: -29
katalizör hakkında olumsuz fikirler mevcut

Ettiği Teşekkür: 432
235 Mesajına 337 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
yusufayan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

İHSANİYE İLÇESİ
1. ALANYURT BELEDİYESİ (BAVURDU)
2. ESKİ EĞMİR KÖYÜ

Afyon'da benim bildiğim alevi köyleri bunlar Aslında Emirdağ tarafında çokmuş ama ben bilmiyorum bilen varsa paylaşırız benimde bilgim olmuş olur.
dostum alanyurt ksabası ihsaniyeye bağlı değil İsçehisara bağlı

___________________İMZA___________________
KAYIT YOK,ŞART YOK:EGEMENLİK MİLLETİN
katalizör Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 04.07.2008, 16:54   #8
Yazar
NEFER
Forumla Bütünleşmiş

NEFER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 43
İtibar Puanı: 739
NEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahipNEFER parlak bir geçmişe sahip

Ettiği Teşekkür: 2.121
764 Mesajına 2.017 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
canserdarım Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili can yoldaşım, ben afyondan çok geçmiş bir insan olarak orada alevilerin bulunmasına sevindim. Yalnız onların oraya 1945'lerde göçtüğünü düşünüyorum. Haksız mıyım? Sen büyüklerinden öğrenip bizleri aydınlatırsan çok memnun olacağım..
sevgili canserdarim ve diger canlar
ben emirag alevilerindenim
baslica alevi köyü diye sayacagimiz bir kaç köy var .mesela karacalar,dere köy(benim köyüm) vs...ama burdaki yasam iç içedir emirdagnin her köyünde alevi vardir bizler baya eskiyiz aslimiz yozgatin bozok kolundan gelme bozoklar oguz boyunun bir koludur .+- 8 göbektir burdayiz
bilginize sunarim sevgilerimle canlar

NEFER Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil