Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Aşiretler / Ocaklar / Köken Araştırmaları

Aşiretler / Ocaklar / Köken Araştırmaları Aşiretleriniz, bağlı bulunduğunuz ocaklar vb ile ilgili araştırmalar, tartışmalar.

Seçenekler Arama Stil
Alt 30.03.2008, 13:50   #1
Yazar
meleti44
Üye

Bilgiler

Memleket: MALATYA
Fikirler Tecrübe Puanı: 39
İtibar Puanı: 0
meleti44 hakkında olumlu veya olumsuz bir fikir yok

Ettiği Teşekkür: 0
5 Mesajına 11 Kere Teşekkür Edlidi

Arrow Drejan Aşireti-Malatya^(Li Eşira Drejan Meleti)^

Drejan Aşireti kürtlerin en eski aşiretlerinden birisidir.Aşiretin adını Kürtçedeki "Yol alan" anlamına gelen "Dı re bun"'dan, kimi rivayete göreyse Kürtçe'deki uzun anlamına gelen "Drej" kelimesinden aldığı aldığı söylenmektedir.
Geçmişi Zerdüş Peygamebere kadar uzanan Drejanlılar tarihte "Rodi" aşireti olarak anılmaktadırlar. Selahaddin Eyyubi ile aynı aşiretten olan Drejanlılar Yavuz Selim'in Doğu Anadolu'daki hakimiyetinden sonra Fırat havzasına yerleşirler. Özellike Safavi tehlikesine karşı konuçlanan aşiretlerden birisi olarak Malatya,Urfa, Diyarbakır, Adıyaman ve Haymana arasında yer değiştiriler.
Drajan Aşireti günümüzde çoğunluğu Malatya ve ilçeleri olan Yazıhan, Hekimhan, Pötürge, Arguvan olmak üzere civar illerden Elazığ Baskil ve Adıyaman'da yaşamaktadırlar.Drejan aşireti beş ayrı oymaktan müteşekkil olup, bu oymaklar; Birmik, Göğük, Kamıraş, Sülür, Zeynal’dir.
Drajanlılar halen yarı göçebe olarak Yama Dağlarına yaylaya çıkamaktadırlar.Şuanda Drejan'ın yarısını alevi kesim oluşturmaktadır..
Kışın daha sıcak olan Malatyanin Yazihan, Arguvan ovalarina inerler. nufuslarının 500,000 kadar olduğu tahmin edilmektedir. Direjan 89 köy ve mezrada oluşmuştur.

meleti44 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
meleti44 Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 25.04.2008, 23:52   #2
Yazar
AliHaydar60
Üye

Bilgiler

Memleket: ADIYAMAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 46
İtibar Puanı: 10
AliHaydar60 iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 1
0 Mesajına 0 Kere Teşekkür Edlidi

Selam can,
sana iki soru sormak istiyorum,
biricisi sen malatyanin hangi köyündensin Direjanlimisin ?
ikinci sorum, Direjan asiretine yarisi Alevidir demisin,,,nerde bunlar?Benim tanidigim Direjanlilar hepsi sunni,bilgilendirirsen sevinirim.

selamlar can

Alıntı:
meleti44 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Drejan Aşireti kürtlerin en eski aşiretlerinden birisidir.Aşiretin adını Kürtçedeki "Yol alan" anlamına gelen "Dı re bun"'dan, kimi rivayete göreyse Kürtçe'deki uzun anlamına gelen "Drej" kelimesinden aldığı aldığı söylenmektedir.
Geçmişi Zerdüş Peygamebere kadar uzanan Drejanlılar tarihte "Rodi" aşireti olarak anılmaktadırlar. Selahaddin Eyyubi ile aynı aşiretten olan Drejanlılar Yavuz Selim'in Doğu Anadolu'daki hakimiyetinden sonra Fırat havzasına yerleşirler. Özellike Safavi tehlikesine karşı konuçlanan aşiretlerden birisi olarak Malatya,Urfa, Diyarbakır, Adıyaman ve Haymana arasında yer değiştiriler.
Drajan Aşireti günümüzde çoğunluğu Malatya ve ilçeleri olan Yazıhan, Hekimhan, Pötürge, Arguvan olmak üzere civar illerden Elazığ Baskil ve Adıyaman'da yaşamaktadırlar.Drejan aşireti beş ayrı oymaktan müteşekkil olup, bu oymaklar; Birmik, Göğük, Kamıraş, Sülür, Zeynal’dir.
Drajanlılar halen yarı göçebe olarak Yama Dağlarına yaylaya çıkamaktadırlar.Şuanda Drejan'ın yarısını alevi kesim oluşturmaktadır..
Kışın daha sıcak olan Malatyanin Yazihan, Arguvan ovalarina inerler. nufuslarının 500,000 kadar olduğu tahmin edilmektedir. Direjan 89 köy ve mezrada oluşmuştur.

AliHaydar60 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 11.09.2008, 08:13   #3
Yazar
bybaykus
Yeni Üye

Bilgiler

Memleket: MALATYA
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
bybaykus iyi yolda gözüküyor

iki cevap vereyim arkadaşın yerine kendisi tahmin ettiğim kişiyse malatya hekimhan basak köyündendir bu köyün tamamı veya tamamına yakını alevidir başka bir alevi köyümüzün olduğunu sanmıyorum...

bybaykus Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 11.09.2008, 13:53   #4
Yazar
gulenyuz
Forumu İyi Bilen

gulenyuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 311
gulenyuz sevilen bir üyegulenyuz sevilen bir üyegulenyuz sevilen bir üyegulenyuz sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 220
68 Mesajına 111 Kere Teşekkür Edlidi

Benim babamın kirveleri direjan aşiretine bağlılar benim tanıdıklarımın hepsi sünni kürt.

gulenyuz Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 03.11.2008, 01:32   #5
Yazar
metin11
Yeni Üye

Bilgiler

Memleket: KAHRAMANMARAŞ
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
metin11 iyi yolda gözüküyor

Drejan aşiretinde alevi yoktur, Bazı alevi köyleri sonradan bu bölgeye yerleşen Türkmen aşiretleri nedeniyle alevi olup aslen Drejan aşiretinden değildir.. Özellikle bu bölgeyi gezen 1800 yıllarındaki yabancı seyyahlar, bu bölgedeki bu karışık durumu dile getirip, o bölgedeki alevilerin gittikçe kürtleştiği, Osmanlı Devletinin güttüğü kürtleştirme baskıları nedeniyle, biz Kürdüz deyip dönemim çalkantılarınadan korunmaya çalıştıklarını yazar. Örneğin Atma Aşireti Drejan bölgesine yerleşmiş ve hala aleviliğini korumaktadır. Atma aşiretinin bir kolu yine atma ismi ile Adıyaman il sınırları içinde bulunmaktadır. Bu köyün yaşlıları ilk geldiklerinde Türkçe konuştuklarını Babalarının Türk olduklarını, gittikçe köyün zamanla kürtçe konuşmaya başladığını söylerlerdi. Hala kullandıkları bazı kelimeler yanlızca Türkmenlerin kullandıkları deyimler olup ilk duyduğumda çok ilginç gelmişti, Örneğin Doydum kelimesini, Tohmaladım olarak ilk atma köyünde duymuştum. Drejan nekadar Kürt oda şüpheli, Anadoludaki osmanlının safavi yayılmasını durdurmak için Yoğun bir kürtleştirme çalışması yaptığı gün yüzüne çıkmaya başladı. Yerleşik Kürtlerin göçebe Türkmenlerden sıksık şikayet ettikleri, Osmanlı valilerinden Türklerin sürülmesini istedikleri, gibi kayıtlar göz önüne alındığında, kürtlerin yerleşik feodal yapısıyla beylik geleneklerini sürdürdükleri göz önüne aldığımızda, Drejanın hangi yaşam biçimiyle Kürtlere, hangi yaşam biçimlerinin Türklere uyduğunun izlendiğinde daha iyi sonuca ulaşılacaktır. Ayrıca, Bu Rodi kelimesininde temeline bir bakılırsa Drejan daha iyi çözülür. İdris-i Bitlisi'nin Doğu Anadoluda göçer haldeki Türkmen aşiretlerine ne yaptığına bir bakılırsa (Ben öğrenince şok olmuştum), drejan'ın bir Kürd aşireti olarak yerleşik Kürtlerin yanında, nasıl göçer halde hele Yavuz Sultan Selim zamanında kaldığı ve bu bölgeye yerleştiği, araştırmasız sözlerle savunulması çok fazla sorular getiriyor akla. Bir araştırmak gerekmez mi?

metin11 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil